banner156

Bedelli askerlik resmi gazetede yayımlandı.

Buna göre adaylar 15 bin TL karşılığında 21 gün askerlik yapacak.

Bedelli askerlik resmi gazetede yayımlandı.

Buna göre adaylar 15 bin TL karşılığında 21 gün askerlik yapacak. Yurt dışında yaşayanlar ise 2 bin euro ödeyerek bedelli askerlikten faydalanacak. Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir vatandaş bedelli parasını ödemek için 9 aydan fazla bir süre çalışmak zorunda. Yurt dışında çalışan vatandaşlar için ise bu süre oldukça kısa. Bu hesap söz konusu süre boyunca kişilerin maaşlarına hiç dokunmadığı varsayılarak oluşturuldu.

Avrupa’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı ülkeler ve ABD çalışma bakanlığı verileri baz alındığında en yüksek asgari ücreti 2 bin dolar ile ABD’de yaşayan vatandaşlar alıyor.  Bu miktar Avrupa’nın para birimine çevrildiğinde 1.739 euro yapıyor. Yani ABD’de yaşayan bir vatandaşın bedelli için parasını kazanması için gereken süre bir aydan biraz fazla.

3agustosbedelligraf

Bu durum Avrupa’da yaşayan Türkler için de geçerli. Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi Avrupa’da yaşayan vatandaşların hiçbiri bedelli için iki ay çalışmayacak. Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir vatandaş ise bedelli parası için 280 gün çalışmak zorunda.

banner149
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner135

banner64

banner78