banner154
banner156

Down sendromu testinin sigorta tarafından karşılanması mecliste

banner209

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Parti lideri Annegret Kramp Karrenbauer, hamilelik döneminde down sendromunun tespitinde kullanılan trizomi testinin sigortalar tarafından karşılanmasını perşembe günü mecliste tartışmaya açacak. Down sendromu çocuk annesi SPD milletvekili Schmdit de konunun ele alınmasını önemsiyor.

Down sendromu testinin sigorta tarafından karşılanması mecliste
banner147

banner208
BUGÜNKÜ uygulamaya göre yapılan testler için ödenmesi gereken ücreti eşler kendi cebinden karşılıyor. Sigortalar mecburi olmadığı için testlerin maliyetini üstlenmiyor. Testlerin ücreti 200 ile bin 200 Euro arasında değişiyor. Down sendromuna yol açan trizomi 21 ve diğer kromozom bozukluklarının tespitini sağlayan testlerin sigortalar tarafından karşılanması tartışmaları geçen sonbaharda başlamıştı. 

SPD DE KONUYU ÖNEMSİYOR
Konunun uzmanları trizomi testinin sigortalarca mecburi testler arasına alınmasını istiyor. Hükümetin küçük ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis milletvekili Dagmar Schmidt de konun meclise gelmesinin önemli olduğunu söyledi. Down sendromu çocuk annesi Schmdit, bu konuda nelerin yapılması gerektiğinin ele alınmasını önemsediğini söyledi.

banner263
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133