banner437

banner410

banner413

banner334

banner441

banner436

banner407

banner409

banner412

banner78

banner440

banner358
banner465

Yeni Peugeot 508’in Kendine Hayran Bırakan 8 Özelliği (Tank Gibi Araba)

Yeni Peugeot 508 en çok tasarımıyla dikkat çeken bir araba.

banner345
OTOMOBİL 13.03.2020, 15:47
Yeni Peugeot 508’in Kendine Hayran Bırakan 8 Özelliği (Tank Gibi Araba)
banner346
banner414

Yeni Peugeot 508 en çok tasarımıyla dikkat çeken bir araba. D segmenti sedanlar arasında Insigna, Passat gibi sağlam rakipleri de var. Bu tarz premium arabalara karşı öne çıkmak veya onlarla yarışmak istiyorsanız da tüm özellikler yerine belli bir noktaya odaklanmak daha doğru oluyor. Peugeot da bu taktiği benimseyerek yeni modelinde daha çok tasarıma ve malzeme kalitesine odaklanmış diyebiliriz.

Tasarıma odaklansalar da, teknoloji olarak da rakiplerinde olan birçok özellik Peugeot 508 yeni modelde de var. Arabanın şu an üç tane versiyonu bulunuyor; Prime, Allure, GT ve GT Line. En dolu paketi ise GT Line versiyonu. Peugeot 508 fiyat bakımından rakiplerine kıyasla daha ucuz olmasına rağmen hâlâ cep yaktığını söyleyebiliriz.

Tasarım:

Sürücüyü arabayla başbaşa bırakan iç dizayn:

peugeot 508 özellikleri

Peugeot’un en iddialı olduğu konulardan biri de kokpit tasarımı. Peugeot i-Cockpit detaylarına az sonra geleceğiz ama önce 508’in iç tasarımından söz etmek gerek. Ortada yer alan panel sürücü ile yolcuları birbirinden ayırıyor. Bu aslında bir bakıma sürücünün arabaya tamamen hakim olması adına yapılmış bir tasarım. Konsol tamamen sürücüye doğru bakıyor ve yolculardan soyutlanmış.

Arabanın size ait olduğunu hissetmenin yanında 508’in kaliteli malzemeleri de dikkatlerden kaçmıyor. Özellikle kapı yanlarında ve konsolda kullanılan meşe, araca hem premium bir hava katıyor hem de kaliteyi hissettiriyor. Artık bu tarz D segmenti sedanlarda konfor biraz daha fazla düşünülüyor. Bunun en büyük nedeni de satın alımların, sürücü ve yolcu konforu daha yüksek olan SUV’lara kayması diyebiliriz.

Tasarım açısından yapılabilecek olumsuz eleştirilerden biri tavan boyu olabilir. Özellikle arka tarafta oturan uzun boylu yolcular sıkıntı yaşayacaktır. Arabanın kasa tasarımı gereği, tavan arkaya doğru alçalıyor. Boyu ortalamanın üzerinde olan yolcuların başı tavana değebilir ve uzun yolculuklarda sıkıntılar yaşayabilir. Tavandan kısılan boy aslında bir nebze de olsa genişliğe verilmiş.

Peugeot i-Cockpit arabaya sportif bir hava katıyor:

peugeot i cockpit

2012 yılında Peugeot 208 ile tanıştığımız i-Cockpit, 508’e çok farklı bir hava katmış. Malzemeleri ve iç tasarımı ile gelen premium havasına, aynı zamanda spor görünüm de veriyor. i-Cockpit aslında yolcudan çok sürücü konforu için yapılan tasarımları ve teknolojik gelişmeleri temsil ediyor. Örneğin direksiyon simidi gerçekten sportif ve şık duruyor; aynı zamanda sürücünün göstergeyi daha iyi görebilmesi için tasarlanmış.

Ön konsolda 8:3, 10 inç dokunmatik ekran yer alıyor. Ön göstergenin boyutu ise 12.3 inç. Arabayla ilgili tüm detaylar bu gösterge üzerinden kontrol edilebiliyor. Bununla sürücünün gözünü yoldan ayırmadan araca hakim olması amaçlanmış. 10 inç boyutundaki multimedya sistemini de kontrol eden dokunmatik ekran, Allure ve daha üst versiyonlarında 12 inç’e çıkıyor ve yeni bir HD ekran veriliyor. 

