banner154
banner256

NASA Ay'a Yeniden İnsanlı Yolculuk Planlıyor

banner209

44 yıl önce sonlanan Apollo görevlerinden bu yana Ay’a hiç insanlı bir araç yollanmamıştı. Son zamanlarda alınan bilgilere göre NASA 2024 yılında Ay’a insanlı bir araç göndermeyi planlıyor. Bu yolculuğun amacının Ay’da yapılacak projelere zemin hazırlamak olduğu düşünülüyor.

NASA Ay'a Yeniden İnsanlı Yolculuk Planlıyor
banner147

Yeni insanlı Ay görevi ismini ise, Yunan mitolojisinde Apollo’nun kız kardeşi olan Artemis’ten alıyor. NASA, Artemis göreviyle Ay’a ayak basan ilk kadını göreceğimizi belirtiyor. Peki Ay’a ayak basan ilk kadın kim olacak? Kimse kesin olarak bilmiyor ama adaylar NASA’nın 12 kadın astronotlarından seçilecek. Kadın astronotların hepsi 40 ila 53 yaşlarında ve hepsi 1990’larda seçilmiş eski askeri pilot, doktor veya bilim insanı.

AY’A AYAK BASAN İLK KADIN KİM OLACAK?

banner208
AFP (Agence France-Presse), Neil Armstrong’dan sonra ismi tarihe kazınacak olan astronotun kim olduğunun hala belli olmasa da görevin yakın tarihinden dolayı, ekibe yeni katılan birisinin olmayacağını bildirdi. 1990'lar ve 2000’lerde Uzay Shuttle'larını komuta eden Eileen Collins AFP’ye, Ay’a acemi bir astronot olarak gitmekten bir sıkıntı duymayacağını fakat yine de daha önce uçmuş yeteri kadar astronotun olması sebebiyle, onların uzayda nasıl tepki vereceğini büyük ihtimalle bilebileceklerini belirtti. Ardından bazı astronotların uzaya çıktığında işlerini yapmalarını engelleyen sıkıntılarla uğraşmak zorunda kaldıklarını ancak onların kim olduğunu bilmelerinim mümkün olmadığı ifade etti.

NEREDEYSE 50 YIL SONRA İLK İNSANLI GÖREV

1961-1975 yılları arasında gerçekleştirilen Apollo görevlerinin ardından bir daha Ay’a insanlı yolculuk yapılmamıştı. 44 yıl aradan sonra NASA’nın gündemine gelen insanlı yolculuğun yakın zamanda gerçekleşmesi planlanıyor. Gerçekleştirilecek olan yeni görevin isminin Artemis olacağı söyleniyor. Bu görevin amacının gelecek dönemlerde Ayda yapılacak projelere zemin hazırlamak ve Mars’a ulaşmak için kullanılacağı düşünülüyor.

banner263

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner333

banner78

banner91

banner317

banner133