banner193

27 Temmuz güncel altın fiyatları ve Bugün altının gramı ve çeyrek altın ne kadar oldu?

banner196

Soruları ekonomi dünyasının merak ettiği konuların başında geliyor.

banner202
27 Temmuz güncel altın fiyatları ve Bugün altının gramı ve çeyrek altın ne kadar oldu?

Soruları ekonomi dünyasının merak ettiği konuların başında geliyor. Artan dolar fiyatları altın fiyatlarını da etkilediğinden yurttaşlarımız sık sık altın fiyatlarını kontrol ediyor. İşte Merkez Bankası faiz politikası sonucu dalgalanan Kapalıçarşı’daki küçük, büyük, Cumhuriyet ve yarım altın fiyatları…

191,12 liradan alınırken, 191,17 liradan satılıyor

Çeyrek altın ise 305,23 liradan alınırken 312,19 liradan satılıyor.

Yarım altın da 608,54'dan alınırken 624,38 liradan satılıyor.

Cumhuriyet altını ise 1263,00 liradan alınıp 1277,00 liradan alıcı buluyor.

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner135

banner64

banner78