banner437

banner410

banner413

banner334

banner441

banner436

banner407

banner409

banner412

banner78

banner440

banner358
banner465

Limasol Sigorta Genel Müdürü Birtan Asker önceliklerini sıraladı!

Kıbrıs Türk sigortacılık sektörünün köklü markası Limasol Sigorta 20 yaşında. Limasol'ün yol haritasını ve hizmetlerini Genel Müdür Birtan Asker Ekonomi Kıbrıs Prestige Dergisine anlattı.

banner345
SİGORTA 23.09.2017, 14:51
Limasol Sigorta Genel Müdürü Birtan Asker önceliklerini sıraladı!
banner346
banner414

“SİZ HAYATIN TADINA VARIN, GERİSİNİ BİZE BIRAKIN”

“Sektörde şurada ya da burada olmaktan ziyade, adınızın ne olduğu çok önemli. Biz var olan durumu korumak ve daha ileri taşımak için çalışıyoruz. Çevreden devamlı söylenen bir söz var bizim için. Özellikle kazalara giden polisler araç sahibine sigortasını sorup, Limasol Sigorta cevabını alınca ‘korkma’ der. Bu bizim için çok güzel ve özel bir durum.“

Kıbrıs Türk ekonomisinin köklü ve güçlü markası Limasol Türk Kooperatif Bankası iştiraklerinden Limasol Sigorta, bu yıl 20’nci yaşını kutluyor. Firmanın faaliyetlerini, önceliklerini, hedeflerini ve müşterilerine sunduğu ayrıcalıklı hizmetleri Limasol Sigorta Genel Müdürü Birten Asker ile konuştuk.

“ÖNCELİĞİMİZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ”

Neler yapıyor Limasol Sigorta?

Limasol Sigorta bütün ruhsatını aldığı sigorta branşlarında poliçe üretebiliyor.

Sigorta bildiğiniz gibi insanlar için bir güvencedir. Canına ve malına güvencedir. Özellikle son zamanlarda artan hırsızlık gibi olaylarda sigorta çok önemlidir. İnsanların önlem olarak alması gereken bir olgu sigorta.

Ancak bizim ülkemizde yaygın değil. Sadece araçlara zorunlu trafik sigortası yaptırıyoruz. Buna bile canı sıkılan insanlarımız var.

Araç sigortası, iş yeri, konut sigortası, genel sorumluluk gibi branşlarımız var, üçüncü şahıslara olan hasarlar için sigortamız var, mali sorumluluk sigortamız var veya emlakçıların sorumluluk sigortaları, elektronik cihaz, ferdi kaza, hayat kredi gibi birçok alanda sigorta poliçemiz mevcut.

Limasol Sigorta gerçekten sigortacılık yapıyor. İlkelerimiz müşteri memnuniyeti, insanlara sigorta bilincini aşılamak, özellikle taşımadığı risklerle ilgili prim ödeyerek pahalı poliçeler yapmamak. Ama taşınan riskin teminatının da mutlaka alınmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Sloganımız “Siz hayatın tadına varın, gerisini bize bırakın.” Bu gerçekten insan hayatında önemli.

Eğer hep içinizde aman bu olay başımıza gelmesin, bu zarar bana kalmasın gibi endişeler taşıyorsanız hayatın tadına varamazsınız. Ama gerçek teminatlarla bir poliçe yaptırırsanız bu endişeleri taşımazsınız ve hayatın tadına varırsınız.

“PRİM YAZMAK DEĞİL, KAR YAZMAK ÖNEMLİ”

Limasol Sigorta’nın sektördeki payı ve rolü nedir?

Yabancı sermayeli büyük sigorta şirketleri var yurdumuzda. Şube sigorta şirketleri dediğimiz. Onların merkezleri Türkiye veya başka ülkelerde. Bu yüzden büyük sermayeleri ve kapasiteleri var.

Biz geçen yıl beşinci sıradaydık sektörde. Şunu hemen belirteyim; Sigortacılıkta prim yazmak önemli değil, kar yazmak önemlidir. Kar da nasıl olur? Sigortadan, yaptırdığınız poliçelerden prim toplarsınız, masraflarınız, ödediğiniz hasarlar çıktıktan sonra kar size kalır. Yani çok sayıda poliçe üretip çok prim yazmak ama gerekli risk analizlerini yapmadan poliçe yapmak, karınızı artırmaz belki zarara da sürükler.

