banner315
banner156

Diş eti çekilmesinin sebepleri nelerdir?

banner209

Diş eti çekilmesi günümüzde bir çok kişi için ciddi bir ağız ve diş problemi olarak dikkat çekmektedir.

Diş eti çekilmesinin sebepleri nelerdir?
banner147

Diş eti çekilmesinin erken belirtileri genelde diş etlerinin kanaması şeklinde görülmektedir. Yine de diş eti kanaması ilk ortaya çıktığında bu kanamaların yaygın bir bakteriyel enfeksiyonun ilk işaretleri olduğunu belirtmek gerekir. Bakterilerin neden olduğu diş eti iltihabı iyileştiğinde diş eti kanaması da kendiliğinden geçmektedir. Kanama, yangı ve ağız kokusu ile devam eden süreç sonunda zamanla diş etleri çekilmeye başlar ve bakterilerin oluşturdukları enfeksiyonlar neticesinde diş eti çekilmesi artık geri dönülmez bir sürece girmiştir. Diş eti çekilmesinin dünyada yetişkinler arasında en önemli diş kaybı nedenleri arasında ilk sırada yer aldığı ifade edilmektedir.

banner208
Diş eti çekilmesinin sebepleri

Tüm dünya genelindeki yetişkin insanların yaşamış oldukları diş kayıplarının en büyük sebebi olarak gösterilen diş eti çekilmesi, ya diş fırçalama tekniğindeki hatalardan ya da kalıtımsal diş eti hastalıklarından husule gelmektedir. Diş hekimleri diş eti çekilmesi nedenleri başında kalıtımsal hastalıkların geldiğini söylemekteler. Ailesinde diş eti çekilmesi rahatsızlığı bulunan bir bireyin yapı olarak bu duruma yatkın olması, o bireyinde kalıtımsal sebeplerden dolayı diş eti çekilmesi ile karşılaşmasına sebep olur.

Diş fırçalama esnasında yapılan yanlış diş fırçalama hareketleri de diş eti çekilmesinin sebepleri arasında yer almakta ve aynı zamanda kalıtımsal olarak yatkınlık bulunan kişilerin diş eti çekilmesi ile erken yaşlarda karşılaşmasına da neden olmaktadır. Dişlerin günde en 2 kez fırçalanması gerektiğini öneren diş hekimleri, bakteri plağa denilen yemek artıklarının dişe yapışmasına ve o bölgede kalıcı bir hal alarak diş çekilmesine neden olduğunun da altını çiziyorlar. Dişleri fırçalarken ise çok bastırmadan, ince ve yumuşak kıllara sahip olan diş fırçalarını kullanmalı ve dişleri yukarıdan aşağıya doğru fırçalamalıdır. Aynı zamanda dil ve damakta fırçalanmalıdır.

banner263
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133