banner370

banner406

banner410

banner413

banner334

banner369

banner407

banner409

banner412

banner78

banner358
banner357
banner344

Böbrek Taşı'yla ilgili bilmeniz gerekenler

​​​​​​​Böbrek taşı, bu söz ifade edildiğinde birçok insanın hemen içinde bir acı belirir.

banner345
SAĞLIK 14.10.2019, 16:59 14.10.2019, 17:02
Böbrek Taşı'yla ilgili bilmeniz gerekenler
banner346
banner414

Böbrek taşı, bu söz ifade edildiğinde birçok insanın hemen içinde bir acı belirir. Bu beliren acı önceden yaşanmış bir böbrek taşının vermiş olduğu acının yüze yansıyan ifadesidir. Yani insanın içinde kalmış ve eskiden acı bir anıdır. Böbrek taşı, insan yaşam kalitesini ciddi manada düşüren sancılı bir sağlık sorunudur. Böbrek taşı, kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla görülmektedir. Hatta erkeklerin yakalanma oranı kadınlara oranla 3 kat daha fazladır.

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı, böbreklerde oluşan küçük taş parçalarıdır. Böbrekler, insan bedeni için lazım olan bazı sıvıları süzmekle görevlidir. Lakin süzme işlemi sonrası bazı kristaller birleşerek böbrek taşı haline gelir ve idrar yolu ile atılmaları mümkün olmamaktadır. Bundan ötürü, bu taş parçaları insanlar için oldukça meşakkatli bir hastalığa yol açmaktadır ve kişiye dayanılması güç bir acı hissettirmektedir.

Böbrek Taşı Nasıl ve Niçin Oluşur?

İnsanların yaratılış gereği birçok maddenin vücuttan idrar yoluyla dışarı atılması beklenir. Lakin bazı maddeler idrar yoluyla dışarı atılmayarak zamanla bu bölgede çoğalarak böbrek taşlarını meydana getirir. Böbrek taşı, böbrek kanalları içerisinde zamanla oluşan sert kristallere dönmektedir. Bu kristaller zamanla bazı minerallerin (kalsiyum, magnezyum, oksalat, ürat, vb.) birleşmesi ile olur. Lakin bu sert kristallerin neyin ya da nelerin etkisi ile oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Bunların birçok nedeni olmakla beraber genel olarak bu durum doktorlar tarafından genetik yollarla olduğu ifade edilmektedir.

Geçmişte veya yakın zamanda ailenizde böbrek taşı hastalığı öyküsü olan biri varsa, sizinde bu hastalığa yakalanma riskinizin olduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca böbrek taşının oluşmasında, insanın yaratılışında gelen idrar yolu yapısının durumu, geçirilen bazı hastalıklar, mide asidini azaltan ilaçların kullanımı, yaşa bağlı kaynaklar, cinsiyet durumu, su tüketiminin azlığı ve dengesiz beslenme, pasif bir yaşam sürme, hareketsizlik gibi sebeplerde böbrek taşının oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Daha çok böbrek taşı hastalığı, sıcak bölgelerde bulunan ve rakımı yüksek tropik yerlerde yaşayan insanlarda görüldüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çünkü böbrek taşının oluşmasına zemin hazırlayan en önemli faktörün, idrarda sıvının az bulunmasıdır. Öte yandan çok sıcak iklimde olan, bundan hareketle terlemeyi artıran ve idrar seviyesinin düşmesine sebep olan bölgelerde, böbrek kanallarında böbrek taşına rastlama riski daha fazla olmaktadır. Aynı zamanda bu risk, çok spor yapan, çok terleyen ve güç gerektiren işlerde çalışan kişiler içinde vardır. Buna ek olarak, yüksek seviyede güneşlenme sayesinde bedende kalsiyum emilimi fazla olacağından ötürü, kalsiyum sebepli böbrek taşı oluşum olasılığı, diğer normal bölgeleri nazaran daha yüksek olmaktadır.

Diğer yönden böbrek taşı oluşmasında, salt idrarda bulunan sıvı seviyesinin düşüklüğü değil, idrarda olması lazım gelen koruyucu bileşenlerin az olması da etkili olmaktadır. Yine, insan vücudunda böbrek taşı oluşumunu engellemek adına kullanmak zorunda olduğu çinko, sitrat gibi vb. mineralleri karşılayamaması durumunda böbrek taşı hastalığı oluşur.

Böbrek Taşlarının Yapıları Aynı Türden midir?

