banner437

banner410

banner413

banner334

banner441

banner436

banner407

banner409

banner412

banner78

banner440

banner358
banner465

Böbrek Taşı'yla ilgili bilmeniz gerekenler

​​​​​​​Böbrek taşı, bu söz ifade edildiğinde birçok insanın hemen içinde bir acı belirir.

banner345
SAĞLIK 14.10.2019, 16:59 14.10.2019, 17:02
Böbrek Taşı'yla ilgili bilmeniz gerekenler
banner346
banner414

Böbrek taşı, bu söz ifade edildiğinde birçok insanın hemen içinde bir acı belirir. Bu beliren acı önceden yaşanmış bir böbrek taşının vermiş olduğu acının yüze yansıyan ifadesidir. Yani insanın içinde kalmış ve eskiden acı bir anıdır. Böbrek taşı, insan yaşam kalitesini ciddi manada düşüren sancılı bir sağlık sorunudur. Böbrek taşı, kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla görülmektedir. Hatta erkeklerin yakalanma oranı kadınlara oranla 3 kat daha fazladır.

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı, böbreklerde oluşan küçük taş parçalarıdır. Böbrekler, insan bedeni için lazım olan bazı sıvıları süzmekle görevlidir. Lakin süzme işlemi sonrası bazı kristaller birleşerek böbrek taşı haline gelir ve idrar yolu ile atılmaları mümkün olmamaktadır. Bundan ötürü, bu taş parçaları insanlar için oldukça meşakkatli bir hastalığa yol açmaktadır ve kişiye dayanılması güç bir acı hissettirmektedir.

Böbrek Taşı Nasıl ve Niçin Oluşur?

İnsanların yaratılış gereği birçok maddenin vücuttan idrar yoluyla dışarı atılması beklenir. Lakin bazı maddeler idrar yoluyla dışarı atılmayarak zamanla bu bölgede çoğalarak böbrek taşlarını meydana getirir. Böbrek taşı, böbrek kanalları içerisinde zamanla oluşan sert kristallere dönmektedir. Bu kristaller zamanla bazı minerallerin (kalsiyum, magnezyum, oksalat, ürat, vb.) birleşmesi ile olur. Lakin bu sert kristallerin neyin ya da nelerin etkisi ile oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Bunların birçok nedeni olmakla beraber genel olarak bu durum doktorlar tarafından genetik yollarla olduğu ifade edilmektedir.

Geçmişte veya yakın zamanda ailenizde böbrek taşı hastalığı öyküsü olan biri varsa, sizinde bu hastalığa yakalanma riskinizin olduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca böbrek taşının oluşmasında, insanın yaratılışında gelen idrar yolu yapısının durumu, geçirilen bazı hastalıklar, mide asidini azaltan ilaçların kullanımı, yaşa bağlı kaynaklar, cinsiyet durumu, su tüketiminin azlığı ve dengesiz beslenme, pasif bir yaşam sürme, hareketsizlik gibi sebeplerde böbrek taşının oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Daha çok böbrek taşı hastalığı, sıcak bölgelerde bulunan ve rakımı yüksek tropik yerlerde yaşayan insanlarda görüldüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çünkü böbrek taşının oluşmasına zemin hazırlayan en önemli faktörün, idrarda sıvının az bulunmasıdır. Öte yandan çok sıcak iklimde olan, bundan hareketle terlemeyi artıran ve idrar seviyesinin düşmesine sebep olan bölgelerde, böbrek kanallarında böbrek taşına rastlama riski daha fazla olmaktadır. Aynı zamanda bu risk, çok spor yapan, çok terleyen ve güç gerektiren işlerde çalışan kişiler içinde vardır. Buna ek olarak, yüksek seviyede güneşlenme sayesinde bedende kalsiyum emilimi fazla olacağından ötürü, kalsiyum sebepli böbrek taşı oluşum olasılığı, diğer normal bölgeleri nazaran daha yüksek olmaktadır.

Diğer yönden böbrek taşı oluşmasında, salt idrarda bulunan sıvı seviyesinin düşüklüğü değil, idrarda olması lazım gelen koruyucu bileşenlerin az olması da etkili olmaktadır. Yine, insan vücudunda böbrek taşı oluşumunu engellemek adına kullanmak zorunda olduğu çinko, sitrat gibi vb. mineralleri karşılayamaması durumunda böbrek taşı hastalığı oluşur.

Böbrek Taşlarının Yapıları Aynı Türden midir?