Arabanın ambiyansını değiştiren i-Cockpit Amplify:

Dokunmatik ekranın kontrolü aynı zamanda orta panelde bulunan joystick ile de yapılıyor. Premium havasının kaynaklarından biri olan bu yöntem ile klima, multimedya, navigasyon, araç ayarları, telefon ve uygulamalar kontrol ediliyor. i-Cockpit Amplify ise “Relax” ve “Boost” isimli iki farklı mod sunuyor. Bu modlar ses efektleri ve aydınlatmayı ayarlıyor. Bunun dışında dört farklı sürüş modu da yer alıyor.

Her türlü multimedya desteğini sunan Peugeot Connect:

peugeot 508 2020 özellikleri

Multimedya artık en önemli özelliklerden biri. Daha doğrusu multimedya kullanımı konusunda sağlanan konforlar. Connect özelliği de Apple Carplay, Android Auto, USB çıkışı gibi önemli destekleri sunuyor. Bunun dışında orta konsolun hemen altında yer alan gizli bölümde kablosuz telefon şarj alanı da var. Ayrıca arabanın navigasyonu 3B ve internete bağlı olarak çalışıyor. 

Sürüş desteği sunan sistemler:

Arabaya gece görüşü sağlayan Night Vision özelliği:

Gece uzun yol giden sürücülerin çok iyi bildiği bir soruna çözüm olması için geliştirilmiş bir özellik. Adeta arabaya gece görüşü özelliği katıyor. Karanlıkta ve yetersiz görüş koşullarında görünmeyen hayvan, araba ve yayaları otomatik olarak algılıyor. Tehlikeli durumlarda sesli olarak sürücüye uyarı gönderiyor. Peugeot bu işi bir seviye ileriye götürmüş ve görüntüyü anlık olarak gösterge panelinden gösteriyor.

Bu sesli uyarı geldikten sonra tehlikenin nerede olduğunu görmenizi de sağlıyor. Sistemin algıladığı cisim araba, insan veya hayvan da olsa üzerinde kırmızı bir işaretle gösteriliyor. Aynı zamanda ekranın sağ üst kısmında ne tür bir cisim olduğunu gösteren bir simge de çıkıyor. Sürekli uzun yol yapan sürücüler için işlerini kolaylaştıracak bir özellik. Night Vision, Peugeot 508 GT standart özelliği olarak geliyor.

Sürücü dostu Sürüş Asistanı Plus:

Son model arabaların artık her birinde yer alan sürüş asistanları, Peugeot 508’de de var. Dur kalk trafiklerde sürücülerin işini bir hayli kolaylaştıran bu asistan, sizin belirlediğiniz şeritte kalıyor. Bunu yaparken de öndeki araç ile mesafesini otomatik ayarlayıp hızını da buna göre belirliyor. Bu özellik arabanın ön tamponunda bulunan radar sayesinde çalışıyor. 

Radar aynı zamanda arabanın karşısına çıkabilecek, yaya ve hayvan gibi tehlikeleri de algılıyor. Örneğin düşük hızda Şerit Konumlama Asistanı ve Sürüş Asistanı Plus aktif bir şekilde ilerlerken, arabanın önüne aniden çıkan bir şey olduğunda otomatik fren yapıyor. Bu fiyatlarla yeni çıkan arabalarda artık standart olan bir özellik haline geldi de diyebiliriz.

Park Asistanı:

Park asistanı sunmayan yeni model kalmadı. Ancak tam kontrollü park asistanı sunan modellerin sayısı biraz az. Peugeot 508 Park Asistanı bir boşluk bulduğunda kontrolü tamamen eline alıyor ve otomatik olarak kendi park ediyor. Yeterli boyutta bir park alanı bulduktan sonra joystick üzerinde yer alan park tuşuna basmak yeterli oluyor. Araba kendi hızını ayarlayıp park ediyor. Sistem aynı zamanda zorlu park yerlerinden çıkışta da kullanılıyor. 

Güvenlik:

peugeot 508 2019

Araba üreticileri güvenlik konusunda en yeni teknolojileri sunmakta ve geliştirmekte çok kararlı. Bu özellikler de standart haline gelerek, konforlu ve aynı zamanda güvenli sürüş imkanları sağlıyor. Peugeot 508 de birden fazla güvenlik teknolojisine sahip. Bu donanımların tamamına ise Güvenlik Plus ismi verilmiş. Bu teknolojilerden en dikkat çekeni ise Yorgunluk Tespit Sistemi.