Böbrek taşı meydana gelmesinde en fazla insanların karşılaştığı tür, kalsiyum bileşenin birikmesi neticesinde oluşan böbrek taşıdır. Yemeklerde veya gün içerisinde yüksek seviyede kalsiyum alan insanların vücudunda biriken kalsiyum miktarı çok olduğundan, serbest bir şekilde bulunan kalsiyum bileşenlerinin oksalat ya da fosfat gibi bileşiklerle makro boyutlarda sert cisimlerin oluşmasına zemin hazırlar. Böbrek taşlarına sebep olan bir diğer etken de daha öncesin de geçirilen idrar yolu enfeksiyonu sonucu meydana gelen birikintilerdir. Bu durum daha çok kadınlarda görülür.

Biriken bu taşların boyutları birbirinden farklı olmaktadır. Bu sebeple kimi böbrek taşlarının vücuttan dışarı atılmaları maalesef kolay olmamaktadır. Bundan ötürü bazı hastalara tıbbi müdahale gerekmektedir. Böbrek taşlarının boyutları 5 mm’den büyük olup idrar yollarını kapatmaya yetmektedir. Bu sebeple bu boyutu aşan tüm böbrek taşları, tehlikeli olup kanamadan tutun böbrek yetmezliklerine kadar götürebilir.

Böbrek Taşının Oluşumu Nasıl Anlaşılır?

Böbrek taşı oluşumunu izah etmeye çalışmak gerekirse, karın bölgesinde ya da sırtın alt tarafında ani ve dayanılmaz bir ağrı meydana gelir. Hiç şüphesiz böbrek taşını oluşumunun en belirgin özelliği karın bölgesinde oluşan bu dayanılmaz ağrılardır. Ayrıca bu hastalığa yakalanan kişiler bariz bir şekilde sık sık idrara çıkarlar. Böbrek taşı, ancak laboratuar yöntemleri ile anlamak mümkündür. Ayrıca röntgen çekimi yoluyla böbrek taşı daha iyi anlaşılmaktadır. Eğer böbrek taşları röntgen ile tam olarak anlaşılmaz ise bilgisayarlı tomografi ya da ultrason teknolojisi ile daha net bir biçimde tespit ve teşhis etmek mümkün olmaktadır.

Bilinen En Belirgin Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı oluşumunda bilinen en belirgin özellikleri şunlardır; işte septomlar…
Kaburga bölgelerinde meydana gelen şiddetli sancı ya da ağrılar
Karnın alt kısmından ve kasık bölgesinden çevreye yayılan ağrı
Dalgalar şeklinde oluşan ve gittikçe seviyesi artan veya azalan ağrılar
İdrar esnasında oluşan ağrılar
İdrarın renginde pembe, kırmızı ya da kahverengilik görülmesi
İdrarın çok kötü kokması
Mide bulantısı ile kusma öyküsünün yaşanması
Normalinden daha fazla daha idrara çıkma
Küçük miktarlarda yapılan idrarlar


Böbrek Taşlarından Nasıl Kurtulabiliriz?

Böbrek taşlarının boyutları hakkında daha önce bahsetmiştik. Bu böbrek taşı boyutlarına göre tedavi yöntemleri vardır. Böbrek taşının boyutu büyüdükçe tedavi yöntemi de değişiklik arz etmektedir. Böbrek taşlarından kurtulmak adına bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri

Böbrek taşı tedavi yöntemlerinde birkaç tane uygulanan yöntem bulunmaktadır. Bunların başında ilk olarak ilaç tedavisi, ESWL tedavisi yani taş kırma yöntemi, üreteroskopi yöntemi ve cerrahi yöntemleri bulunmaktadır.

İlaç Tedavisi
İnsan vücudunda bulunan böbrek taşı boyutunun 5 mm’den küçük olması durumunda ilaç tedavisi yapılmaktadır. Genel olarak bol sıvı tüketimi, ağrı kesiciler ve antispazmotik ilaçlar alım yoluyla böbrek taşının düşürülmesi mümkün olabilmektedir. Burada önemli olan böbrek taşı boyutunun bilinmesi ve 5 mm’den küçük olmasıdır.

ESWL Tedavisi (Taş Kırma) Yöntemi
Böbreklerde oluşan taşları şok dalgalar yardımıyla küçültme yani ufalanmasını sağlayarak vücuttan atılmasına imkân veren bir yöntemdir. Bu taş kırma yöntemi genel olarak ilaç tedavisi gerekli cevabı vermemesi durumunda kullanılmaktadır. Ayrıca bu yöntem 2 cm’den daha büyük taşlara dahi uygulanabilmektedir.

Üreteroskopi Tedavi Yöntemi
Üreteroskopi tedavi yöntemi, ESWL (Taş Kırma) tedavi yönteminin bir netice vermemesi durumunda, idrar kanalından böbreğe üreteroskop ismi verilen bir teknolojik cihaz ile ilgili bölgeye ulaşılarak böbrek taşının düşürülmesi sağlanır. Bu tedavi yöntemi fazla zaman almayan bir işlem olup, aynı zamanda hasta aynı gün taburcu olabilmektedir.

