banner154
banner256

Bitmeyen Yorgunluk Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

banner209

Günümüzde insanların büyük çoğunluğu hayatından zevk alamıyor, çeşitli sebeplerden kaynaklı yaşam kaliteleri düşüyor ve farklı rahatsızlıklara kapı açan bir durum meydana geliyor. Arka planda yatan bu sebepler arasında birçoğumuzun şikâyetçi olduğu ciddiye alınması gereken fakat çok fazla önemsenmeyen ''bitmeyen yorgunluk hissi'' dediğimiz bir etken yer alır.

Bitmeyen Yorgunluk Nedir ve Sebepleri Nelerdir?
banner147

Yorgunluk günlük hayatın getirdiği telaşe ve gerek eğitim gerekse iş hayatının getirdiği stres ile birleştiği takdirde 7'den 70'e hepimizin yaşadığı bir durumdur. Bitmeyen yorgunluk dediğimiz durum ise daha ileri evredir. Adeta bedenimizin, kötüye ilerlemekte olan sağlık durumumuz sonucu verdiği bir alarm sistemidir. Fakat büyük çoğunluğumuz bu bitmeyen yorgunluk durumunu geçici bir durum olarak kabul ediyor veyahut hiç önemsemiyorum, ilerleyen süreçte ise daha ciddi bir rahatsızlığın ortaya çıkması ise büyük bir pişmanlık yaşanıyor.

Bitmeyen yorgunluk şikâyetinden mustarip kişilerde sürekli olarak bir uyku hali, yoğun halsizlik ve her an hasta olacakmış gibi hastalık öncesi meydana gelen bitkinlik gibi belirtiler gözükür. Yaşam kalitesini büyük oranda düşürmesi ile beraber sağlık durumunuz açısından kesinlikle göz ardı edilemeyecek bir durumdur.

Peki, bitmeyen yorgunluk hissi neden olur ve ana sebepler nelerdir?

-Psikolojik açıdan geçirilen zor bir süreç sonrası meydana gelen depresyon hali veyahut gerek iş hayatı gerekse aşk hayatı özetle hayatımızın her bölümünde meydana gelebilen stresler, sıkıntılı ruh halleri sonrası oluşan psikosomatik hastalıklar bitmeyen yorgunluk durumunun arka planında yer alabilir. Bitmeyen yorgunluktan şikâyetçiyseniz ve psikolojik açıdan kendinizi iyi görmediğiniz bir süreç içerisindeyseniz yakın zamanda bir uzman ile görüşmenizi tavsiye edebiliriz.

-Bitmeyen yorgunluktan şikâyetçi olanlar insanlar arasında kansızlık ve anemi rahatsızlıkları yaşayanların sayısı azımsanamayacak derece fazla. Kansızlık rahatsızlığında kan seviyesinin az olması, vücutta ki mevcut oksijen seviyesinin de az olmasına yol açıyor ve haliyle rahatsızlık bitmeyen yorgunluk için bir etken oluşturuyor. Anemi rahatsızlığında ise kan hücreleri içerisinde bulunan hemoglobinlerin azlığı ve bu duruma paralel olarak taşınan oksijen seviyesinin de azlığı sonucu bitmeyen yorgunluk için önem arz eden bir etken oluşuyor. Uzun bir süredir bitmeyen yorgunluk belirtileri yaşıyorsanız yakın bir süreçte en yakın hastane veyahut sağlık ocağına giderek kan seviyesi ölçümü yaptırmanızı tavsiye ederiz. Kansızlık rahatsızlığı söz konusu ise gerekli tedavi uygulanarak yorgunluk durumunun da önüne geçilebilir.

banner208

-Bitmeyen yorgunluk belirtileri ile beraber belirli aralıklarla meydana gelen kalp ağrıları veyahut kalp bölgesinde baskı gibi belirtiler kalp yetmezliği rahatsızlığının işaretçileridir. Tıp'ta çeşitli kalp rahatsızlıkları ve başta kalp yetmezliği olmak üzere en erken tespit belirtisi geçmeyen yorgunluktur. Çeşitli etkenler sonucu kişinin kalbinin ihtiyaç duyduğu oksijen sağlanamadığı takdirde kişide bitmeyen yorgunluk belirtileri görülmeye başlanabilir. Kalp rahatsızlıklarından mustarip kişilerde bitmeyen yorgunluk ile beraber solunum problemleri de görülebilir. Önemsemediğimiz yorgunluk aslında ne kadar önem arz eden rahatsızlıkların işaretçisi olabiliyor değil mi?

-Oluşumlarında çeşitli sebeplerin ve rahatsızlıkların yer aldığı enfeksiyonlar da bitmeyen yorgunluk belirtilerinin arka planında yer alan önemli bir etkendir. Yorgunluğa yol açabilen enfeksiyonlara örnek verebiliriz; karaciğerde meydana gelen iltihaplanmalar, verem gibi önemli solunum yolu enfeksiyonel rahatsızlıkları, kalbin iç ve dış yüzeyinde meydana gelen enfeksiyonlar, AIDS gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyon rahatsızlığı ve daha bir çok rahatsızlık...Enfeksiyonel rahatsızlıklara ek olarak kan değerlerinde meydana gelen ani değişimler, kalsiyum ve potasyumda meydana gelen düşmeler sonucu kan içerisinde ki minerallerin azalması da bitmeyen yorgunluk sebeplerindendir.

-Tembel bir yaşam tarzı... Evet, ne yazık ki günümüzde bir çok kişi spor aktivitelerinden uzak şekilde hayatını sürdürüyor. Vücut kondisyonsuz bir yapıda olduğundan kaynaklı belirli bir süre baskı altında kaldığı zaman yorgunluk için uygun şartlar oluşuyor ve kişide bitmeyen yorgunluk belirtileri görülmeye başlanıyor. Günlük spor ve sağlıklı bir beslenme ile vücudumuza hak ettiği değeri vererek bitmeyen yorgunluk başta olmak üzere birçok sorun teşkil eden durumu ortadan kaldırabiliriz.

-Gün içerisinde alınması gereken uykunun alınmaması ve her gün farklı saatler arasında uykuya geçilmesi de kişide her gün tekrarlı bir şekilde yorgunluk belirtilerinin oluşmasına yol açacaktır.

Vücudumuzun bize söylemek istediklerini, olumsuz belirtileri gözden geçirerek ve tekrar sürelerini inceleyerek anlayabiliriz. Bu belirtiler yorgunluk gibi basit bir belirti de olsa arka planında önemli rahatsızlıklar içerebiliyor.

banner263

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner333

banner78

banner91

banner317

banner133