banner437

banner410

banner413

banner334

banner441

banner436

banner407

banner409

banner412

banner78

banner440

banner358
banner465

İtalyan Emniyet Teşkilatının ve Halkın Favorisi: Alfa Romeo 1900, Giulia ve Giulietta!

Alfa Romeo, 110. yılı dolayısıyla hazırlanan “Storie Alfa Romeo” web serisiyle geçmişteki yolculuğunu sürdürüyor.

banner345
OTOMOBİL 23.06.2020, 15:16
İtalyan Emniyet Teşkilatının ve Halkın Favorisi: Alfa Romeo 1900, Giulia ve Giulietta!
banner346
banner414

İkinci Dünya Savaşı sonrası İtalya’sında bir efsane haline gelen Alfa Romeo, pist ve yolların en hızlı otomobil markası olmasının yanında İtalyan emniyet teşkilatının da vazgeçilmezi oldu. Gücünü ve çevikliğini kanıtlar nitelikte polis tarafından kullanılan Alfa Romeo’lar “Panter”, jandarma ve askeri polisler tarafından kullanılanlar ise “Gazelle” adıyla anıldı. Bu dönemde üretim sürecini geliştiren ve modernize eden marka, seri üretime geçiş yaparken Alfa Romeo 1900, Giulia ve Giulietta modelleri yüksek satış adetleri yakaladı.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından üretim felsefesini yaygınlaştırma düşüncesiyle hızlanan Alfa Romeo, bu süre zarfında İtalya genelinde popülerliğini artırmaya devam etti. Pist ve yolların en hızlı otomobilleri statüsünü koruyan Alfa Romeo modelleri, 1950’lerden itibaren İtalya genelinde farklı kamu hizmetlerinde de kullanılmaya başlandı. Emniyet teşkilatında kullanılmak için için gerekli teknik donanım ve özellikleri bünyesinde barındıran modeller, halk arasında “Volanti” adıyla ünlenerek İtalyan polisinin vazgeçilmezi haline geldi. Polis tarafından kullanılan ve markanın gücü ve çevikliğini kanıtlayan Alfa Romeo’lar “Panter”, jandarma ve askeri polisler tarafından kullanılanlar ise “Gazelle” adıyla anıldı. Bu dönemin ilk Panter’i 1952 yılında üretilen ve o yıllar için oldukça agresif bir görünüme sahip olan “Alfa Romeo 1900” oldu. Teşkilatın en ünlü polis otosu ise Giulia Super olmakla birlikte; Matta’dan Alfasud’a, Alfa 75’den Alfetta’ya, 156’dan günümüzdeki Giulia’ya kadar neredeyse tüm popüler modeller emniyet birimlerince tercih edildi. 

Seri üretim ve ilk Panter: 1900

Tutkulu bir Alfa Romeo hayranı olan Orazio Satta Puliga, 1946 yılında markanın tasarım direktörü olmasının ardından Portello fabrikasının modern bir üretim gücüne kavuşması için birçok önemli çalışmaya imza attı. Her bir mekanik parçanın üst düzey el işçiliği kriterine uygun üretildiği fabrikada süreçleri revize eden Puliga, tesisi seri üretime daha uygun bir hale getirdi. Bu kapsamda dönemin en verimli teknik metotları ve fabrika çalışma organizasyonları benimsendi. Yine ikincil öneme sahip parçaları dışarıda ürettirmeye başlayan mühendis, tedarik maliyetlerini önemli oranda düşürme başarısını da göstererek seri üretim için gerekli altyapıyı sağlamış oldu.

