banner154

Sigorta Bilgi Merkezi, SİSBİS konusunda acil önlem almalı, Vatandaş mağdur oluyor!!!

Evet Vatandaş mağdur oluyor.

SİSBİS denilen uygulamanın faydalı olduğunu dile getirmekle birlikte açıklar kapanmadığı sürece Vatandaşı mağdur ettiğini söylemek zorundayım. 

Geçtiğimiz günlerde 1. dereceden yakınımın başına gelen olay şöyle; Aracına kasko yaptırmak için acenteden teklif istiyor, ve acente size teklif veremiyoruz diyerek cevap veriyor. Acentenin teklif verememesinin sebebi ise yakınımın SİSBİS'e kayıt edilmesi... Tabiki hemen SBM'ye itiraz ediliyor ve yarım saat sonra gelen cevap; Sigorta Şirketi sizi haklı bulduğu için SİSBİS kaydınız kaldırılmıştır.

Ayrıca SBM veya Şirket tarafından sizinle ilgili bir SİSBİS girişi yapılıyorsa haberiniz dahi olmuyor. Yani sizin kendinizi savunma hakkınızda elinizden alınıyor.

Peki şimdi soruyorum: Sigorta Şirketi bu işlemi gerçekleştirirken bu kişinin ''sahtekar'' veya ''şüpheli'' olduğunu farkedememişmiydi.

Dururmuyuz hiç hemen ilgili sigorta şirketiyle irtibata geçtik ve bize bir açıklama yaptılar. 

Sonrasında ben internette bir arama yaptım ve karşıma bir ton mağdur çıktı. Suçu olmadığı halde SİSBİS'e kayıt edilerek neredeyse sistemde sahtekar damgası yemiş yüzlerce mağdur müşteri... Ne olacak şimdi SİSBİS'e kayıt edildiği dönemdeki süreçteki maddi-manevi zararı kim karşılayacak?

Diyeceksiniz ki şirkete ve sbm'ye dava açın kazanırsınız. Evet kazanırız hatta bir tık ötesine gider bu işlemlerden sorumlu kimler varsa onlarda ceza alırlar. Ama konu o değil...

Konu, suçluluğu ispatlanmamış müşterilerin verilerinin SİSBİS'e kolay kaydedilmesini bir şekilde önlenmesini sağlamaktır. Aksi takdirde bu iş keyfe keder müşteri fişlemeye girer...

Umarım SBM'den birileri bu yazımı okur ve bir açıklama yapar. 

Bu denli önemli bir olayın peşini bırakmayacağımı gerekirse ulusal medya ve hazine müsteşarlığına varana kadar konuyu taşıyacağımı bildirmek isterim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih Kayaoğlu
Fatih Kayaoğlu - 3 ay Önce

Selamlar sayin Erhan navruz, sadece sisbis değil insanların ve acentelere sorun hala gelen araç marka kodu otomatik olarak gelmiyor ruhsata yazmıyor 2 3 el değişmiş araçlarda marka kodu tam bir muamma oluyor artık otomatik olarak araç marka kodu gelmeli

banner56

banner62

banner259

banner213

banner183

banner135

banner203

banner260

banner78

banner91

banner133