Sistem aslında oldukça basit. Yola verdiğiniz tepkilerden, direksiyon hakimiyetinizden araba yorgun olup olmadığınızı algılıyor. Eğer tehlikeli bir durum algılarsa da size uyarı veriyor ve dinlenmenizi öneriyor. Bunun dışında Geliştirilmiş Otomatik Acil Durum Sistemi de bu tarz durumlarda veya farklı senaryolarda gerçekleşen acil durumda otomatik fren yapıyor. Güvenlik tedbirleri standart diyebiliriz.

Yukarıda da bahsettiğimiz geceleri ve yetersiz görüş anlarında, tehlikeli cisimlerin göstergede gösterilmesi de güvenlik önlemleri arasında yer alıyor. Buna ek olarak Kör Nokta Tespit, Şerit Takip Sistemi ve Akıllı Levha Okuma Sistemi de arabanın özellikleri arasında yer alıyor. 

Aslında güvenlik ve teknolojik özelliklerine baktığımızda çok fazla şaşırtan bir özellik olduğunu söyleyemeyiz. D segmenti sedanların birçoğunda standart haline gelen özellikler yer alıyor. Sadece otomatik park etme ve karanlıktaki görüntüleri göstergeye iletme özellikleri ön plana çıkıyor ve aslında oldukça da iyi iş başarıyor.

Peugeot 508 performansı: Yakıt tüketimi ve motor seçenekleri

Peugeot 508 dizel ve benzinli motor seçenekleri ile sunuluyor. Benzinli motorda 1.6 PureTech, dizelde ise 1.5 BlueHDi seçenekleri var. Otomatik vites sisteminde EAT8 şanzıman kullanılmış. Vites geçişlerinde ise Shift and Park by wire sistemi kullanılıyor. Dizel motorunun yakıt tüketimi rakiplerine göre çok daha az olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle şehir içi fabrika yakıt tüketimi verisi oldukça düşük.

1.6 PureTech 180hp EAT8 Tam Otomatik:

0-100 km hızlanma: 7,9 sn Ortalama: (lt/100km): 5,4 lt Şehir içi (lt/100km): 7,1 lt Şehir dışı (lt/100km):  4,4 lt

1.6 PureTech 225hp EAT8 Tam Otomatik:

0-100 km hızlanma: 7,3 sn Ortalama: (lt/100km): 5,7 lt Şehir içi (lt/100km): 7,6 lt Şehir dışı (lt/100km):  4,5 lt

1.5 BlueHDi 130 hp EAT8 Tam Otomatik:

0-100 km hızlanma: 10 sn Ortalama: (lt/100km): 3,8 lt Şehir içi (lt/100km): 4,4 lt Şehir dışı (lt/100km):  3,4 lt

Peugeot 508 fiyatları:

peugeot 508 fiyatı

508 Prime 1.6 PureTech 180 EAT8: 240.300 TL 508 Allure 1.5 BlueHDi 130hp EAT8: 282.300 TL 508 GT-Line 1.6 PureTech 180hp EAT8: 301.300 TL 508 GT-Line 1.5 BlueHDi 130hp EAT8: 301.300 TL 508 GT 1.6 PureTech 225hp EAT8: 332.300 TL

Yine ilk gördüğümüz anda hayallarimizi yıkan fiyatlarla karşı karşıyayız. Sıfır arabaların gereğinden fazla pahalı olmaları, Peugeot 508 2020 fiyatı için de geçerli. Yukarıdaki fiyatları Mart 2020 için geçerli olup, ilerleyen dönemde değişiklik gösterebilir. Güncel Peugeot 508 fiyatlarını buradan öğrenebilirsiniz. Peugeot 508 sahibinden sitesinde de neredeyse aynı fiyatlara satılıyor; hatta bazı 2. el modelleri sıfırından daha pahalıya satılıyor.

Yeni model için teknolojik özelliklerinden daha çok iç tasarımı ve yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor diyebiliriz. Yine de gece görüşü olan bir arabaya sahip olmak havalı olabilir. Fiyatları ile cep yaksa da, rakiplerine kıyasla yakıt tüketimi konusunda çok iyi iş çıkarıyor. Sizin de Peugeot 508 yorumlarınızı merak ediyoruz. Sizce bu para verilir mi? Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın.

Webtekno.com

Yorumlar (0)
banner358
banner339
banner353
19°
açık
banner348
Günün Anketi Tümü
Sizce Yeni Sitemiz Nasıl Olmuş?
banner443
banner355
banner359
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24
banner360
Günün Karikatürü Tümü
banner419

Gelişmelerden Haberdar Olun

@