banner258
banner256

Tek çocuk nasıl yetiştirilir?

banner209

Çocuk yetiştirmek büyük bir sorumluluk ister.

Tek çocuk nasıl yetiştirilir?
banner147

Çocuk yetiştirmek büyük bir sorumluluk ister. Bazı aileler tek çocuk tercih ederler. Ancak tek çocuk yetiştirirken bazı hususlara çok dikkat edilmelidir. Çünkü tek çocuk yetiştirirken, çocuğunuzun aşırı sevgiye maruz kalmasına neden olabilir ve şımarık olarak yetişmesini sağlayabilirsiniz. Çocuk anne ve babasından çok fazla ilgi gördüğü zaman, herkesten aynı ilgiyi bekler. Bu durum çocuğun ilerleyen yaşlarında psikolojik bir soruna dönüşebilir. İşte uzmanlarımızdan tek çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler açıklamaları:

Ailenin tek çocuğunu el üstünde çok yanlış bir davranıştır. Çocuğunuzun üzerine çok düşmemeli, yapabileceği işleri kendisinin yapmasına izin vermelisiniz. Unutmayın ki her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, sevgi ve ilginin de fazlası zarardır.

banner208
Çocuğunuza karşı ölçülü sevgi ve ilgi ile davranın. Özgür olmasına izin verin ki, bireyleşme sağlasın. Size bağımlı olmadan ihtiyaçlarını karşılayabilmeyi öğrensin. Kendi kendine giyinsin, yemek yesin. Sorunlarıyla yüzleşmesine izin verin ve çözüm aramasına fırsat sunun. Sınırları çizmeyi asla ihmal etmeyin. Sınırların dışına çıkmak istediğinde izin vermeyin.

Sosyalleşmesini sağlamak için oyu gruplarına götürün ve mutlaka anaokuluna yollayın. Kendi yaşıtları ile oynasın, saygılı olmaya ve sabırla beklemeyi bilmesine yardımcı olun. Kesinlikle tek çocuğunuz da olsa, ikinci üçüncü çocuğunuzda, baskı kurmayın. Çocuk olduğunu unutmayın ve ondan çok bir şey beklemeyin. Sürekli sizin beklentilerinizi karşılamak onu çok yorar.


banner263
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133