“İŞİ KURALINA GÖRE YAPMIYORSANIZ, BİZİMLE ÇALIŞAMAZSINIZ”

Biz çoğu zaman portföyümüzden poliçeleri, sigortalıları çıkartabiliyoruz. Bakıyoruz istatiksel olarak bir yılda 300 TL alıp, hasarda 30 bin ödemişsem, zararlı bir müşteridir ve portföyümüzden çıkartırız. İnce eleyip sık dokuyoruz, kriter ve kurallarımız var bizim.

Sigorta yaptırırken bile müşterilerimize karşı seçiciyiz.

Örneğin biz taksi fiyatlarımızı yüksek tuttuk, çok taksi sigortalımız yok. Bir zamanlar çok vardı, şimdi azalttık. Nedeni ise, gerçekten yeterli deneyime sahip olmayan kişiler taksileri kullanıyor. Taksiler 24 saat vardiyalı çalışıyor. Taksilere sigorta yapılmamalı mı, hayır yapılmalı. Tüm taksi kullananları kastetmiyorum. Düzgün olmayan, kurallara uygun olmayanlara yapmamalı ama düzgün olanlara düzgün çalışanlara, yetkin olanlara yapılmalı. Hepimiz görüyoruz zaten nasıl araç kullanıldığını.

Yolcu taşıyan araçların, taksilerin sürücülerinin uyması gereken bazı kurallar var, profesyonel sürücü belgesi olması lazım, uyması gereken giyimine, konuşma tarzına, araç içerisinde sigara içmemesine kadar uyması gereken kurallar var. Bütün bunlara rağmen ben de, siz de görüyorsunuz durumu.

Layıkıyla iş yapanlar bizim başımızın tacı. Ama işi kuralına göre yapmıyorsanız bizimle çalışamazsınız.  

“LİMASOL SİGORTA GERÇEK HASARINIZI MUTLAKA ÖDER”

Sektörünüz güven temalı bir sektör. Bu anlamda öncelikleriniz neler Limasol Sigorta olarak?

Daha öncede dediğim gibi bu güveni insanlarda oluşturmak çok önemli. Eğer bizden bir poliçe yaptırdıysanız ve biz size o teminatları vermişsek, başınıza bir olay geldiğinde, o anda sigortacılığın esas görevi ve güveni ortaya çıkar. Limasol Sigorta sizin gerçek hasarınızı mutlaka öder. Bu çok önemlidir. Sektörde yıllar içerisinde oluşmuş bazı güvensizlikler var, sigortacılar ödememek için her yolu denerler gibi bir düşünce oluştu.

Esas önemli olan güveni sağlamak için insanlara verdiğiniz teminatların arkasında durmaktır. Ancak şu da var eğer deyim yerindeyse kör öldüğünde badem gözlü olur. Sigortalı zarara uğradığında mağduriyetini gidermek sigorta şirketlerinin görevi ama yanında başka şeyler de isterseniz olmaz. Örneğin sizin 8 yıllık bir arabanız var, bir hasar oldu, tamir edilebilir bir hasar, fakat müşteri yenisini istiyor.

Sigortacılığın esas kuralı tazmin etmektir, eski haline döndürmektir. Siz 8 yıllık arabayı tamir değil de yeni isterseniz, pek mümkün olmayan bir istek olur. Tabii araba yenidir ve perte çıkmıştır, o zaman yeni araba alınır. 

Ülkemizde endüstri ve sanayi pek yok. Boyası, macunu, zımpara kağıdı hep yurt dışından geliyor. Bu ülkenin kaynaklarının yurt dışına gitmesi demektir. Biz insanlara anlatırken bunu da söylüyoruz, ülkenin ulusal gelirini dışarıya aktarmayın. Garantili tamir ediyoruz böyle durumlarda. Ama hiç tamir edilmeyecek parçaları tabii ki değiştiriyoruz. Bunu anlattığımızda ve insanlar anladığında güven kazanıyoruz. Biz Limasol Sigorta bunu ödesin ama en yararlı şekilde ödesin diyoruz, ülkeye de yararı olsun, sigortalıya da. Savurganlık olmasın, ülkemizin ekonomisi, gelirlerimiz belli. Kazanılan bu 3-5 kuruşu da dışarıya savurmaktan imtina etmeliyiz.

“TAKSİ, ÇEKİCİ, OTEL, KİRALIK EV, EVCİL HAYVAN OTELİ…”

Poliçelere, ekstra hizmetler de dahil ettiniz. Onlardan da bahseder misiniz?

