banner258
banner256

Kasık Ağrısı Nedenleri?

banner209

Alt karın bölgesinde ve kasıkta husule gelen ağrıların mütenevvi sebepleri bulunmaktadır.

Kasık Ağrısı Nedenleri?
banner147

Kasıklarda sık sık ağrı oluşması ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Ancak sadece kısa zamanlı ortaya çıkan kasık ağrıları zorlanmadan veya aşırı yorulmadan kaynaklı olabilir. Kadınlarda kasık ağrısının nedenlerinden biri de adettir. Adet döneminde kasık ağrıları sık sık yaşanır. Kimilerinde şiddetli kimilerinde de hafif seyir edebilir.

Adet öncesinde başlayan kasık ağrılarının nedeni ise, yumurtlama ağrısıdır. Kadınların iki adet dönemi arasında yaşadıkları kısa süreli ve geçici kasık ağrısı yumurtlamadan kaynaklı olabiliyor. Yumurtlama ağrısı ekseri hafif ve kramp tarzındadır.

1. Geçmek bilmeyen kasık ağrısı “Myom” belirtisi olabilir!

Uzun süredir devam eden kasık ağrısının nedeni ise myomlar olabilir. Rahim kas dokusunda iyi huylu şekilde husule gelen urlardır. Myomun büyüklüğü ve rahimdeki yeri ağrının şiddetinde rol sahibi olabilir. ani ve şiddetli kasık ağrıları myomu işaret eder.

2. Adenomyozis

Rahim iç zarının rahim kasının içinde yer almadı sorunudur. Bu sorunda da kasık ağrılarına neden olur. Kasık ağrısının yanı sıra şiddetli kanamalarda bu sorunu işaret eder.

3. Rahim ve tüplerde enfeksiyon

Rahim ve tüplerde enfeksiyon oluşması da şiddetli kasık ağrılarına sebep olmaktadır. Bununla birlikte ateşlenme de görülür. Bu sorunun gelişmesi kronik ağrılara sebebiyet verir. Ara sıra çok şiddetli ve dayanılmaz ağrılar çekilir.

4. Yumurtalık kisti

Her ay yumurtalıkların birinde bir yumurta kesesi meydana gelmektedir. Yumurtlama sonrasında bu kesenin içi kanla dolarak kist oluşur. Birkaç ay sonra bu kistler kendiliğinden geçerler ancak kimi zamanda kistten sızan sıvı sebebiyle kasıkta ağrılar husule gelir. Kistin ağırlığı sebebiyle yumurtalık burkulursa bu ağrılar çok dayanılmaz bir hal alır.

5. Çikolata kisti (Endometriozis)

Normalde normalde rahim içindeki doku kasık ve karındaki organların yüzeyine yerleşirse çikolata kisti meydana gelir. Adet dönemlerinin diğer zamanlarında ortaya çıkan kasık ağrılarına neden olur.

banner208
6. Karın içi yapışıklıklar

Kasık ağrılarının bir diğer nedeni de, bu sorundur. Yapışıklık sebebi çikolata kisti, bazı ameliyatlar ve enfeksiyonlar olabilirler.

Kasık ağrısının diğer nedenleri

 • İshal
 • Kabızlık
 • Şişkinlik
 • Stres
 • Bağırsak sorunları
 • Crohn hastalığı
 • İdrar yolları problemleri
 • Böbrek taşı
 • Cinsel saldırı ve suistimal

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık ağrısının tedavisi öncesi ilk olarak nedenleri saptamaya yönelik ayrıntılı bir hikaye dinlenir ve muayenenin ardından kan testleri ve kültür alınır.

Ek testler

 • Ultrason
 • CT veya MR
 • İlaçlı bağırsak filmi veya kolonoskopi

Son olarak Laparoskopi

Tüm bu testlerle kasık ağrısının nedeni saptanamışsa bu durumda laparoskopi uygulanır. Laparoskopi ameliyatı hem tanı koymaya yardımcıdır hem de bazı sorunların tedavisinde kullanılır.

Laparoskopi nasıl yapılır?

Uzman hekim tarafından laparoskop adından küçük izleme aleti göbeğin yakınında açılan kesiden karı boşluğuna yerleştirilir. Bu sayede karın içi organlar gözlemlenir. Laparoskopi sırasında da kasık ağrısının kesin olarak nedeni ortaya çıkmayabilir. Ancak bu işlem sonrasında verilen ağrı kesiciler, bilgilendirme ve diğer tedavi yöntemleri ile kasık ağrısının nedeni kesin olarak anlaşılmasa da sorun ortadan kalkabilir.

Kasık ağrısı ilaç tedavisi

Apranax ve Brufen gibi ağrı kesiciler kasık ağrısının ilaçlı tedavisine hastaya kullanımı tavsiye edilen ağrı kesici ilaçlardır. Doğum kontrol hapları ve progestin ilaçları özellikle adet ağrısı ve çikolata kistinden kaynaklı kasık ağrılarına faydalı olur.

Kasık ağrısının diğer tedavi yolları

Kronik şekilde kasık ağrıları devam ediyorsa bu sorunun ortadan kalkması için hastalara sinir bloğu, stres yönetim teknikleri, fizik tedavi, gevşeme yöntemleri yarar sağlayabiliyor. Elektronik sinir uyarısı ve akupunkturda uygulanabilen kasık ağrısı tedavi yöntemlerinden bazılarıdır. Kronik ağrılarla baş etmek isteyen kişilere grup terapisi de önerilir.

banner263
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133