Gıda Zehirlenmelerine Dikkat !

Ülkemizde bahsedilen genel sorunlardan bir tanesi de birçok iş kolunda istatistik veriye ulaşılamaması yada bu konuda güvenli kaynak olmamasıdır.

Ben genellikle yazılarımda mümkün oldukça güvenilir kaynaklardan elde ettiğim ve sigorta sektörü ile ilgili konularda bazı verileri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Zira bazı veriler gerçekten hak ettiği değeri göremiyor ve hayatımızın hızlı akışı neticesinde verilerde  kaybolup gidiyor.

Benim son zamanlarda değerlendirdiğim bu tarz verilerden bir tanesi de 9.ay sonunda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi tarafından açıklanan ‘Gıda Zehirlenmeleri’ raporudur.

Bu rapordaki verileri biraz geçte olsa bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum çünkü artık tanzim ettiğimiz poliçeler de bu teminat neredeyse bütün müşterilerimiz tarafından istenmektedir.

İlgili rapora göre ülkemizde 2018 yılının ilk 9 ayında ,

En az 57 olay görülmüştür. En az 11 bin 649 kişi gıdadan zehirlenmiş ve 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. İşçilerin sayısı 7 bin 955 iken, toplam 8 bin 177 kişi işyerinde zehirlenmiştir.

Zehirlenme vakalarının yüzde 70’i işyerinde gerçekleşirken vakaların yüzde 15’i ise kamu kurumlarında meydana gelmiştir.

Zehirlenme vakalarının yüzde 91’i firmalar tarafından temin edilen gıdalardan kaynaklanırken, yüzde 9’u dışarıdan temin edilen gıdalardan kaynaklanmaktadır.

Aşağıda detaylarına ulaşabileceğiniz rapor bence sadece gıda zehirlenmeleri açısından değil ülkemizde çok sık karşılaşılan iş kazaları açısından da önem arz ediyor. Yapılan araştırmalar İşyerinde kaliteli beslenme ve işçinin iyi beslenmesinin de iş kazaları ile doğrudan bağlantılı olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu rapor akla şu soruları da getiriyor.

Yemek dağıtımı yapan firmalar yetkin kadrolar tarafından denetleniyor mu ?

 Bu tarz sorunlar ile karşılaşılmaması için ne gibi önlemler alınmaktadır ?

 Daha önce zehirlenme vakası yaşanan firmalar için ne gibi yaptırımlar uygulanmaktadır ?

Sonucunda insan hayatının söz konusu olduğu bir alanda en ufak bir soru bile çok önemlidir.

http://www.guvenlicalisma.org/site_icerik/2018/ekim/info.jpg

YORUM EKLE

banner56

banner62

banner135

banner64

banner78