Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'ndan emeklilik için düzenleme talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Uzun yıllar çalışıp prim gün sayısını dolduran ve emekliliğine çok kısa bir süre kalan esnafımızın yaşı beklemeden emekli olabilmesinin önünü açacak düzenleme yapılmalı."ifadelerini kullandı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'ndan emeklilik için düzenleme talebi

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, yaş engeline takılan esnaf için emeklilik hakkı getirilmesini istedi.

Bu kapsamda yeni bir çalışma yapılması gerektiğini belirten Palandöken, şunları kaydetti:

"Uzun yıllar çalışıp prim gün sayısını dolduran ve emekliliğine çok kısa bir süre kalan esnafımızın yaşı beklemeden emekli olabilmesinin önünü açacak düzenleme yapılmalı. Öte yandan emekli esnaf ve sanatkarımızın aylıkları mutlaka asgari ücretin üzerine çıkarılmalı ve emeklilik için gereken prim gün sayıları SSK'lı çalışanlarla eşit olmalı. 4 Ekim 2000 tarihinden önce oda ve vergi kaydıyla esnaf olarak işyeri bulunan ancak Bağ-Kur kaydı bulunmayan çok sayıda esnafın mağduriyeti sürüyor. Emeklilik yaşı gelen esnafa oda ve vergi kaydı dikkate alınarak geriye dönük son kez borçlanma imkanı sağlanmalı. Esnaf ve sanatkarımız bu konuda hükumetten gelecek müjdeli haberi bekliyor."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bağkur mağduru
Bağkur mağduru - 1 yıl Önce

TESK) Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken; 2000 öncesi geriye dönük bağkur tescili bekleyen yüz binlerce esnaf olduğu söyleniyor. Peki , yıllardır siz bu konuda ne yaptınız anlayabilmiş değilim. Sadece cılız ve oyalamaktan ibaret söylemlerinizden başka birşey anlayabilmiş değilim.Mesela yasal bir miting veya yürüyüş düzenlenemezmiydi ? yüzbinlerce mağdurdan biri olarak bizlerde katılmış olurduk. Ve sizin yaptığınızdan daha iyi sesimizi duyurmuş olurduk.

SIRADAKİ HABER