banner193
banner156

Sarı kantaronun hafiften ortaya depresyon vakalarının semptomatik tedavisinde kullanımı klinik verilerle desteklenmektedir.

banner209

Sarı kantaron, Hypericum perforatum,  İngilizce bilinen adı St.

banner251
Sarı kantaronun hafiften ortaya depresyon vakalarının semptomatik tedavisinde kullanımı klinik verilerle desteklenmektedir.
banner205


Sarı kantaron, Hypericum perforatum,  İngilizce bilinen adı St. John’s wort. Bitki Anadolu, Avrupa, Afrika ve Amerika’da doğal olarak yetişmektedir.  Bitkinin topraküstü kısımları antidepresan etkiden sorumludur.St John's wort'un bileşenlerinin antidepresan, antiviral ve antibakteriyel etkileri de dahil olmak üzere birçok farmakolojik aktiviteye sahip olduğu hücre ve hayvan deneyleriyle gösterilmiştir.Başlangıçta, dikkatler St John's wort'un bileşeni olarak bitkinin antidepresan etkilerinden sorumlu olduğuna inanılan hiperisine odaklandı. Ancak deneysel ve klinik kanıtlar artık, hiperforinin, antidepresan aktivite için gerekli olan başlıca bileşen olduğunu göstermektedir.Sarı kantaronun hafiften ortaya depresyon vakalarının semptomatik tedavisinde kullanımı klinik verilerle desteklenmektedir.Yapılan bilimsel bir klinik çalışmada hafiften orta şiddete kadar depresif semptomlar gösteren 2404 hastaya sarı kantaron ekstresi içeren 2-4 kapsül/gün verilmiştir. 4-6 haftadan sonra yapılan değerlendirmede hastaların %77’sinde iyiden çok iyiye doğru semptomatik iyileşme belirlenmiş; %15’inde ise memnuniyet verici düzeyde iyileşme gözlenmiştir.

YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner213

banner135

banner203

banner64

banner133