banner258
banner156

Ekonomik kararlarda Borsanın durumu

banner209

Amerikan Merkez Bankası olan Federal Reserve(FED)’nin alacağı ekonomik kararlar Türkiye deki borsaları mutlaka olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Amerikan Merkez Bankası olan Federal Reserve(FED)’nin alacağı ekonomik kararlar da faiz artırımı kararı çıkarsa, Türkiye deki borsalar bu karardan olumsuz etkilenir.

Ekonomik kararlarda Borsanın durumu
banner147

Amerikan Merkez Bankası olan Federal Reserve(FED)’nin faizleri artırması, Amerikan dolarının değerinin artmasına neden olur. Amerikan dolarının değerinin artması, Türk Lirasının(TL) değerinin azalmasına neden olur. Türkiye’nin dış borcunun daha fazla artmasına neden olur. Türkiye’nin dış borcunun daha fazla artmasına, Türkiye ekonomisi için olumsuz olduğundan dolayı Türkiye de yer alan borsalar da düşüşler meydana gelir.

Bu durum da Türkiye de ki borsalara daha az yatırımcı gelir. Amerikan Merkez Bankası olan Federal Reserve(FED)’nin alacağı ekonomik kararlar da faiz azaltma kararı çıkarsa, Türkiye deki borsalar bu karardan olumlu etkilenir. Amerikan Merkez Bankası olan Federal Reserve(FED)’nin faizleri azaltması, Amerikan dolarının değerinin azalmasına neden olur.

Amerikan dolarının değerinin azalması, Türk Lirasının(TL) değerinin artmasına neden olur. Türkiye’nin dış borcunun azalmasına neden olur. Türkiye’nin dış borcunun azalması, Türkiye ekonomisi için olumlu olduğundan dolayı Türkiye de yer alan borsalar da yükselişler meydana gelir.

FED'İN ALACAĞI EKONOMİK KARARLAR DÜNYA BORSALARI İÇİN NE İFADE EDER?

Amerikan Merkez Bankası olan Federal Reserve(FED)’nin alacağı ekonomik kararlar Türkiye, Brezilya, Endonezya, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin borsaları mutlaka olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Amerikan Merkez Bankası olan Federal Reserve(FED)’nin alacağı ekonomik kararlar da faiz artırımı kararı çıkarsa, gelişmekte olan ülkelerin borsaları bu karardan olumsuz etkilenir. Amerikan Merkez Bankası olan Federal Reserve(FED)’nin faizleri artırması, Amerikan dolarının değerinin artmasına neden olur. Amerikan dolarının değerinin artması, gelişmekte olan ülkelerin ulusal para birimlerinin değerlerinin azalmasına neden olur.

Gelişmekte olan ülkelerin dış borçlarının daha fazla artmasına neden olur. Gelişmekte olan ülkelerin dış borçlarının daha fazla artmasına, gelişmekte olan ülkelerin ekonomisi için olumsuz olduğundan dolayı gelişmekte olan ülkeler de yer alan borsalar da düşüşler meydana gelir. Amerikan Merkez Bankası olan Federal Reserve(FED)’nin faizleri azaltması, Amerikan dolarının değerinin azalmasına neden olur.

banner208
Amerikan dolarının değerinin azalması, gelişmekte olan ülkelerin ulusal para birimlerinin değerlerinin artmasına neden olur. Gelişmekte olan ülkelerin dış borçlarının azalmasına neden olur. Gelişmekte olan ülkelerin dış borçlarının azalması, gelişmekte olan ülkelerin ekonomisi için olumlu olduğundan dolayı gelişmekte olan ülkeler de yer alan borsalar da yükselişler meydana gelir.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 16:10
banner263
YORUM EKLE
banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133