banner258
banner256

Endüstriyel Tesisler ve Yangınlar 2018 raporu

banner209

Köşe yazarlarımızdan Dr Gökhan YILDIRIM son yazısında, son yılların en önemli konularından biri olan Endüstriyel tesisler ve yangınlar 2018 raporunu ele aldı.

Endüstriyel Tesisler ve Yangınlar 2018 raporu
banner147

Sigortahaber.com.tr - Köşe yazarlarımızdan  Dr Gökhan YILDIRIM son yazısında, son yılların en önemli konularından biri olan Endüstriyel tesisler ve yangınlar 2018 raporunu ele aldı;

2018 yılı için merakla beklediğim raporlardan biri daha çok kısa bir süre önce Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yayınlandı.2017 yılı sonuçlarını yine bu köşede sizlerle paylaşmıştım.1

Bu yılda raporun önemli kısımları hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Raporun tamamına aşağıdaki linkten ulaşmak mümkün.

//www.kmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=4397

Bu yıl raporun hazırlanması aşamasında ilgili oda bizlere daha fazla veri sunabilmek için daha detaylı çalışmalar yapmayı denemiş.Bilgi edinme kanunu çerçevesinde çeşitli kurumlardan yangın ve patlamalar konusunda bilgi istenmiş. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurularak ülke genelinde yıl içerisinde yaşanan endüstriyel yangın ve patlamaların bilgilerinin ilgili kurumlardan istenmesi talep edilmiş.Fakat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından verilen cevapta bu bilgilerin bulunmadığı cevabı ilgili oda ile paylaşılmış.Rapor da detayı görülebileceği üzere başka bazı kurumlara da resmi yazı yazılmış fakat bu kurumlardan da beklenen bilgi alınamamıştır.Bazı kurumlar oda’nın yazılarına cevap bile vermemiştir.Son durumda hep bahsedildiği üzere ülkemizde ulaşılması en zor olan şey sanırım istatistik veri.

Yine bu kapsamda oda kimyasal tesislerde çalışan kimya mühendisi, iş güvenliği uzmanlarına ve benzer görevlerde çalışanlara yönelik olarak hazırlanan Endüstriyel Kaza Bildirim Formu ile endüstriyel yangın ve patlamalarda ilk elden bilgi alınması hedeflemiştir.İlgili raporda bu forma dönüş yapan kurumlara da teşekkür edildiğini belirtmek gerekiyor.İstanbul İtfaiyesinin de bu forma dönüş yaptığını yine aynı raporda görebiliyoruz.(Bu davranışın diğer tüm kurumlara örnek olmasını diliyorum).

Rapor sonucuna göre 2018 yılında,

Türkiye’de en az 436 endüstriyel yangın ve patlama gerçekleşmiştir. Bu olayların 385’i endüstriyel yangın, 51 tanesi ise endüstriyel patlamadır. Bu endüstriyel yangın ve patlamalarda en az 25 kişi hayatını kaybetmiş, 72 kişi yaralanmıştır. Yüzlerce kişi ise yangından sonra ortaya çıkan boğucu ve zehirleyici gazlardan etkilenerek tedavi görmüştür. Mesai saatleri dışında yaşanan olaylar bilançonun çok daha ağır olmasını yine engellemiştir.

Endüstriyel yangın ve patlamaların sektörel dağılımına bakıldığında tekstil,metal, ağaç, kağıt, mobilya, plastik ve gıda sektörlerinde yoğunluk görülmektedir. Tüm yangın ve patlamaların %75’i bu 5 sektörde gerçekleşmiştir. Tespit edilen yangın ve  patlamaların 107 tanesi tekstil (%25), 71 tanesi metal (%16), 58 tanesi ağaç, kağıt, mobilya (%13), 50 tanesi plastik (%11) ve 44 tanesi gıda (%10) sektörlerinde faaliyet gösteren endüstriyel tesislerde gerçekleşmiştir.

İllere göre dağılım incelendiğinde ,Marmara bölgesindeki yangın ve patlamalar, toplamın %55’ini kapsamaktadır.

Endüstriyel yangın ve patlamaların en çok gerçekleştiği il olan İstanbul’da, yangın ve

patlamaların ilçelere dağılımına bakıldığında özellikle kimya sanayinin yoğun olduğu

Tuzla ve yine sanayi sitelerinin yoğun olarak bulunduğu Esenyurt’un ön plana

çıktığını görmekteyiz. Yine sanayinin yoğun olduğu Arnavutköy, Avcılar, Pendik,

Başakşehir ve Beylikdüzü ise bu ilçeleri takip etmektedir.

Raporun sonuç ve öneriler kısmında bu yılın raporuna özel bazı bilgilerde verilmiş raporun tamamının okunması için ben bu ilginç bilgileri bu köşe de paylaşmayacağım.Raporun ilk fırsatta herkes tarafından okunması ve uygun davranışta bulunmayanların biran önce bu davranışlarını terk etmeleri en büyük temennimdir.

Dr. Gökhan YILDIRIM

banner263
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133