Cerrahi Yöntemi (Ameliyat)
Eğer hasta olan kişi, yukarıdaki yöntemlerden herhangi birinden bir sonuç alamamış ise, son yöntem olan ameliyatla hasta iyileştirme yoluna gidilir. Doktor cerrahi yöntem ile yani ameliyat için gerekli bilgileri ameliyat öncesi hastaya verecektir. Böylece hasta ameliyathaneye alınarak, vücudun belli bir noktasından açılan küçük bir delikten girilmek suretiyle böbrek taşına ulaşılmaktadır. Açılan delik çok küçük olmakla birlikte, hasta en fazla 3 gün sonra hastaneden taburcu olabilmektedir.

Böbrek Taşı Oluşumunu Nasıl Önleyebiliriz?

Bir insan, günlük tüketmesi gereken suyu mutlaka almalıdır. Bu su tüketimi günlük 2,5 – 3 litre olmaktadır. Bu da 8 bardak suya denk gelmektedir. Sözün özü, kişi her şeyden evvel sağlık için bu sekiz bardak suyu her gün tüketmelidir.

Diğer yandan kişi, abur cubur ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Yani dengeli beslenmeli ve buna son derece önem göstermelidir. Protein tüketiminde ve tuz kullanımında kendinize bir sınır koymanız böbrek taşını önlemede önemli bir tedbir olacaktır.

Ayrıca C vitamini deposu olan limonu tüketmek faydalı olacaktır. Çünkü limonun içreğinde bulunan sitrat bileşeni tam bir böbrek taşı düşmanıdır. Limon tüketimi sizin böbrek taşı oluşumunda önemli bir etken olacaktır.

banner362
Yorumlar (0)
banner358
banner339
banner353
parçalı bulutlu
banner348
Günün Anketi Tümü
Sizce Yeni Sitemiz Nasıl Olmuş?
banner418
banner355
banner359
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 23 45
2. Trabzonspor 21 44
3. Başakşehir 22 43
4. Galatasaray 22 42
5. Alanyaspor 23 39
6. Fenerbahçe 22 38
7. Beşiktaş 22 36
8. Göztepe 21 33
9. Gaziantep FK 22 30
10. Malatyaspor 21 24
11. Gençlerbirliği 22 24
12. Denizlispor 22 24
13. Çaykur Rizespor 21 24
14. Antalyaspor 22 22
15. Konyaspor 22 20
16. Ankaragücü 22 20
17. Kasımpaşa 22 16
18. Kayserispor 22 15
Takımlar O P
1. Hatayspor 23 45
2. Erzurum BB 22 39
3. Bursaspor 22 39
4. Adana Demirspor 22 34
5. Keçiörengücü 22 32
6. Akhisar Bld.Spor 22 32
7. Menemen Belediyespor 23 32
8. Altay 22 31
9. Fatih Karagümrük 22 31
10. Ümraniye 22 29
11. Giresunspor 21 28
12. Balıkesirspor 22 28
13. İstanbulspor 21 26
14. Altınordu 22 24
15. Osmanlıspor 23 21
16. Adanaspor 22 18
17. Eskişehirspor 23 16
18. Boluspor 22 16
Takımlar O P
1. Liverpool 26 76
2. Man City 26 54
3. Leicester City 26 50
4. Chelsea 26 41
5. Tottenham 26 40
6. Sheffield United 26 39
7. M. United 26 38
8. Wolverhampton 26 36
9. Everton 26 36
10. Arsenal 26 34
11. Burnley 26 34
12. Southampton 26 31
13. Newcastle 26 31
14. Crystal Palace 26 30
15. Brighton 26 27
16. Bournemouth 26 26
17. Aston Villa 26 25
18. West Ham 26 24
19. Watford 26 24
20. Norwich City 26 18
Takımlar O P
1. Real Madrid 24 53
2. Barcelona 24 52
3. Getafe 24 42
4. Atletico Madrid 24 40
5. Sevilla 24 40
6. Villarreal 24 38
7. Valencia 24 38
8. Real Sociedad 23 37
9. Granada 24 33
10. Athletic Bilbao 24 31
11. Osasuna 24 31
12. Real Betis 25 30
13. Levante 24 29
14. Deportivo Alaves 24 27
15. Real Valladolid 24 26
16. Eibar 23 24
17. Mallorca 25 22
18. Celta de Vigo 24 21
19. Leganés 24 19
20. Espanyol 24 19
banner360
banner361
Günün Karikatürü Tümü
banner419

Gelişmelerden Haberdar Olun

@