Puliga, 1950 yılında soldan direksiyonlu ve bağımsız karoserli ilk Alfa Romeo 1900 modelini üretti. Araçla birlikte geleneksel altı ve sekiz silindirli motorları devreden çıkartarak, yerine alüminyum kafalı ve zincirle tahrik edilen çift eksantrikli dört silindirli daha modern bir motoru kullandı. Tek bir karbüratör ile beslenen motor, 80 HP’lik güçle yüksek bir performans sunuyor, aynı zamanda düşük vergi avantajı sağlıyordu. 1900, bir Alfa Romeo’dan beklenen ataklık ve hızı sağlamasının yanında, kolay kullanımıyla da daha geniş pazarlara hitap edebilecek şekilde tasarlanıp üretildi. Bu hedef, aracın lansmanında “Yarış kazanan aile otomobili” sloganıyla desteklendi. Aynı zamanda montaj hattında üretilen ilk otomobil olan 1900 ile birlikte bir araç için gereken toplam üretim süresi, 240 saatten 100 saate düşürülmüş oldu. Bu yeni üretim yaklaşımı, satışlar açısından önemli bir başarıya yol açtı ve 1900 modeli, o zamana kadar üretilen Alfa Romeo araçlarının toplamından daha fazla satış rakamına ulaştı. Bu başarı, aynı zamanda özenle planlanan ürün çeşitliliği yönetiminden de kaynaklanıyordu. Alfa Romeo bünyesinde, kendi kategorilerinde önemli uluslararası başarılar da kazanan 1900 TI, 1900 C Sprint, Super Sprint ve 1900 Super gibi çeşitli yüksek performanslı versiyonlar üretildi. 

Alfa Romeo, eşzamanlı olarak karoser üreticileriyle olan işbirliklerine de devam etti. Bertone tarafından üretilen ve genç Franco Scaglione tarafından tasarlanan BAT (Berlinetta Aerodinamica Tecnica) konsept otomobili, 1900 mekanik altyapısı üzerine inşa edilmişti. 1900’de kullanılan motor, daha çok “Matta” olarak da bilinen ve İtalyan Silahlı Kuvvetleri’nin savaş sonrası arazi araçlarının yerini almak üzere üretilen bir 4x4 olan AR51’de de kullanıldı. 

Alfa Romeo’nun sanat ve boks meraklısı başkanı

1900 ile seri üretim yolunda başarılı bir adım atan Alfa Romeo, Giulietta modeliyle ise gerçek bir büyük ölçekli otomotiv üreticisi haline geldi. Bu dönüşümü yöneten isim Giuseppe Luraghi oldu. Milano’da doğan ve Bocconi Üniversitesi’nde okurken boks sporuna merak salan Luraghi, Pirelli’deki başarılı kariyerinin ardından 1951 yılından 1958 yılına kadar Alfa Romeo'yu kontrol eden Finmeccanica’nın holdinginde genel müdürlük görevini yaptı. Kısa bir aranın ardından 1960 yılında Alfa Romeo’ya başkan olarak dönen Luraghi, 1974 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Aynı zamanda bir yazar, gazeteci ve yayıncı olan başkan, şirket içerisindeki kültürel girişimlere de destek verdi. 1953 yılında hümanist kültür, teknik bilgi ve sanat arasında bir bağ tesis edecek bir dergi kurmak üzere “şair mühendis” Leonardo Sinisgalli’yi görevlendirdi. Bu çerçevede Ungaretti ve Gadda gibi yazarların yer aldığı ‘Makinelerin Uygarlığı’ dergisi ortaya çıktı. 

Hedef: Yüksek satış

Luraghi, ilk olarak tasarımcı Rudolf Hruska ve Francesco Quaroni’yi göreve getirerek  endüstriyel üretim süreçleri yeniden düzenlendi. Bu dönemde Alfa Romeo’nun motor sporlarındaki zaferleri, milyonlarca insanı heyecanlandırarak hayallerini körüklüyordu. Bir Alfa Romeo’ya sahip olmak, başarılı insanların ayırt edici işareti olmalıydı diye düşünen Luraghi, markanın başarılarını satışa dönüştürmeyi hedefledi. Şirket, tüm tasarım gücünü ve endüstriyel kaynaklarını elit bir üründen arzu nesnesi bir ürüne geçmek için kullandı. Bu yeni yaklaşımın ilk ürünü ve Alfa Romeo’nun dönüm noktası olarak Giulia üretildi. Satışları artırmak için tasarlanan bu otomobil, aynı zamanda markanın teknik geleneğini ve sporcu mirasını da bünyesinde barındırıyordu. 

Jandarmanın Giulietta’sı!

