banner329
banner156

Mühendislik öğrencileri iş imkanı için karşılıksız mesai yapıyor

banner209

Üniversitelerin mühendislik bölümlerinde stajlar artık zorunlu bir hale geldi. Gelecekte iş konusunda sıkıntı çekmek istemeyen öğrenciler, para almadan karşılıksız olarak şirketlerde işbaşı yapıyor.

Mühendislik öğrencileri iş imkanı için karşılıksız mesai yapıyor
banner147

Üniversitelerin mühendislik bölümlerinde okuyan öğrenciler yaz tatiller geldiğinde staj yapmak için sıraya giriyorlar. Eskiden stajlar halk dilinde ‘naylon’ diye tabir edilen bir şekilde yapılırdı ama artık durum değişti. Üniversite öğrencileri büyük şirketlerde staj yapmak için aylar öncesinden görüşmelere başlıyor. Üniversiteler tarafından zorunlu olmayan stajlar bile yaz tatillerinde şirkette mesai yapılarak geçiriliyor.

KARŞILIKSIZ MESAİ YAPIYORLAR

banner208
Öğrenciler üniversiteden mezun olduktan sonra iş arama çilesi ile uğraşmamak adına oldukça büyük uğraşlar veriyorlar. Yaz tatillerinde, ara tatillerde karşılıksız olarak staj yapan öğrencilerin tek amacı ise okul bittikten sonra işbaşı yapabilmektir. Şirketler karşılıksız olarak çalıştırılması yasak olan stajyerleri alarak yaz yoğunluğunu da atlamış oluyorlar.

YÜZDE 30’UNU ÖDEMEK ZORUNDA

Şirketler, çalıştırdıkları her stajyer için ödeme yapmak zorundadır. Stajlarını yapmadan mezun olamayan öğrenciler ise para almadan dahi çalışarak bu görevini yerine getiriyorlar. Rakiplerinden bir adım önde olmak için bile karşılıksız çalışan stajyerlerin parasız çalışması kanunen yasaktır. Her stajyere asgari ücretin yüzde 30’u kadar ödeme yapılması gerekiyor.

banner263
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133