Böbrek taşı meydana gelmesinde en fazla insanların karşılaştığı tür, kalsiyum bileşenin birikmesi neticesinde oluşan böbrek taşıdır. Yemeklerde veya gün içerisinde yüksek seviyede kalsiyum alan insanların vücudunda biriken kalsiyum miktarı çok olduğundan, serbest bir şekilde bulunan kalsiyum bileşenlerinin oksalat ya da fosfat gibi bileşiklerle makro boyutlarda sert cisimlerin oluşmasına zemin hazırlar. Böbrek taşlarına sebep olan bir diğer etken de daha öncesin de geçirilen idrar yolu enfeksiyonu sonucu meydana gelen birikintilerdir. Bu durum daha çok kadınlarda görülür.

Biriken bu taşların boyutları birbirinden farklı olmaktadır. Bu sebeple kimi böbrek taşlarının vücuttan dışarı atılmaları maalesef kolay olmamaktadır. Bundan ötürü bazı hastalara tıbbi müdahale gerekmektedir. Böbrek taşlarının boyutları 5 mm’den büyük olup idrar yollarını kapatmaya yetmektedir. Bu sebeple bu boyutu aşan tüm böbrek taşları, tehlikeli olup kanamadan tutun böbrek yetmezliklerine kadar götürebilir.

Böbrek Taşının Oluşumu Nasıl Anlaşılır?

Böbrek taşı oluşumunu izah etmeye çalışmak gerekirse, karın bölgesinde ya da sırtın alt tarafında ani ve dayanılmaz bir ağrı meydana gelir. Hiç şüphesiz böbrek taşını oluşumunun en belirgin özelliği karın bölgesinde oluşan bu dayanılmaz ağrılardır. Ayrıca bu hastalığa yakalanan kişiler bariz bir şekilde sık sık idrara çıkarlar. Böbrek taşı, ancak laboratuar yöntemleri ile anlamak mümkündür. Ayrıca röntgen çekimi yoluyla böbrek taşı daha iyi anlaşılmaktadır. Eğer böbrek taşları röntgen ile tam olarak anlaşılmaz ise bilgisayarlı tomografi ya da ultrason teknolojisi ile daha net bir biçimde tespit ve teşhis etmek mümkün olmaktadır.

Bilinen En Belirgin Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı oluşumunda bilinen en belirgin özellikleri şunlardır; işte septomlar…
Kaburga bölgelerinde meydana gelen şiddetli sancı ya da ağrılar
Karnın alt kısmından ve kasık bölgesinden çevreye yayılan ağrı
Dalgalar şeklinde oluşan ve gittikçe seviyesi artan veya azalan ağrılar
İdrar esnasında oluşan ağrılar
İdrarın renginde pembe, kırmızı ya da kahverengilik görülmesi
İdrarın çok kötü kokması
Mide bulantısı ile kusma öyküsünün yaşanması
Normalinden daha fazla daha idrara çıkma
Küçük miktarlarda yapılan idrarlar


Böbrek Taşlarından Nasıl Kurtulabiliriz?

Böbrek taşlarının boyutları hakkında daha önce bahsetmiştik. Bu böbrek taşı boyutlarına göre tedavi yöntemleri vardır. Böbrek taşının boyutu büyüdükçe tedavi yöntemi de değişiklik arz etmektedir. Böbrek taşlarından kurtulmak adına bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri

Böbrek taşı tedavi yöntemlerinde birkaç tane uygulanan yöntem bulunmaktadır. Bunların başında ilk olarak ilaç tedavisi, ESWL tedavisi yani taş kırma yöntemi, üreteroskopi yöntemi ve cerrahi yöntemleri bulunmaktadır.

İlaç Tedavisi
İnsan vücudunda bulunan böbrek taşı boyutunun 5 mm’den küçük olması durumunda ilaç tedavisi yapılmaktadır. Genel olarak bol sıvı tüketimi, ağrı kesiciler ve antispazmotik ilaçlar alım yoluyla böbrek taşının düşürülmesi mümkün olabilmektedir. Burada önemli olan böbrek taşı boyutunun bilinmesi ve 5 mm’den küçük olmasıdır.

ESWL Tedavisi (Taş Kırma) Yöntemi
Böbreklerde oluşan taşları şok dalgalar yardımıyla küçültme yani ufalanmasını sağlayarak vücuttan atılmasına imkân veren bir yöntemdir. Bu taş kırma yöntemi genel olarak ilaç tedavisi gerekli cevabı vermemesi durumunda kullanılmaktadır. Ayrıca bu yöntem 2 cm’den daha büyük taşlara dahi uygulanabilmektedir.

