banner315
banner256

Baş Dönmesinin Nedenleri

banner209

Kişinin başının dönmesi ve dengesizlik hali genellikle basit ve kolay geçen bir rahatsızlıktır.

Baş Dönmesinin Nedenleri
banner147

Kişinin başının dönmesi ve dengesizlik hali genellikle basit ve kolay geçen bir rahatsızlıktır. Baş dönmesi şayet uzun sürerse araştırılması ve nedenlerinin öğrenilmesi gerekir.Baş dönmesinde genellikle hafif baş dönmeleriyle karşılaşılır ve bu durum evde uygulanabilecek basit tedavilerle giderilebilir.

BAŞ DÖNMESİNİN NEDENLERİ

Baş dönmesinin sebepleri çoğunlukla beyne kan taşıyan damarlarda yaşanan anlık kan basıncı düşüşüdür. Bu esnada oksijene ihtiyaç duyan beyin hücreleri kısa süreli bir oksijen eksikliği yaşar.

İnsanlarda hafifi baş dönmesi çoğu zaman oturdukları ve yahut uzandıkları yerden aniden kalkmaları sonucu olur. Bu ani baş dönmeleri çok kısa sürer ve sürekli tekrarlanmadığı sürece çok rahatsız edici bir durum teşkil etmez Buna ayrıcapostural hipotansiyon da denir.

İç kulak hastalıkları yüzünden baş dönmesi yaşanabilir.

Yetersiz beslenme sonucu Kan şekeri seviyesi azaldığı için   veya diyabet hastalığı sebebiylede olabilir.

Bazı durumlarda yeterli su tüketimi olmaması veya ishal sonucu sıvı azalmaları da baş dönmesine sebep verir.

 

Baş Dönmesinden korunma yolları

Postural hipotansiyon yüzünden olan baş dönmelerini engellemenin yolu oturulan yada uzanılan yerden aniden kalkmak yerine kalkmadan önce birkaç kez derin nefes alınır ve bulunulan yerden yavaşça kalkılır.

Beslenme alışkanlığınızı düzeltin düzenli yemek yeme alışkanlığı elde edin, az su tüketin bol lifli yiyecekler yiyerek kan şekeri seviyenizi artırır. Beyaz unlu ve şekerli yiyecekleri de ayrıca azaltın.

Baş dönmesine neden olan beyne az oksijen gitmesini artırmak için kalp ve ciğerlerin çalışma durumunu iyileştirmek gerekir bunun için gün içerisinde yarım saat düzenli egzersiz yapın.

Boynunuza sıcak ve soğuk suyu dönüşümlü olarak uygulayarak kan dolaşımınızı hızlandırın.

 

Baş dönmesi başladığı zaman yapılması gerekenler

banner208
İlk olarak derin nefes alıp verin ve oturun. Kan basıncını normal seviyeye getirmek için ayaklarınızı kaldırın ve kendinizi rahat bırakın. Bu uygulamayı bil koltuk kanepe yada sandalyeye oturarak ayaklarınızın altına bir destek uygulayın.

 

BAŞ DÖNMESİNİN TEDAVİSİ

Baş dönmesi başladığında ilk olarak yukarıda anlatıldığı gibi oturmak ve ayakları yukarı kaldırmaktır. Şayet yediğiniz yemekten 2 saatten fazla zaman geçtiyse tam tahıllı ekmek arası bir şeyler yiyebilirsiniz.

Kan dolaşımınızı hızlandırmak için uzanın ve göbek deliğinizden 2 parmak aşağıda bulunan noktaya parmaklarınızla dairesel hareketler yapın.

Baş dönmesini durdurmak için baş parmaklarınızla kulak memesinin tam altını çene altının ve kafa tasının birleştiği noktayı hafifçe sıkın.

 

Doktora gidilmesi gereken durumlar

Baş dönmesi sık sık tekrarlıyorsa doktora görünün

baş dönmesi esnasında boyunda sertlik hissediyorsanız ateşiniz çıkmışsa veya  baş ağrısı oluşursa doktora görünün.

Doktor tavsiyesi ile alınan bir ilaç kullanıyorsanız doktora görünün.

 

Acil durumlar

Çok acil durumlar Görmenizde bir değişiklik, kollarınız, elleriniz, yada ayaklarınızda, bacaklarınızda uyuşma hissederseniz veya göğüs ağrısı çekerseniz, nefes darlığı hissederseniz yada şuur kaybı olursa acil olarak hastaneye yetişmeye çalışın.

 


banner263

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner333

banner78

banner91

banner317

banner133