banner406

banner410

banner413

banner334

banner407

banner409

banner412

banner78

banner358
banner357
banner344

Böbrek Taşı'yla ilgili bilmeniz gerekenler

​​​​​​​Böbrek taşı, bu söz ifade edildiğinde birçok insanın hemen içinde bir acı belirir.

banner345
SAĞLIK 14.10.2019, 16:59 14.10.2019, 17:02
Böbrek Taşı'yla ilgili bilmeniz gerekenler
banner346
banner414

Böbrek taşı, bu söz ifade edildiğinde birçok insanın hemen içinde bir acı belirir. Bu beliren acı önceden yaşanmış bir böbrek taşının vermiş olduğu acının yüze yansıyan ifadesidir. Yani insanın içinde kalmış ve eskiden acı bir anıdır. Böbrek taşı, insan yaşam kalitesini ciddi manada düşüren sancılı bir sağlık sorunudur. Böbrek taşı, kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla görülmektedir. Hatta erkeklerin yakalanma oranı kadınlara oranla 3 kat daha fazladır.

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı, böbreklerde oluşan küçük taş parçalarıdır. Böbrekler, insan bedeni için lazım olan bazı sıvıları süzmekle görevlidir. Lakin süzme işlemi sonrası bazı kristaller birleşerek böbrek taşı haline gelir ve idrar yolu ile atılmaları mümkün olmamaktadır. Bundan ötürü, bu taş parçaları insanlar için oldukça meşakkatli bir hastalığa yol açmaktadır ve kişiye dayanılması güç bir acı hissettirmektedir.

Böbrek Taşı Nasıl ve Niçin Oluşur?

İnsanların yaratılış gereği birçok maddenin vücuttan idrar yoluyla dışarı atılması beklenir. Lakin bazı maddeler idrar yoluyla dışarı atılmayarak zamanla bu bölgede çoğalarak böbrek taşlarını meydana getirir. Böbrek taşı, böbrek kanalları içerisinde zamanla oluşan sert kristallere dönmektedir. Bu kristaller zamanla bazı minerallerin (kalsiyum, magnezyum, oksalat, ürat, vb.) birleşmesi ile olur. Lakin bu sert kristallerin neyin ya da nelerin etkisi ile oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Bunların birçok nedeni olmakla beraber genel olarak bu durum doktorlar tarafından genetik yollarla olduğu ifade edilmektedir.

Geçmişte veya yakın zamanda ailenizde böbrek taşı hastalığı öyküsü olan biri varsa, sizinde bu hastalığa yakalanma riskinizin olduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca böbrek taşının oluşmasında, insanın yaratılışında gelen idrar yolu yapısının durumu, geçirilen bazı hastalıklar, mide asidini azaltan ilaçların kullanımı, yaşa bağlı kaynaklar, cinsiyet durumu, su tüketiminin azlığı ve dengesiz beslenme, pasif bir yaşam sürme, hareketsizlik gibi sebeplerde böbrek taşının oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Daha çok böbrek taşı hastalığı, sıcak bölgelerde bulunan ve rakımı yüksek tropik yerlerde yaşayan insanlarda görüldüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çünkü böbrek taşının oluşmasına zemin hazırlayan en önemli faktörün, idrarda sıvının az bulunmasıdır. Öte yandan çok sıcak iklimde olan, bundan hareketle terlemeyi artıran ve idrar seviyesinin düşmesine sebep olan bölgelerde, böbrek kanallarında böbrek taşına rastlama riski daha fazla olmaktadır. Aynı zamanda bu risk, çok spor yapan, çok terleyen ve güç gerektiren işlerde çalışan kişiler içinde vardır. Buna ek olarak, yüksek seviyede güneşlenme sayesinde bedende kalsiyum emilimi fazla olacağından ötürü, kalsiyum sebepli böbrek taşı oluşum olasılığı, diğer normal bölgeleri nazaran daha yüksek olmaktadır.

Diğer yönden böbrek taşı oluşmasında, salt idrarda bulunan sıvı seviyesinin düşüklüğü değil, idrarda olması lazım gelen koruyucu bileşenlerin az olması da etkili olmaktadır. Yine, insan vücudunda böbrek taşı oluşumunu engellemek adına kullanmak zorunda olduğu çinko, sitrat gibi vb. mineralleri karşılayamaması durumunda böbrek taşı hastalığı oluşur.

Böbrek Taşlarının Yapıları Aynı Türden midir?

Böbrek taşı meydana gelmesinde en fazla insanların karşılaştığı tür, kalsiyum bileşenin birikmesi neticesinde oluşan böbrek taşıdır. Yemeklerde veya gün içerisinde yüksek seviyede kalsiyum alan insanların vücudunda biriken kalsiyum miktarı çok olduğundan, serbest bir şekilde bulunan kalsiyum bileşenlerinin oksalat ya da fosfat gibi bileşiklerle makro boyutlarda sert cisimlerin oluşmasına zemin hazırlar. Böbrek taşlarına sebep olan bir diğer etken de daha öncesin de geçirilen idrar yolu enfeksiyonu sonucu meydana gelen birikintilerdir. Bu durum daha çok kadınlarda görülür.

Biriken bu taşların boyutları birbirinden farklı olmaktadır. Bu sebeple kimi böbrek taşlarının vücuttan dışarı atılmaları maalesef kolay olmamaktadır. Bundan ötürü bazı hastalara tıbbi müdahale gerekmektedir. Böbrek taşlarının boyutları 5 mm’den büyük olup idrar yollarını kapatmaya yetmektedir. Bu sebeple bu boyutu aşan tüm böbrek taşları, tehlikeli olup kanamadan tutun böbrek yetmezliklerine kadar götürebilir.

Böbrek Taşının Oluşumu Nasıl Anlaşılır?

Böbrek taşı oluşumunu izah etmeye çalışmak gerekirse, karın bölgesinde ya da sırtın alt tarafında ani ve dayanılmaz bir ağrı meydana gelir. Hiç şüphesiz böbrek taşını oluşumunun en belirgin özelliği karın bölgesinde oluşan bu dayanılmaz ağrılardır. Ayrıca bu hastalığa yakalanan kişiler bariz bir şekilde sık sık idrara çıkarlar. Böbrek taşı, ancak laboratuar yöntemleri ile anlamak mümkündür. Ayrıca röntgen çekimi yoluyla böbrek taşı daha iyi anlaşılmaktadır. Eğer böbrek taşları röntgen ile tam olarak anlaşılmaz ise bilgisayarlı tomografi ya da ultrason teknolojisi ile daha net bir biçimde tespit ve teşhis etmek mümkün olmaktadır.

Bilinen En Belirgin Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı oluşumunda bilinen en belirgin özellikleri şunlardır; işte septomlar…
Kaburga bölgelerinde meydana gelen şiddetli sancı ya da ağrılar
Karnın alt kısmından ve kasık bölgesinden çevreye yayılan ağrı
Dalgalar şeklinde oluşan ve gittikçe seviyesi artan veya azalan ağrılar
İdrar esnasında oluşan ağrılar
İdrarın renginde pembe, kırmızı ya da kahverengilik görülmesi
İdrarın çok kötü kokması
Mide bulantısı ile kusma öyküsünün yaşanması
Normalinden daha fazla daha idrara çıkma
Küçük miktarlarda yapılan idrarlar


Böbrek Taşlarından Nasıl Kurtulabiliriz?

Böbrek taşlarının boyutları hakkında daha önce bahsetmiştik. Bu böbrek taşı boyutlarına göre tedavi yöntemleri vardır. Böbrek taşının boyutu büyüdükçe tedavi yöntemi de değişiklik arz etmektedir. Böbrek taşlarından kurtulmak adına bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri

Böbrek taşı tedavi yöntemlerinde birkaç tane uygulanan yöntem bulunmaktadır. Bunların başında ilk olarak ilaç tedavisi, ESWL tedavisi yani taş kırma yöntemi, üreteroskopi yöntemi ve cerrahi yöntemleri bulunmaktadır.

İlaç Tedavisi
İnsan vücudunda bulunan böbrek taşı boyutunun 5 mm’den küçük olması durumunda ilaç tedavisi yapılmaktadır. Genel olarak bol sıvı tüketimi, ağrı kesiciler ve antispazmotik ilaçlar alım yoluyla böbrek taşının düşürülmesi mümkün olabilmektedir. Burada önemli olan böbrek taşı boyutunun bilinmesi ve 5 mm’den küçük olmasıdır.

ESWL Tedavisi (Taş Kırma) Yöntemi
Böbreklerde oluşan taşları şok dalgalar yardımıyla küçültme yani ufalanmasını sağlayarak vücuttan atılmasına imkân veren bir yöntemdir. Bu taş kırma yöntemi genel olarak ilaç tedavisi gerekli cevabı vermemesi durumunda kullanılmaktadır. Ayrıca bu yöntem 2 cm’den daha büyük taşlara dahi uygulanabilmektedir.

Üreteroskopi Tedavi Yöntemi
Üreteroskopi tedavi yöntemi, ESWL (Taş Kırma) tedavi yönteminin bir netice vermemesi durumunda, idrar kanalından böbreğe üreteroskop ismi verilen bir teknolojik cihaz ile ilgili bölgeye ulaşılarak böbrek taşının düşürülmesi sağlanır. Bu tedavi yöntemi fazla zaman almayan bir işlem olup, aynı zamanda hasta aynı gün taburcu olabilmektedir.

Cerrahi Yöntemi (Ameliyat)
Eğer hasta olan kişi, yukarıdaki yöntemlerden herhangi birinden bir sonuç alamamış ise, son yöntem olan ameliyatla hasta iyileştirme yoluna gidilir. Doktor cerrahi yöntem ile yani ameliyat için gerekli bilgileri ameliyat öncesi hastaya verecektir. Böylece hasta ameliyathaneye alınarak, vücudun belli bir noktasından açılan küçük bir delikten girilmek suretiyle böbrek taşına ulaşılmaktadır. Açılan delik çok küçük olmakla birlikte, hasta en fazla 3 gün sonra hastaneden taburcu olabilmektedir.

Böbrek Taşı Oluşumunu Nasıl Önleyebiliriz?

Bir insan, günlük tüketmesi gereken suyu mutlaka almalıdır. Bu su tüketimi günlük 2,5 – 3 litre olmaktadır. Bu da 8 bardak suya denk gelmektedir. Sözün özü, kişi her şeyden evvel sağlık için bu sekiz bardak suyu her gün tüketmelidir.

Diğer yandan kişi, abur cubur ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Yani dengeli beslenmeli ve buna son derece önem göstermelidir. Protein tüketiminde ve tuz kullanımında kendinize bir sınır koymanız böbrek taşını önlemede önemli bir tedbir olacaktır.

Ayrıca C vitamini deposu olan limonu tüketmek faydalı olacaktır. Çünkü limonun içreğinde bulunan sitrat bileşeni tam bir böbrek taşı düşmanıdır. Limon tüketimi sizin böbrek taşı oluşumunda önemli bir etken olacaktır.

banner362
Yorumlar (0)
banner358
banner339
banner353
13°
açık
banner348
Günün Anketi Tümü
Sizce Yeni Sitemiz Nasıl Olmuş?
banner354
banner355
banner359
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 14 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9
banner360
banner361
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@