Cep’te habersiz abonelik dönemi bitiyor

Rekabetçi Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği Genel Başkanı Adem Öcal, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) alınan karara göre abonelere, yeni hat alacakları zaman ya da yeni hat almasalar dahi yılda asgari bir defa üzerlerine kayıtlı abonelik sayılarına dair bilgilendirme mesajı gönderileceğini söyledi. Yeni uygulamaya 2 Temmuz itibariyle başlanacağı bildirildi.

Cep’te habersiz abonelik dönemi bitiyor

Konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdüren Öcal, “Geçmiş dönemlerde insanların bilgileri dışında üzerlerine çok sayıda hat açıldı. BTK, bu durumun önüne geçmek için 21 Mart 2012 tarihinde aldığı kurul kararı ile Turkcell, Avea ve Vodafone’a para cezası kesti.

22 Mayıs 2012 tarihinde BTK tarafından alınan kurul kararıyla da bu sorunun çözüme kavuşturacak gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik GSM işletmecilerine 12 ay süre verildi. 26 Eylül 2012 tarihinde ise BTK, kullanıcıların üzerlerine kayıtlı olmayan hatları üzerlerine alması için usul ve esaslar hazırladı. 9 Temmuz 2015 tarihinde BTK tarafından bir kurul kararı daha alınarak Turkcell, Avea ve Vodafone’a yeniden para cezası kesildi.” dedi.

BTK'NIN KARARI TÜKETİCİYİ KORUYOR

BTK tarafından alınan kurul kararlarında ‘açık hat’ olarak da ifade edilen kullanıcıların bilgisi dışında açılan hatlara yönelik yeni bir karar alındığını ve bu kararın 2 Temmuz itibariyle uygulamaya geçeceğine vurgu yapan Öcal, “Bu yeni uygulamayla birlikte elektronik haberleşmede aktif halde olan bütün GSM numaralarına, üzerine abonelik işlemi yapıldığı, yapılan bu abonelik işleminin bilgisi dışında olması halinde ‘xxx’ işletmecisine başvurması gerektiği yönünde ‘yasal uyarı’ başlığıyla kısa mesaj gönderilecek.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER