banner139

Sigorta Sektörü ve İstihdam

Bir çok araştırmaya göre gelecek 10 yılda en çok kazanç sağlayacak olan ve geleceğin meslekleri arasında gösterilen sigorta sektörü için 2017 yılı İstihdam verileri açıklandı.

Sıcağı sıcağına bu veriler üzerinden bazı tespitler yapmak istedim. Ayrıca bazı verileri finans sektörünün en büyük oyuncusu olan Bankacılık sektörü ile de karşılaştırmanın faydalı olacağını düşünmekteyim.

Türkiye  Sigorta Birliği tarafından açıklanan Sigorta Sektörü 2017 yılı İstihdam verilerine göre ,

Sektörümüzde çalışanların % 57’si kadın ,% 43’ü ise Erkek çalışanlardan oluşmaktadır. (Bankacılık sektöründe ise kadın çalışan oranı yüzde 51, erkek çalışan oranı ise yüzde 49’dur).

Sektörümüz de şirketlerde çalışanların toplam sayısı 14.052.’dir.

Bu rakama doğrudan satış personeli sayısı olan 5.849 rakamını da ilave ettiğimiz de toplam 19.901 rakamına ulaşmaktayız.

2016 yılı istihdam verilerine göre toplam rakam 19.652 olup bu durumda bir yıl boyunca sektörün yaklaşık %1,27 artışla 249 kişiye daha istihdam sağladığını söyleyebilmekteyiz. (Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre Bankacılık sektöründe istihdam bir önceki yıla göre % 1.6 oranında yani 3.195 kişi azalmıştır).

 Bu rakamın içinde sadece şirket bünyelerinde çalışanların olduğunu, sektörün diğer oyuncularının yer almadığını da belirtmek gerekir. Sektörün tüm oyuncuları dahil edildiğinde bu rakamın 100 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Yine bu verilere göre Sektörümüz ağırlıklı olarak Üniversite mezunu gençlere şans vermektedir. Toplam rakam içinde Üniversite mezunu çalışanların oranı % 66,Lisansüstü Eğitim görenlerin oranı ise % 9’dur.

(Bankacılık sektöründe bu oranlar sırası ile %79 ve % 7’dir).

Bu rakamlar özellikle sigorta sektöründe ki şirketlerde çalışmak isteyen gençlerin öncelikle lisans eğitimi alması gerektiğini ortaya koymaktadır. Ülkemizde bir çok üniversite de Sigortacılık ve Aktüerya eğitimi verilmektedir. Sigortacılık eğitimi ağırlıklı olarak Ön lisans eğitimi kapsamında verilmektedir.Bununla beraber sektörümüzde bulunan şirketler de Sigortacılık ve Aktüerya bölümünden mezun olarak ön lisans eğitimi alan çalışan sayısı sadece 890’dır.

Tüm bunlarla beraber sektör gençler için bir cazibe merkezi olmaya devam etmektedir. Büyüme potansiyelinin bir çok sektöre göre çok daha yüksek olduğu Sigorta Sektörü,önümüzdeki yıllarda da ülke ekonomisine verdiği başka desteklerin yanı sıra istihdam desteği de vermeye devam edecektir.

YORUM EKLE

banner56

banner62

banner135

banner63

banner64

banner78