banner143
banner256

Göz Kuruluğu Neden Olur?

banner209

Göz kuruluğu yakıntısı artık çok daha fazla kulağınıza geliyor olabilir zira teknolojiyle beraber, gözümüzü kırpmadan baktığımız parlak ekranların sayısı her geçen gün artmakta.

Göz Kuruluğu Neden Olur?
banner147

Tek kapı aralamasa da, gözleri kırpmadan uzun müddet telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi ekranlara odaklanmak göz kuruluğuna sebep olan etkenlerin başında gelir. Göz kuruluğu gözlerin yeterince göz yaşı üretmemesi olarak özetlenebilir. Kuruluğun bir başka nedeni de gözyaşlarının yeterince yoğun olmaması ve çok tez buharlaşması olabilir.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Gözyaşlarımız, göz sağlığımızı korumakta, gözlerimizi her türlü enfeksiyona karşı savunmaktadır. Gözde kuruluk hissi olması ve bulanık görme de gözyaşları sayesinde engellenmiş olur. Ancak, gözlerde kuruluk, batma, yanma, net görememe gibi şikayetler söz konusu ise, göz yaşının azlığı veya bazı göz sağlığı sorunları akla getirilmelidir. İşte, gözde kuruluk nedenleri.

Yaşa bağlı göz kuruluğu: Yaşlandıkça gözde kuruluk başlaması normaldir zira vücut kendi kendine gözyaşı üretimini azaltır.

Hormonal farklıklar: Bilhassa menopoz sonrası kadınlarda hormonal değişiklikten ötürü sık yaşanır.

Gözyaşının az üretilmesi: Şayet yaşlanmaya veya hormonal farklıklara bağlı değilse, gözyaşının daha az üretilmesi A vitamini eksikliği ya da şeker hastalığına bağlı olabilir.

banner208
Gözü az kırpmak

Kontakt lens kullanımı

İlaçlar: Yaygın olarak kullanılan pek çok ilaç göz kuruluğuna kapı aralayabilir.

Bağışıklık sistemi bozuklukları

Çevresel etkenler : Sert rüzgar, klima ya da havadaki polenlerin artması gibi durumlar göz kuruluğuna kapı aralar.

Göz kapağı işlev bozukluğu

Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın belirtileri, kendini hemen hissettirmeye başlamaktadır. En bariz özelliklerin başında yanma, ağrı, bulanık veyahut daha az görme, kızarıklık, gözde batma, kaşıntı, gözde toz veyahut kirpik varmış gibi hissetme, göz kapağında ağırlık, aşırı derece sulanma gibi vaziyetler, göz kuruluğunun başlıca belirtileridir. Tedavi olasıdır ancak ilk belirtileri hissettiğiniz anda bir hekime müracaat ederseniz daha erken sonuçlar elde edersiniz. İlk metot gözün ihtiyaç duyulan olduğu nem miktarını dengelemek için yapay gözyaşı metodu uygulanmaktadır. Şayet ilerlemiş bir olay ise cerrahi müdahaleye müracaat edilmektedir.

banner263
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133