banner206
banner256

TÜSİAD yöneticisi Sedat Aloğlu'nun sahibi olduğu Feniş Alüminyum resmen iflas etti

banner209

Türkiye’nin yarım asırlık sanayi devlerinden eski TÜSİAD yöneticisi Sedat Aloğlu'nun sahibi olduğu Feniş Alüminyum resmen iflas etti.

TÜSİAD yöneticisi Sedat Aloğlu'nun sahibi olduğu Feniş Alüminyum resmen iflas etti
banner147

Türkiye’nin yarım asırlık sanayi devlerinden eski TÜSİAD yöneticisi Sedat Aloğlu'nun sahibi olduğu Feniş Alüminyum resmen iflas etti. Feniş Alüminyum için yerel mahkemenin verdiği iflas kararına yapılan itirazda da sonuç değişmedi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesine yapılan itiraz 4 Temmuz günü karara bağlandı. İstinaf mahkemesi, yerel mahkemenin verdiği iflas kararının yerinde olduğuna hükmetti. Uzun yıllar, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan Feniş Alüminyum hakkında verilen iflas kararı ise Norveçli sigorta şirketinin açtığı davaya dayanıyor.

Temeli 1960’lı yılların başında atılan Feniş Alüminyum San. Ve Tic. AŞ, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesindeydi. Şirket bir süre önce mali darboğaza girdi. İşçi ücretlerini dahi ödemekte güçlük çeken şirket, Norveç merkezli Euler Hermes Norge ile de davalık durumdaydı. Dava dosyasında yer alan bilgi ve belgelere göre, alacak sigortası şirketi Euler Hermes, bir başka Norveç şirketi Hydro Alimenyum AŞ’nin bir takım alacaklarını sigortaladı. Hydro Alimenyum’un Feniş AŞ’den olan 6 milyon 30 bin dolarlık alacağını, sigorta şirketi Euler Hermes ödedi.

Euler Hermes, ödemeyi yaptıktan sonra Feniş AŞ’ye karşı temlik alacaklısı konumuna geldi. Şirket, alacağın tahsili için Feniş AŞ’ye karşı 19 Aralık 2014’te iflas yolu ile takip yoluna geçti. Gebze 2. İcra Müdürlüğünde yapılan 5 milyon 458 bin 99 dolarlık takibe Feniş AŞ tarafı itiraz etti.

banner208
Euler Hermes tarafı bu kez itirazın iptali ve iflas istemi ile Mayıs 2015’te Gebze Ticaret Mahkemesinde dava açtı. Dava dosyasına sunulan belgelerde Euler Hermes tarafı, alacaklı olduklarına dair 27 faturanın bulunduğunu, söz konusu kayıtların Feniş’in kayıtlarında da olduğu kaydedildi.

Feniş AŞ adına yapılan savunmada ise, usulü bir takım hataların yanı sıra, Euler Hermes’in alacaklı olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığı, hukuki dayanaktan yoksun olduğu öne sürüldü. Mahkeme tarafların savunma ve delileri yanı sıra bilirkişi raporu da aldı. Rapor, Euler Hermes lehine çıktı. Mahkeme 2 yıl süren yargılama sonrası kararını verdi. Mahkeme 19 Ekim 2017’de yarım asırlık devin iflasına karar verdi.

Feniş AŞ tarafı bu kararı istinaf mahkemesine taşıdı. Dosyaya bakan İstanbul Bölge Adliyesi 17. Hukuk Dairesi geçen 4 Temmuz günü kararını verdi. Mahkeme, yerel mahkemenin verdiği kararın yerinde olduğuna hükmetti. Edinilen bilgiye göre, Feniş AŞ tarafı, istinaf mahkemesinin bu kararını Yargıtay’a taşıdı. 

Feniş Alüminyum 1963 yılında Bostancı'da kuruldu. 1969 yılında Çayırova'dan Gebze’ye taşındı. 36 bin 300 metrekarelik alanda faaliyet gösteren şirket, uzun yıllar İSO 500 listesinde yer aldı. Çok sayıda alacaklısı olan şirketin, işçilere de 15 milyon TL seviyesinde borcu bulunuyor. Feniş AŞ’nin sahibi Sedat Aloğlu, bir dönem TÜSİAD yönetiminde de yer almıştı.

banner263

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Celalettin koyuncu
Celalettin koyuncu - 1 hafta Önce

Ahirete kaldı artık. Ahirette huzuru mahserde talep edeceğiz inşAllah. Allah inşAllah hem bu dünyada hemde ahirette fazlasıyla cezasını verir

Celalettin koyuncu
Celalettin koyuncu - 1 hafta Önce

Ahirete kaldı artık. Ahirette huzuru mahserde talep edeceğiz inşAllah. Allah inşAllah hem bu dünyada hemde ahirette fazlasıyla cezasını verir

SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner333

banner78

banner91

banner317

banner133