banner156

Ticaret Bakanlığı'nın ekmeğe yapılan yüzde 15'lik zamla ilgili çıkışı sonrası tüm gözler Fırıncılar Federasyonununa çevrildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Biz zam yaptık demedik" diyerek geri adım attı.Ticaret Bakanlığı'nın 'ekmeğe zam yok' açıklamasının üzerine, dün bu konu ile ilgili açıklamayı yapan isim olan Türkiye Fırıncı.

Ticaret Bakanlığı'nın ekmeğe yapılan yüzde 15'lik zamla ilgili çıkışı sonrası tüm gözler Fırıncılar Federasyonununa çevrildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Biz zam yaptık demedik" diyerek geri adım attı.

Ticaret Bakanlığı'nın 'ekmeğe zam yok' açıklamasının üzerine, dün bu konu ile ilgili açıklamayı yapan isim olan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Habertürk TV'ye konuştu.

Balcı, dünkü açıklamanın aslen önceki günlerde basında yer alan 'ekmeğe gizli zam' iddiaları üzerine yapıldığını belirterek, "Bizim açıklamamız basında çıkan haberler üzerine yapıldı. Biz 'gizli zam yapıldı' haberleri üzerine böyle bir zam yapılmadığını söyledik. Zammın gündemde olduğunu ama bunun yüzde 20 değil, azami yüzde 15 olacağını belirttik. Açıklamanın devamında bunun odalar tarafından hazırlanacağını, odalardan görüş alınıp bakanlıkla görüşüp değerlendirileceğini, her ile göre farklı olacağını ve bugün müracat edilse bile zam sürecinin 1-1.5 ay alacağını söyledik. Sonuçta ekmek benim dememle zamlanmaz" dedi.

Balcı, dün yaptığı açıklamada "Bugünden itibaren yayınlayacağımız genelgeyle birlikte ekmeğin Türkiye'de azami fiyatı 5 lira olan fiyatı, 5 lira 75 kuruşun üzerinde olmayacak. Yani enflasyon oranları göz önünde bulundurularak 2 yılı aşkın bir süredir fiyat değişikliği olmadığını göz önünde bulundurursak, yüzde 15 bir fiyat artışı söz konusu olacak" ifadelerini kullanmıştı.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, ekmek fiyatlarının bir yönü ile tüketicileri diğer yönü ile esnaf ve tacirleri çok yakından ilgilendiren bir husus olduğu belirtilerek, "Ulusal ve yerel basında ekmek fiyatlarına ilişkin yapılan haberler nedeniyle bu konuda bazı açıklamaların yapılması zarureti hasıl olmuştur. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki ekmek fiyatları, illerimizde veya ilçelerimizde esnaflarımız için ilgili esnaf ve sanatkarlar odaları, tacirlerimiz için ise ticaret odalarımız tarafından hazırlanan fiyat tarifelerine istinaden belirlenmektedir. Bu konuda Türkiye Fırıncılar Federasyonunun görüş belirtmekten başka ekmek fiyatlarını belirleme konusunda herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır" denildi.

banner149
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner135

banner64

banner78