banner139
banner256

Sektörel gelişimde en büyük engel finansmana erişim

banner209

KOBİ'ler gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyümenin ve iş yaratmanın itici güçleri olarak bilinmektedir. Büyümelerini engelleyen faktörleri belirlemek çok önemlidir. Çünkü KOBİ'lerin büyümesi demek sektörel gelişimde büyüme sağlamak anlamına gelir.

Sektörel gelişimde en büyük engel finansmana erişim
banner147

Bu makalede, KOBİ'lerin karşılaştığı en büyük engelleri ve kurumsal yöneticiler tarafından algılanan engelleri etkileyen belirleyiciler ele alınacaktır. KOBİ’lerin büyümeye engel olan en önemli engel olarak finansmana erişimini algıladıkları görülmektedir. Bu sorun sadece KOBİ'lerin değil sektörel gelişimi arzu eden tüm iş dünyasının ortak sorudur.

Firmaların büyümesinin ölçütleri; büyüklüğü, yaşı ve büyüme oranıdır. Bunun haricinde devletin KOBİ finansmanındaki rolü önemlidir. Finansman ikileminin dışsal nedenleri de incelenmesi gereken başka bir konudur. Nitekim dış finansmanın önündeki en büyük engellerin, yüksek borçlanma maliyetleri ve danışmanlık hizmeti desteğinin eksikliği olduğu görülmektedir.

banner208
Üst düzey yöneticilerin çalışma deneyimi artırıldığında, firmalar finansman sorununu mümkün olan en alt düzeyde hissedecektir. Firmaların büyüklüğünün ve sektörde geçirdiği zamanın artmasıyla birlikte finansmana erişimin çok ciddi bir sorun olarak algılaması görece azalacaktır. Geçen zaman zarfında başarıya ulaşmış firmaların nispeten deneyimlendiği gerçeğinden ötürü daha iyi fırsatlar yakalamak için işi yürütmek ve finansmanı daha akılcı yönetmek bu firmaların diğer yeni kurulan şirketlere göre daha güvenilir olmasını sağlayacak ve bununla birlikte kredi alabilme imkânları da artmış olacaktır.

BANKALARIN SEKTÖREL GELİŞİMDEKİ ROLÜ

Sektörde yeni olan firmalar özellikle gelişimde kritik önem arz eden başlangıç ​​aşamasında çok sıkı olan kredi kısıtlamaları nedeniyle finansal açıdan zorluk çekmekte ve iş yürütebilme kapasitesinin üzerine çıkamamakta bu da yukarı doğru seyretmesi gereken gelişimlerini engellemektedir. İçinde Bu süreçte, küçük ve genç firmaların yapmaları gereken büyük rakipleri gibi iş ve ekonomik çevrelerdeki güvenilirliğini artırmak ve banka kredilerinden faydalanabilme olasılığını yukarıya çekmektir.

Bankalar kendi finansal çıkarlarını zedelememek adına, temerrüde düşme olasılığı daha az olan şirketlere kredi sağlamayı tercih etmektedir. Ancak sektörel gelişim bankaların kendi çıkarlarına göre kullanacakları inisiyatife bırakmamalı ve devletin de belirli şartlara uyum sağlayan girişimcilere ve sektörlere daha fazla destek çıkması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 23:34
banner263
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133