Üreteroskopi Tedavi Yöntemi
Üreteroskopi tedavi yöntemi, ESWL (Taş Kırma) tedavi yönteminin bir netice vermemesi durumunda, idrar kanalından böbreğe üreteroskop ismi verilen bir teknolojik cihaz ile ilgili bölgeye ulaşılarak böbrek taşının düşürülmesi sağlanır. Bu tedavi yöntemi fazla zaman almayan bir işlem olup, aynı zamanda hasta aynı gün taburcu olabilmektedir.

Cerrahi Yöntemi (Ameliyat)
Eğer hasta olan kişi, yukarıdaki yöntemlerden herhangi birinden bir sonuç alamamış ise, son yöntem olan ameliyatla hasta iyileştirme yoluna gidilir. Doktor cerrahi yöntem ile yani ameliyat için gerekli bilgileri ameliyat öncesi hastaya verecektir. Böylece hasta ameliyathaneye alınarak, vücudun belli bir noktasından açılan küçük bir delikten girilmek suretiyle böbrek taşına ulaşılmaktadır. Açılan delik çok küçük olmakla birlikte, hasta en fazla 3 gün sonra hastaneden taburcu olabilmektedir.

Böbrek Taşı Oluşumunu Nasıl Önleyebiliriz?

Bir insan, günlük tüketmesi gereken suyu mutlaka almalıdır. Bu su tüketimi günlük 2,5 – 3 litre olmaktadır. Bu da 8 bardak suya denk gelmektedir. Sözün özü, kişi her şeyden evvel sağlık için bu sekiz bardak suyu her gün tüketmelidir.

Diğer yandan kişi, abur cubur ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Yani dengeli beslenmeli ve buna son derece önem göstermelidir. Protein tüketiminde ve tuz kullanımında kendinize bir sınır koymanız böbrek taşını önlemede önemli bir tedbir olacaktır.

Ayrıca C vitamini deposu olan limonu tüketmek faydalı olacaktır. Çünkü limonun içreğinde bulunan sitrat bileşeni tam bir böbrek taşı düşmanıdır. Limon tüketimi sizin böbrek taşı oluşumunda önemli bir etken olacaktır.

banner362
Yorumlar (0)
banner358
banner339
banner353
24°
açık
banner348
Günün Anketi Tümü
Sizce Yeni Sitemiz Nasıl Olmuş?
banner443
banner355
banner359
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Antalyaspor 29 37
10. Gaziantep FK 29 35
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 29 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 30 57
2. Erzurum BB 30 53
3. Adana Demirspor 30 51
4. Bursaspor 30 49
5. Akhisar Bld.Spor 30 48
6. Altay 30 47
7. Fatih Karagümrük 30 47
8. Giresunspor 30 44
9. Keçiörengücü 30 41
10. Ümraniye 30 41
11. Menemen Belediyespor 30 39
12. Balıkesirspor 30 35
13. İstanbulspor 30 34
14. Altınordu 30 32
15. Boluspor 30 27
16. Osmanlıspor 30 24
17. Adanaspor 30 20
18. Eskişehirspor 30 12
Takımlar O P
1. Liverpool 31 86
2. Man City 31 63
3. Leicester City 31 55
4. Chelsea 31 54
5. Wolverhampton 32 52
6. M. United 31 49
7. Tottenham 31 45
8. Burnley 32 45
9. Sheffield United 31 44
10. Arsenal 31 43
11. Crystal Palace 32 42
12. Everton 31 41
13. Southampton 32 40
14. Newcastle 31 39
15. Brighton 31 33
16. Watford 32 28
17. West Ham 31 27
18. Bournemouth 31 27
19. Aston Villa 32 27
20. Norwich City 31 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 32 71
2. Barcelona 32 69
3. Atletico Madrid 32 58
4. Sevilla 32 54
5. Villarreal 32 51
6. Getafe 31 49
7. Real Sociedad 31 47
8. Valencia 32 46
9. Athletic Bilbao 32 45
10. Granada 32 43
11. Osasuna 32 41
12. Levante 32 41
13. Real Betis 32 37
14. Real Valladolid 32 35
15. Eibar 32 35
16. Deportivo Alaves 32 35
17. Celta de Vigo 32 34
18. Mallorca 32 26
19. Leganés 32 25
20. Espanyol 32 24
banner360
Günün Karikatürü Tümü
banner419

Gelişmelerden Haberdar Olun

@