banner154

banner256

Gebeler Kışın Neler Yapmalı

banner209

Liv Hospital Ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.

Gebeler Kışın Neler Yapmalı
banner199
banner147

Liv Hospital Ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ali Ergün anne adayları için kış aylarını rahat geçilmesi için tavsiyelerde bulundu.

Kış mevsiminde grip salgınları çok görüldüğü için gebelerin bağışıklık sistemlerini kuvvetli tutmaları gerekir. Bunun için dengeli beslenmenin yanı sıra kış sebzelerinden brokoli, ıspanak, pırasa ve kış meyvelerinden portakal, mandalina, greyfurt tüketilmek faydalı olacaktır. Kivi de yine C vitamini kaynağı olması açısından önemli bir meyvedir. Grip ve diğer üst solunum yolu hastalıkları kış aylarında daha fazla görülür. Bu nedenle gebeler kapalı ve kalabalık yerlerde fazla bulunmamalı, selamlaşmak için sadece tokalaşma yöntemini kullanmalı ve ellerini sık sık yıkamalıdır. Yine de meydana gelebilecek gribal durumlarda ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir. Ateş, koyu renkli burun akıntısı ya da balgam olmadığı sürece genel olarak antibiyotik alınmamalı. Ihlamur, kuşbumu gibi meyve çayları tüketilmelidir. Ayrıca bol sıvı tüketimi ve istirahat etmeye önem verilmelidir.

Havaların soğumasıyla birlikte anne adayları kapalı mekanlarda vakit geçirmeyi tercih ederek kendilerini ve bebeklerini koruduklarını düşünüyor. Ancak evler veya kapalı alışveriş merkezlerinde birçok kişinin aynı havayı soluduğu bir ortam gebe kadınlar için çok da sağlıklı değildir. Bulunan kapalı ortamın sık sık havalandırılması hem mikropların hem alerjenlerin, hem de deterjan artığı gibi kimyasallara) konsantrasyonunu azaltır, oksijen sağlar.

Kışın soğuk hava ve sudan dolayı ciltte kurumalar ve çatlamalar çok daha fazla görülür. Elin soğuk yerine ılık suyla yıkanmalı ve sık sık kuruyan cilt paraben içermeyen bir nemlendirici ile nemlendirilmeli. Karlı ve buzlu hava koşullarında dışarı çıkmamalı, çıkılması gerekiyorsa düşme ya da çarpmadan korunmak için düz botlarla yürünmelidir. Aynı zamanda bu koşullarda araba kullanmaktan da kaçınılmalıdır.

banner208 


banner263
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner133