banner437

banner413

banner334

banner441

banner436

banner407

banner409

banner412

banner78

banner440

banner358
banner442

Menier hastalığı nedir?

Menier hastalığı; iç kulak sıvısında meydana gelen basınç artışıdır. Bu basınç artışının nedeni bilinmese de kulak içerisindeki sıvının fazla olması veya sıvının boşaldığı kanalların tıkalı olması basınç artışına neden olabilir.

banner345
SAĞLIK 19.01.2020, 16:55
Menier hastalığı nedir?
banner346
banner414

Menier hastalığı her yaş grubunda görülebilen bir hastalık olmasına karşın 40’lı yaş üzeri kişilerde daha çok görülmektedir. Genelde tek kulakta görülen bu hastalığın iki kulakta da görülme ihtimali oldukça yüksektir. Eğer iki kulakta basınç artışı var ise o zaman hastalığın nasıl tedavi edileceği planlanırken bu durum göz önünde bulundurularak tedavi planı ona göre hazırlanır.

Menier hastalığının belirtileri şunlardır ; 

Bu hastalığın en önemli belirtisi baş dönmesidir. Özellikle 20 dakika ile 24 saat arasında süren baş dönmeleri görülebilir. Baş dönmesi ile birlikte bulantı ve kusama şikayetleri yaşanır. Bunların yanında baş dönmesi yaşanmadan önce kulakta dolgunluk hissi yaşanabilir. İşitme kaybı, kulakta uğultu ve çınlama da olabilir. Bu hastalığın en önemli tetikleyicilerinden birisi gerginlik ve strestir. Gerginlik ve stres baş dönmelerine yol açabilir.

Menier hastalığının teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır;

Menier hastalığının teşhisi oldukça zordur. Muayene sırasında hastada herhangi bir bulguya rastlanmaz. Hastanın baş dönmesi sırasında muayene olması daha doğru olur. Çünkü baş dönmesi sırasında hastanın istemsiz göz hareketleri incelenebilir. Ayrıca baş dönmesi sırasında hastada oluşan ayakta duramama, yürümede zorluk, bulantı ve kusmanın yaşanması hastalığın belirlenmesinde etkili olur. Bütün bu şikayetler ve belirtiler göz önünde bulundurularak hastalığın tespiti için uygun tetkikler yapılabilir.

Menier hastalığı teşhisi konulan hastada öncelikle baş dönmesi ataklarını azaltacak olan tedaviler uygulanır. Bunun içinde kişi hastaneye yatırılarak uygun tedaviye başlanır. Basınç artışını önlemeye yönelik tedbirler alınır. Atakları azaltmak için sigara, alkol, kafein ve tuz tüketimi azaltılmalıdır. Stresten uzak durulmalıdır. İdrar söktürücü ilaçlar ve baş dönmesini önleyecek ilaçlar kullanılmalıdır. Eğer bu tedaviler ile hastalık geçmez ise işte o zaman cerrahi müdahale yapılır.


Habersaglikcilar.com

banner362
Yorumlar (0)
banner358
banner339
banner353
18°
parçalı az bulutlu
banner348
Günün Anketi Tümü
Sizce Yeni Sitemiz Nasıl Olmuş?
banner443
banner355
banner359
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner360
Günün Karikatürü Tümü
banner419

Gelişmelerden Haberdar Olun

@