Bizim poliçelerin sağladığı imkanların dışında bazı özelliklerimiz var. Örneğin iki sigorta poliçesi yaygın yapılıyor Kıbrıs’ta. Birincisi araçlar, ikincisi konutlar. Büyük iş yerleri de yapıyor. Bu poliçelerde sağladığımız bir takım avantajlar var. Örneğin alkollü araç kullanmayı önlemek için insanlara diyoruz ki, poliçelerinde de bu yazar, özel günlerinizde, doğum günü, evlilik yıl dönümü gibi günlerde siz araç kullanmayın, biz size taksi gönderelim ve sizi eve taksi bıraksın. Araç poliçelerimizde 10 bin TL’ye kadar kaza durumunda sağlık ve ambulans masrafı ödemeyi de taahhüt ediyoruz.

Kiralık araç veriyoruz, lastik hizmeti veriyoruz, yakıt bitmesi halinde ikmal hizmeti veriyoruz.

Yolculuğa devam hizmeti dediğimiz bir hizmetimiz var, aracınız kaza veya arıza yaptı yolda kaldınız, bir yere gitmeniz gerekli. O anda bizi arayın, biz size taksi göndereceğiz. Taksi sizi istediğiniz yere bırakacak, aracınızı da istediğiniz yere çekeceğiz.

Konutlarla ilgili olarak herhangi bir hasarda veya tadilatta, eğer hasar küçükse üç gün sizi otelde ağırlıyoruz. Eğer hasar büyükse 6 ay bir konutta ikamet ettireceğiz, kirası bizden, eviniz eski haline dönene kadar.

Evcil hayvan bakımı veriyoruz. Yurt dışına gidecekseniz veya seyahat edecekseniz maksimum 7 gün biz ödüyoruz pet otel masrafını. Evcil hayvanınızı evinizden alıp, otele bırakıyoruz. 7 günden uzun sürerse, üstünü siz ödüyorsunuz.

Yine konut yaptıran müşterimize 5 bin TL’lik bir ferdi kaza teminatı veriyoruz.

Bunun yanında bir takım yönlendirme ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu konularda size destek olabiliyoruz. Ya da bahçe bakımı gibi konularda da yönlendirme yapabiliyoruz. Tüm bunlar bizim hizmetlerimiz. Tüm bunlar insanların daha çok kendilerini teminat altına almaları için, sigorta bilincinin yaygınlaşması için.

SAĞLIK SİGORTASI İÇİN GERİ  SAYIM

2016 yılını çok iyi kapattınız. 2017 ve 2018 hedefleriniz neler?

Limasol Türk Kooperatif Bankası, Limasol Finans Yatırım, Limasol Gayrimenkul Yatırım, Limasol Sigorta, Limasol Sosyal Sorumluluk olarak, yani Limasol ailesi olarak parolamız hep ileriye bakmaktadır. Dolayısıyla biz de hedefler olarak her yıl biraz daha ileriye gitmeyi hedefleriz. Elimizden gelenin en iyisini de yaparız.

Bizim var olan sigorta branşlarımızdan 2017 yılında sağlığı eklemeye çalışıyoruz. Tabii yasal tüzüklere göre bir takım alt hazırlıklar gerekli. Reasürans onayı, sermaye onayı gibi. Hem bize, hem de sigortalılarımıza nasıl faydalı olabiliriz onu değerlendireceğiz. Yani bulunduğumuz noktadan daha da ilerilere gitmek için çalışıyoruz.

Sektörde şurada ya da burada olmaktan ziyade, adınızın ne olduğu çok önemli. Biz var olan durumu korumak ve daha ileri taşımak için çalışıyoruz. Çevreden devamlı söylenen bir söz var bizim için, özellikle kazalara giden polisler araç sahibine sigortasını sorup, Limasol Sigorta cevabını alınca ‘korkma’ der. Bu bizim için çok güzel bir durum.

Hizmette rekabet edip, müşteri memnuniyetini koruma ve artırma, sigorta bilincini artırma konularında da çalışmaya devam edeceğiz.

EMLAK SEKTÖRÜNÜN SİGORTASI LİMASOL’DEN

Emlak sektörüne özel bir sigorta ürününüz var. Emlakçılar Birliği üyelerine bir sigorta poliçeniz var. Nedir bu ürün?

