banner258
banner156

Küresel Isınma Medeniyetleri tehdit ediyor

banner209

Avustralya’da gerçekleştirilen bir araştırma küresel ısınmanın ciddi boyutlarını bir kez daha ortaya koydu. Küresel ısınma hususunda gereken tedbirler alınmadığı takdirde bütün medeniyetler 2050 yılına kadar çökme riskiyle karşı karşıya kalacak.

Küresel Isınma Medeniyetleri tehdit ediyor
banner147

Araştırmadan elde edilen en ilginç sonuçlardan biri küresel ısınma sonucunda yaşanan iklimsel değişiklikler, yaşamı normal vaktinden çok daha erken sonlandırabilir. Bu da insanlığın medeniyet yolculuğunun sona ermesi anlamına geliyor. Küresel ısınma, insanlığın varoluşunu her geçen gün daha ciddi şekilde tehdit ederken buna duyarsız kalınması gerçekten çok düşündürücü.

Araştırmaya göre küresel ısınmaya bugünkü gibi duyarsız kalındığı takdirde ekosistemler, 2050 yılına kadar ger dönülemeyecek noktayı geçmiş olacak. Bu da dünyanın önemli bir kısmının insanlarca kullanılamayacağı ve bu kısımlarda yaşamın artık imkansız olacağı anlamına geliyor. Araştırmadan elde edilen bir başka sonuç ise uluslar ve uluslararası düzen çökünce toplumsal ve küresel düzeyde kalıcı acil durum senaryoları çizilecek. Küresel seviyedeki göç hareketleri ise İkinci Dünya Savaşı dönemine göre çok daha büyük olacak.

İNSANLIK İÇİN SON

banner208
Küresel ısınmaya karşı en önemli çözümler arasında Marshall Planı tarzında sıfırdan yapılanma ve planlama gösteriliyor. Buna göre bulunacak sıfır karbondioksit enerji kaynakları ile bütün sanayinin yeniden oluşturulmasının önemine değiniliyor.Araştırmada dikkat çekilen en acil durum ise küresel ısınmanın azami 1,5 derece ile sınırlandırılması. Bu sınırlamanın 0,5 derece artarak 2 dereceye çıkması dahi 1 milyarı aşkın insanın göç etmek durumunda kalması demek.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 16:09
banner263
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133