banner437

banner413

banner334

banner441

banner436

banner407

banner409

banner412

banner78

banner440

banner358
banner442

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri?

Kısırlık, tıbbi adıyla infertilite günümüzde sık rastlanan ve çiftlerin bebek sahibi olmasını engelleyen büyük sorunlardan bir tanesidir.

banner345
SAĞLIK 27.02.2019, 23:33
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri?
banner346
banner414

Kısırlık, tıbbi adıyla infertilite günümüzde sık rastlanan ve çiftlerin bebek sahibi olmasını engelleyen büyük sorunlardan bir tanesidir. Kısırlık nedir ve kadın kısırlığı nedenleri nelerdir sizler için açıkladık.

Kısırlık, günümüzde birçok çiftin çocuk sahibi olmasını engelleyen bir sorundur. Ciddi bir tedavi gerektiren ve bazen tedaviye olumlu yanıt alınmaması gibi bir sonuçla da karşılaşılan hastalıklardan birisidir. Kısırlık pek çok farklı sebepten husule gelmektedir. Kısırlığın nedenleri bazen ortaya çıkıyor, bazen de ne yazık ki bilinmeyen sebepler olabiliyor.

Kısırlık Nedir?

Tıbbi sebeplerden ötürü çocuk sahibi olmama nedeni olan kısırlık, düzenli cinsel lişkiye rağmen bir sene içerisinde çocuk sahibi olunmaması durumudur. Kısırlık, hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunlarından biridir. Kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülmektedir.

Kadınlarda Kısırlık Neden Olur?

Yumurtalık Sorunları

* Kadın kısırlığı hakkında yapılan araştırmalar, yumurtalık sorunlarının en çok karşılaşılan kadın kısırlığı sebebi olduğunu ortaya çıkarttır. Yumurtalıklarda yaşanan sorunlar nedeniyle kadınların gebe kalma ihtimali düşüyür. Polikistik over sendromu, yumurtalık rezervinde düşüklük, tiroid hastalığı yumurtalıklarda bozukluğa yol açıyor.

Sigara Kullanma

* Kadınların sigara kullanması kısırlığı doğuran sebeplerden bir tanesidir. Kısırlık riskini artıran sigara, hele ki kısırlık tedavisi döneminde kesinlikle içilmemelidir. Eğer ki, kısırlık tedavisi gören bir kadın tedavi esnasında sigara içmesine rağmen gebe kalmış ise, bu kez de gebelikte düşük yapma riski doğacaktır.

Yaşın İlerlemesi

* Kadınlarda yaş faktörü de önemlidir. 20’li yaşlarda hamile kalmak daha kolaydır. Ancak 30’lu yaşlardan sonra bu ihtimal oldukça düşüyor.

Obezite Sorunu

* Aşırı kilolu olma durumu olan obezite de, kadın kısırlığı nedenlerinden birisidir. Son dönemlerde obezite hastalığında yaşanan artış, kadınlarda yaşanan kısırlık artışı ile orantılı olabilir.

Yeme Bozukluğu (Anoreksiya) Hastalığı

* Aşırı zayıflık hastalığı da kısırlık nedenlerinden biridir. Mutlaka tedavisi gerekir.

Vejetaryenlık

* Hiç et tüketmeyen vejetaryen kadınlarında gebe kalma riski, tüketenlere oranla düşüktür. Çünkü bedenin sağlıklı işlemesi için demir, çinko, folik asit, B-12 gibi vitaminine de ihtiyacı vardır. Bu gıdalar ise en fazla et grubu ürünlerde bulunmaktadır. Bu mineral ve vitaminlerin sebze ve meyve ile yeterli oranda vücuda alınamaması, bedenin işleyişinde sorun olması demektir. Bu da, kısırlığa yol açabilecek bir etkendir.

Hareketsizlik

* Egzersiz ve spordan uzak kalan, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan kadınların gebe kalma riski de düşüyor.

Aşırı Spor

* Spor yapmama gibi, aşırı spor yapma durumu da gebeliği engelleyen ve kısırlığa yol açan faktörlerden bir tanesidir.

  • First Lady
  • 6 April 2015 - 19:51:49
  • Yorum Yok
  • 0 beğeni
  • Etiketler:
  • kadın kısırlığı neden olur, kadınlarda kısırlık, kısırlığın nedenleri, kısırlık nedir

Yorumlar (0)
banner358
banner339
banner353
18°
parçalı az bulutlu
banner348
Günün Anketi Tümü
Sizce Yeni Sitemiz Nasıl Olmuş?
banner443
banner355
banner359
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner360
Günün Karikatürü Tümü
banner419

Gelişmelerden Haberdar Olun

@