Alfa Romeo Giulietta ise emniyet birimleri içerisindeki jandarma ekiplerinin ilk Gazelle’si oldu. Merkez ile iletişim kurmak üzere bir telsizle donatılan otomobil; hızlı, çevik ve sağlam oluşuyla İtalyan ordusu ile bütünleşmekteydi. 1900 ile kıyaslandığında daha kısa, daha dar ve daha hafif olan Giulietta, Alfa Romeo’yu yeni bir segmente ve bununla birlikte yeni bir hedef kitleye taşıdı. Araç; modern bir iç mekân, son derece akıcı dış tasarım çizgileri ve maksimum konforun yanı sıra üstün yol tutuş, seri kalkış ve yüksek hız seviyesiyle gözde haline geldi. Tamamı alüminyum olan motor 65 HP güç üretirken, 165 km/s maksimum hıza imkân tanımasıyla da fark yarattı.
Giulietta, ilk kez bir coupe gövde tipiyle ise 1954 yılında düzenlenen Torino Otomobil Fuarı’nda sahneye çıktı. Bertone tarafından tasarlanan Giulietta Sprint; alçak, kompakt ve çevik bir küçük sınıf otomobil olmasıyla ilk andan itibaren ‘klasik’ olarak kabul edildi. Otomobil, standart versiyondan modellenmiş bir sportif araç olmasıyla da alışılagelmiş çizginin dışındaydı. Araç, zamanla edindiği yüksek popülaritesiyle “İtalya'nın sevgilisi” lakabını kazandı ve 177.000 adedin üzerine çıkarak satış rekoruna imza attı.

Giulia devrimi

Giulietta’nın bu başarısı, tasarımcı Satta Puliga’ya zamanın ötesinde bir otomobil geliştirme fikrini aşıladı. Bu düşünceden hareketle Puliga’nın Giuseppe Busso, Ivo Colucci, Livio Nicolis, Giuseppe Scarnati ve test pilotu Consalvo Sanesi’den oluşan ekibi Giulia’yı tasarladı. Farklı form ve destek yapısına sahip dünyanın ilk otomobillerinden olan Giulia’nın ön ve arka bölümleri darbeyi emecek şekilde oluşturuldu. Yolcu kabini de yolcuları korumak için son derece rijit bir yapıda hazırlanarak, sonradan otomotiv dünyasında yaygın kullanılan bir çözüm oldu. Araçta kullanılan 1,3 litrelik 4 silindirli motorun daha gelişmiş bir hali olan 1,6 litre hacimli çift eksantrikli motor ise, sodyum soğutmalı egzoz supapları ile dikkat çekti. Giulia’nın devrim niteliğindeki kompakt tasarımı, dengeli gövde orantılarına sahipti. Araç, alçak ön kısım ve kesik arka kısımla aerodinamik bir yapıda oluşturuldu. Giulia’nın bu yapısı, lansmanında kullanılan “Rüzgar tarafından tasarlandı” sloganıyla da desteklendi. Rüzgar tünelinde yürütülen yenilikçi geliştirme çalışmaları sayesinde Giulia, 0,34 ile o yıllar için sıra dışı bir rüzgar sürtünme katsayısına ulaştı. 570 bin adedin üzerinde satarak Giulietta’nın üç katından fazla satış elde eden Giulia, bir İtalyan ikonu haline geldi.

Polisiye filmlerin de yıldızı!

Emniyet teşkilatı içerisinde tercih edilen Giulia, kült haline gelmiş birçok İtalyan polisiye filminde de kendisini gösterdi. Polislerin ve soyguncuların çatıştığı bu filmlerde Giulia, hem polis otosu hem de kaçış aracı olarak rol aldı. Günümüzde Arese’deki Alfa Romeo müzesine uğrayan ziyaretçiler, Giulia ve birçok Alfa Romeo modelinin yer aldığı filmleri, müze içerisinde bu konuda oluşturulmuş özel bir odada görebiliyorlar. 
 

banner362
Yorumlar (0)
banner358
banner339
banner353
22°
az bulutlu
banner348
Günün Anketi Tümü
Sizce Yeni Sitemiz Nasıl Olmuş?
banner443
banner355
banner359
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Fenerbahçe 31 50
6. Beşiktaş 30 50
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Denizlispor 31 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 34 50
8. Tottenham 33 48
9. Sheffield United 33 48
10. Burnley 33 46
11. Everton 33 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 34 31
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 34 60
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Valencia 35 50
9. Athletic Bilbao 34 48
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 35 39
14. Real Betis 34 38
15. Celta de Vigo 35 36
16. Deportivo Alaves 34 35
17. Eibar 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
banner360
Günün Karikatürü Tümü
banner419

Gelişmelerden Haberdar Olun

@