banner315
banner256

Milli muharip uçağımız gövde gösterisine çıkıyor

banner209

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilmekte olan yerli ve milli savaş uçağı projemiz olan Milli Muharip Uçak (MMU), dünyanın en önemli havacılık fuarlarından biri olan Paris Airshow’da ortaya çıkıyor.

Milli muharip uçağımız gövde gösterisine çıkıyor
banner147

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirmeleri hızla devam eden ve TSK’nin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan yerli ve milli savaş uçağı projemiz olan Milli Muharip Uçak’ın (MMU), Paris’te düzenlenecek olan Paris Airshow’da ilk kez birebir ölçü modeli sergilenecek. 17-23 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuar, dünyanın en önemli havacılık etkinliklerinden biri olarak görülüyor. Modelin fuara yetiştirilmesi için Ocak ayından beri büyük mesai harcayan TUSAŞ, modelin birebir olacağını ve böylece tasarımın, motor yerleşiminin, dâhili silah yuvalarının ve kokpitin ana hatlarıyla görülebileceğini söylüyor.

MİLLİ TASARIMLARIMIZ PARİS AİRSHOW’DA

banner208
MMU'nun yanı sıra ülkemizin en önemli savunma sanayii kuruluşlarından olan TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), ROKETSAN ve ASELSAN’da yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği ve ürettiği silah ve mühimmat sistemleriyle fuara katılım sağlayacaklar.

EMEKLİ OLACAK F-16’LARIN YERİNE GEÇMESİ PLANLANIYOR

2030'lu yıllardan itibaren emekliye ayrılması planlanan F-16'ların yerine geçeceği düşünülen MMU, günümüz teknolojisinin sahip olduğu en yeni teknolojilerle donatılmış durumda. Gizlilik, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknolojik sistemlere sahip olan 5. nesil muharip uçakla beraber Türkiye, savaş uçağı üretebilen ülkeler arasına girmiş olacak. İlk etapta 6 adet üretilmesi, ardından seri üretime geçilip 400 adet hazırlanması beklenen uçağın müşterileri arasında muhtelif ülkeler bulunuyor. Bu ülkeler aynı zamanda çeşitli düzeylerde proje ortağı olmak da istiyorlar. TR Motor, MMU'ya özgün bir motor geliştiriyorken, Radar, elektrooptik ve bütünleşik işlemci alanlarında ise ASELSAN ve TÜBİTAK çalışmalar yürütüyor.

banner263

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner333

banner78

banner91

banner317

banner133