Bu bir mesleki sorumluluk sigortasıdır. Hasan Sungur ile görüştük bir takım protokoller hazırladık. Piyasada Emlakçılar Birliği’ne üye olmayan, gereğini yerine getirmeyen birçok şahıs ve firma var. Birlik bundan şikayetçi haklı olarak. Biz Hasan Bey ile bu işi görüşürken, birliğe üye olan firmalarla çalışma kararı verdik. Mesleki Sorumluluk Sigortası olarak bazı üyelere sigorta yaptık. Ama süreç biraz daha farklı tabii.

Şöyle anlatayım; Bir araç sigortası yaptırdınız, hasara uğradığınızda direkt sigortayla muhatap olursunuz. Ancak Mesleki Sorumluluk Sigortası’nda mağduriyet durumunda mahkeme kararına istinaden sigorta ödeme yapar. Suistimalleri engellemek için var bu sigorta. Diyelim ki bir emlakçı işini yaparken hatayla müşterisini zarara uğrattı. O zaman mahkeme kararı ile bu kanıtlanır ve sigorta olarak tazmin ederiz. 2 yıldır bu sigortayı yapıyoruz, üçüncü yılına giriyoruz. Şimdiye kadar bizim poliçe yaptığımız firmalarda bir sıkıntı yaşanmadı. Çok sayıda emlakçı var tabi ki ama biz zaten birliğe kayıt olmuş, düzenli çalışan firmalarla çalışıyoruz ve böyle bir olayla karşılaşmadık.

Muhabirler için de aynı sigortamız var. Bir gazetenin muhabirlerini de sigortaladık. Biliyorsunuz muhabirler bazen saldırıya uğrayabiliyor olayları takip ederken. Bu durumda yasa koyucu onların yasalarına da sigortalanmaları kuralını koymuş, ortalama 30 asgari ücretlik bir sigorta bedeli ile sigortalanmalarını öngörüyor. Bu tamamen gazetecileri korumak için olan bir sigorta.

“EN BÜYÜK OKUL, HAYAT OKULUDUR”

Birtan Asker kimdir?

Köy çocuğum ben. Köyde doğdum. Limasol’e bağlı Düzkaya köyünde.

İlkokulu Düzkaya İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi 19 Mayıs Lisesesi’nde okudum, Limasol’de.

Liseden sonra öğretmen koleji sınavlarına girdim, kazandım ve öğretmen oldum. Öğretmenlikten sonra müdür muavinliği, Çatalköy İlkokulu’nda müdürlük ve daha sonra Eğitim Bakanlığı Müsteşarı oldum. 2. Cumhurbaşkanımız Mehmet Ali Talat Eğitim Bakanı iken beni müsteşar olarak atamıştı. Hükümet değişikliği nedeniyle müşavirlik, 20 yılımı doldurduktan sonra da emeklilik.

Emekli olduğumda Hürbank vardı, 2000 bankalar krizinde batmıştı. O dönemde personel müdürü olarak çalıştım.

Oradan Birinci Sigorta’da bir buçuk yıl kadar genel müdürlük yaptım. Bankanın batması dolayısıyla sigorta da iyi çalışmıyor diye bıraktım.

7 yıl hiç çalışmadım.

Gözel Halim vardı, Allah rahmet eylesin. Çok kıymetli ve saygı duyduğum bir insandı. Benimle görüşmek istedi ve gittim. Limasol Sigorta’ya yönetici arıyoruz dedi ve anlaştık. Onuncu yılım Limasol Sigorta’da. İnsan yaşamında öğrenmek sonsuz. Ben de öğrendim. Belki sigortacılık eğitimi almadım ama çoğu zaman eğitimle hayat pratiği farklıdır. En büyük okul hayat okuludur. Eğer insan kendisini geliştirmek isterse mutlaka bir yolunu bulur ve kendini geliştirir. Deneyim çok önemli.

Birtan Asker burada insanlara doğruları öğretmeye çalışan, haklı olduklarında haklarını savunmayı öğütleyen, kendisine saygısı olan bir insan.

Her insanın kendisine saygısı olmalı.

Ekonomikibris.com

Yorumlar (0)
banner358
banner339
banner353
24°
açık
banner348
Günün Anketi Tümü
Sizce Yeni Sitemiz Nasıl Olmuş?
banner443
banner355
banner359
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 32 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Aston Villa 35 30
19. Bournemouth 34 28
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Athletic Bilbao 36 51
8. Real Sociedad 35 51
9. Valencia 35 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 36 24
banner360
Günün Karikatürü Tümü
banner419

Gelişmelerden Haberdar Olun

@