Türkiye'nin 2019-2021 Orta Vadeli Programı! Berat Albayrak OVP'yi açıklıyor

TÜRKİYE ekonomisi için bugün kritik bir gün.

Türkiye'nin 2019-2021 Orta Vadeli Programı! Berat Albayrak OVP'yi açıklıyor

TÜRKİYE ekonomisi için bugün kritik bir gün. Hükümet 2019-2021 yıllarını kapsayacak ilk orta vadeli Programı (OVP) bugün saat 11.00'de İstanbul’da açıklıyor. Ekonomi ve iş dünyasının gözü kulağı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın canlı yayınla yapacağı konuşmasında olacak. Açıklanan OVP ile birlikte Orta Vadeli Mali Planın da yayımlanması bekleniyor. Döviz kurunun da gözü kulağı Albayrak'ın son dakika açıklamalarında.

Ekonomistlere göre OVP'den somut aldımların çıkması halinde son günlerde döviz kurundaki dalgalanmada yavaşlama yaşanabilir. Aksi durumda ise doların yeniden tırmanabileceği konuşuluyor.

Berat Albayrak'ın OVP planını açıkladığı canlı yayını başladığı anda aşağıdaki playerden izleyebilirsiniz.

Bakan Albayrak 2019 için büyüme hedefinin yüzde 3-4 aralığında tutulacağını ve kamuda güçlü bir tasarruf, yatırım önceliklendirme ve verimlilik-etkinlik sağlama yönünde unsurları olacağını açıklamıştı. Son dönemde finansal kesimden kamu ve özel sektörün dış kaynak sağlamadan kaynaklı risklerinin yönetiminin nasıl sağlanacağına yönelik OVP’de işaretler beklendiği vurgulanmıştı. Bu kapsamda, özellikle ekonomik dengelenmeye yönelik 2019 için bir yol haritası ve buna bağlı mali hedefler konusunda kullanılacak araçlara yönelik beklenti oluştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen hafta yaptığı açıklamalarda OVP'de gerçekçi makro hedefler ortaya koyacaklarını belirterek, "Performansı takip edilebilir, şeffaf ve hesap verilebilir bir OVP olacak; küresel piyasaların ve yatırımcıların Türkiye'ye güvenlerinin güçlü şekilde tesisini sağlayacak" demişti.

OVP'nin İstanbul'da yapılacak toplantıda Albayrak tarafından üç yıllık olarak açıklanacağını kaydeden bir yetkili, "Ayakları yere basan bir program olacak. Güvenin yeniden tesisi için gerekli mesajların verilmesi temel hedeflerden biri. Her bakanlık üzerine düşeni yapacak. Bu konuda bakanlıkların da yoğun bir çabası var" dedi.

Reuters'a bilgi veren bir kaynak ise, "Yılın ilk yarısında büyüme oldukça iyiydi ancak baz etkisinin yanı sıra kurdaki gelişmelerin de etkisiyle ekonomide yaşanan gelişmeler ikinci yarıda büyümeye olumsuz yansıyacak. Üçüncü çeyrekte sıfıra yakın bir büyüme ya da daralma gözüküyor. Son çeyrekte de bir daralma ortaya çıkacak. Bu yıl büyümenin yüzde 3.5-4 aralığında olması muhtemel. Bu rakam OVP'de yer alacak" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER