banner315
banner156

Enflasyon Korumalı Mevduat Nedir?

banner209

22 Nisan 2019 tarihinde Ziraat Bankası’nın öncülüğünde ortaya çıkan “enflasyona endeksli ve faiz korumalı vadeli hesap” tanım ve içerik olarak normal vadeli hesaplardan ayrılmaktadır.

Enflasyon Korumalı Mevduat Nedir?
banner147

22 Nisan 2019 tarihinde Ziraat Bankası’nın öncülüğünde ortaya çıkan “enflasyona endeksli ve faiz korumalı vadeli hesap” tanım ve içerik olarak normal vadeli hesaplardan ayrılmaktadır. Bu üründe, hesap açılışında taahhüt edilen faiz oranı ile vade sonunda oluşan TÜFE Endeksi yıllık değişim oranı + ilave oran karşılaştırıldığında yüksek olan tarafın faiz oranını kazandıran mevduat ürünüdür.

Özellikle Türk lirası mevduata geçişi özendirmek ve yabancı para mevduatına olan ilgiyi düşürmek amacı ile atılan bir adım olmakla beraber tasarruf sahibine yüksek kazanç sağlaması hedeflenmiştir. Konu ile ilgili tüm diğer detayları Hesapkurdu.com’un derlemiş olduğu yazıdan inceleyelim.

Enflasyona Endeksli ve Faiz Korumalı Vadeli Hesabın Avantajları

Tüketicilerin mevcut birikimlerini enflasyona karşı koruması ve reel (gerçek) getiri sağlaması bu hesabın en önemli avantajlarını oluşturur. Ayrıca kişiyi tasarrufa yönlendirmekle beraber mevcut anaparasının enflasyona karşı değer kaybetmesini önleme amacı da taşır.

Enflasyona Endeksli ve Faiz Korumalı Vadeli Hesapta Vergi Avantajı

1 Mayıs 2019 tarihinde yapılan yasal değişiklik sonrası enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan bir yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarında gelir vergisi kesinti oranı %0 olarak uygulanmaktadır. Normal vadeli hesaplarda %10-15 stopaj kesintisi olduğu hatırlanırsa, enflasyon endeksli vadeli hesabın daha yüksek getiri sağlayacağı kesin olarak görülebilecektir. Bu konuda vergi avantajı bulunmaktadır.

Güncel mevduat faiz oranlarını incelemek için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Enflasyon Korumalı Vadeli Mevduat Hesabı Hangi Bankalarda Mevcut?

Ziraat Bankası’nın liderliğinde ortaya çıkan enflasyon endeksli vadeli hesaplar şu an için sunan bankalar;

  • Ziraat Bankası
  • Halkbank
  • Vakıfbank
  • Denizbank
  • Garanti Bankası

Enflasyona Endeksli Vadeli Mevduat Türleri

Bankalar şu an için ilgili hesaba ait 3 farklı ürün çeşidi sunmaya başladılar. Sunulan ürünler:

banner208
1-Enflasyona Endeksli Faiz Korumalı Mevduat Hesabı

Bu mevduat hesabında enflasyon oranının üzerinde bir faiz kazancı oluşturulması hedeflenir. (Hesap açılışında taahhüt edilen faiz oranı) ve (Vade sonundaki en güncel TÜFE Endeksi yıllık değişim oranı + ek oran/marj oranı) kıyaslandıktan sonra hangisi daha yüksekse, tüketici lehine olan oran kabul edilir ve uygulanır.

Her bankada değişiklik göstermekle beraber hesabın vade süresi 92-500 gün arası olabilir. Hesap vadesinden önce kapatılırsa, faiz hak edişi söz konusu olamaz.

2- Enflasyona Karşı Koruyan Uzun Vadeli/Yıllık Ödemeli Mevduat Hesabı

İlgili hesap türünde tüketiciye yüksek faiz getirisi sağlamak düşüncesi yerine mevcut birikimini enflasyona karşı koruması ön planda tutulmuştur. (TÜFE endeksi yıllık değişim oranı) + (Risk oranı/ek oran) ile anaparanın enflasyona karşı değer kaybetmesine engel olunur.

Her bankada değişiklik göstermekle beraber hesabın vade süresi 366-500 gün arası olabilir. Hesap açılışında taahhüt edilen sabit bir oran bulunmaz. Gerçek kişilere sunulan bir hesap olmakla beraber hesaba sadece vade tarihinde para yatırılır. Hesaptan para çıkışı yapıldığında, hesabın alt limit tutarı bozulmuyorsa, vade başı da bozulmayacaktır.

Tüm hesaplamalarda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan en güncel TÜFE değişim oranı dikkate alınır.

3- Enflasyona Karşı Koruyan Ara Faiz/Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı

Tüketicinin tercihine göre aylık, 3 aylık ve 6 aylık dönemler seçilerek tahakkuk eden faizin bankadan alınabilmesidir. 366-400 gün vade süresi tercih edilen bankaya göre seçilebilir. Hesap açılış tarihinde herhangi bir oran taahhüttü genellikle yer almaz.

Dönem sonunda, dönemsel TÜFE değişim oranı üzerine hesap açılış tarihinde belirlenen ve geçerli olan risk primi eklenerek kazanç sağlanır.

Hesabın vadesinden önce kapatılması durumunda faize hak kazanılamaz, eğer varsa ödenmiş ara dönem brüt faiz tutarları, hesabın anapara bakiyesinden düşülerek tahsil edilir.

Kaynak: Hesapkurdu.com – Enflasyon Korumalı Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

banner263
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133