Kazalar Ne  Zaman Bitecek ?

Gerek ülkemizde gerekse dünyamız da meydana gelen bir çok kazadan yada felaketten sonra aslında bu kazaların yada felaketlerin önlenebilir olduğu ortaya çıkıyor.Bence bu tarz olaylarda yaralananlar yada hayatını kaybedenlerin acısının tarifi yapılamaz bu kapsamda bugün yaşanan ve kesinlikle önlenebileceğini düşündüğüm tren kazasında yaralananlara acil şifa,hayatını kaybedenlere ise Allah’tan rahmet diliyorum.

Emin olun bu yazıyı yazarken bile boğazım düğümleniyor. Daha Çorlu’da yaşanan tren kazasının yaraları bile sarılmamışken bugün yeni bir kaza ile sarsıldık. Kazada 9 vatandaşımız hayatını kaybederken 86 vatandaşımız yaralandı.

Kaza Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Trenin  Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz İstasyonu'nda yol kontrolü yapan kılavuz trenle çarpışması sonucunda meydana geldi.

Tabii bu kazanın görünen yüzü,asıl gerçekten bu kazanın neden meydana geldiğine bakmak gerekiyor.Sebepler muhtelif basına yansıyan haberlere göre bu hatta sinyalizasyon bulunmuyor.Yapım aşamasında,fakat henüz tamamlanmamış.Bu hatta makinistler birbirleriyle telsizle veya cep telefonu ile haberleşmeye çalışıyorlar.Anlayabildiğim kadarı ile insan hatalarını bertaraf edecek ve tren işletilmeye alınmadan önce tamamlanması zorunlu altyapı sistemleri hazır olmadan hızlı trenin çalıştırılmasına başlanması bu kazaya davetiye çıkarmıştır.Ayrıca bu hat ile ilgili bir çok uyarı yapılmış olduğu da basına yansıyan bilgiler arasında.

Son zamanlarda birçok panel ve toplantı da trafik kazalarındaki iyileşmeden söz ediliyor gerçektende alınan önlemler ile bu durum rakamlar da yansıyor. Fakat sanırım tüm dikkatler sadece kara yollarında meydana gelen trafik kazalarına yönelince karayollarından çok daha güvenli olan demir yollarında da kazalar kaçınılmaz oluyor.

Aşağıda yaşadığımız büyük tren kazaları hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Bir çok yazımda belirttiğim gibi insan hayatının konu olduğu yerde en ufak bir öneri,uyarı bile değerlidir ve titizlikle incelenmeli ardından sonuçları kamuoyu ile paylaşılmalıdır.Aksi durumda maalesef aşağıda ki tablo değişmeyecektir.

 22 Temmuz 2004: İstanbul – Ankara seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı hızlandırılmış tren, Sakarya’nın Pamukova İlçesi yakınlarında Mekece köyü mevkiinde raydan çıkarak devrildi. Kazada 41 kişi yaşamını yitirdi, 74 kişi yaralandı.

 11 Ağustos 2004: Ankara'dan İstanbul'a giden Başkent Ekspresi ile İstanbul'dan Adapazarı'na giden Adapazarı Ekspresi, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ne bağlı Tavşancıl Beldesi'nde çarpıştı. 8 kişi öldü, 88 kişi ise yaralandı

 27 Ocak 2008: İstanbul-Denizli seferini yapan Pamukkale Ekspresi, Kütahya yakınlarında raydan çıktı. Kazada 9 kişi hayatını kaybetti

 27 Ağustos 2009: Bilecik Bozüyük’te Eskişehir-İstanbul seferini yapan trenin hemzemin geçitte iş makinesine çarpması sonucu trende bulunan 5 kişi hayatını kaybetti.

 6 Temmuz 2015: Sivas’ın Kangal ilçesi yakınlarında 2 yük treninin çarpışması sonucu yaşanan kazada 1 makinist öldü, 1 makinist ise yaralandı.

 6 Mayıs 2017: Ankara-Kırıkkale hattında ilaçlama yapan trenin vagonu devrildi. Vagonun altında kalan işçilerden biri yaşamını yitirdi, 3 işçi yaralandı.

 4 Ağustos 2017: Elazığ’da yük treni devrildi, 2 makinist hayatını kaybetti.

 8 Temmuz 2018: Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında yolcu treni devrildi. 25 kişi hayatını kaybetti.

YORUM EKLE