banner315
banner156

Herşey de olduğu gibi vitamin takviyelerinde de doz ayarlaması çok önemlidir.

banner209

Herhangi bir vitamin-mineral takviyesi kullanırken süreç boyunca düzenli aralıklarla tahlil yapılmalı ve istenen normal değerlere ulaşıldığında tüketime ara verilmelidir.Journal of Clinical Oncology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yüksek doz B vitamini kansere yakalanma.

Herşey de olduğu gibi vitamin takviyelerinde de doz ayarlaması çok önemlidir.
banner147

Herhangi bir vitamin-mineral takviyesi kullanırken süreç boyunca düzenli aralıklarla tahlil yapılmalı ve istenen normal değerlere ulaşıldığında tüketime ara verilmelidir.

Journal of Clinical Oncology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yüksek doz B vitamini kansere yakalanma riskini arattırıyor. ABD’de yaşayan 50-76 yaşları arasındaki 77 bin kişinin katıldığı araştırmadaki 3 bin 200 sigara tiryakisinden 139’unun akciğer kanseri olduğu görüldü ve sigara tiryakisi erkeklerde yüksek dozda B6 ve B12 vitamini takviyesinin akciğer kanseri riskini %30-40 oranında arttırdığı bildirildi.

Ohio Üniversitesi’nde kadınlar üzerinde yapılan araştırmada ise sigara içen veya içmeyen kadınlarda böyle bir etki gözlenmemiştir.

banner208
Erkeklerde sigara kullanımı, akciğer kanseri ve yüksek doz B vitamini arasında sinerjik bir ilişki olduğu ve akciğer kanseri riskini arttırabileceği bildirilmiştir. Dolayısıyla B vitamini takviyesi alınırken doz miktarına ve kullanım süresine dikkat edilmelidir.

Hekimcebanner263
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133