banner315
banner256

SON DAKİKA - Artık Oto Servisleri’nin Sesi de duyulacak. TOSEF kuruluyor.

banner209

Oto Servislerin seslerini paydaşlarına daha net duyurmak amacıyla ( TOSEF ) Tüm Oto Servisleri Federasyonu kuruluyor.

SON DAKİKA - Artık Oto Servisleri’nin Sesi de duyulacak. TOSEF kuruluyor.
banner147

Dernekler ve Federasyon toplantı trafiği 27 Kasım'da başlıyor. Üyelik ve bilgilendirme toplantılarının gerçekleşeceği şehirler sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Diyarbakır, Trabzon, Samsun'da gerçekleşecektir.

TOSEF ve gerçekleşecek toplantılarla ilgili Sigorta Haber'e konuşan RS Servis Yönetim Kurulu Başkanı ÜNAL ÜNALDI; '' Gerçekleştireceğimiz ilk toplantılara şuan Tüm Türkiye'den 1800 oto servis davet edildi. Davet edilen servisler şuan için RS Servis olarak bizim datamızdan ulaşılan servislerdir.Özellikle ulaşamadığımız oto servislere sosyal medya ve sizlerin aracılığıyla ulaşmak istiyoruz. Eminim bu süreçte bu sayı daha yüksek olacaktır. Gerçekleşecek toplantılarda neden TOSEF'i kurduğumuzu ve neden birlik olmamız gerektiğini ve birlik olduğumuzda neler yapmamız gerektiğini katılan oto servis sahibi dostlarımıza anlatacağız. Vurgulayarak belirtmek isterim, bu toplantılara katılım olmazsa, özel servislerin geleceği çok parlak olmayacaktır. Neden parlak olmayacak, şuan ki tabloya baktığımızda iki yıl içerisinde 200'den fazla özel servisin kapanacağı görülmektedir. Bu sebeple artık oto servisler kanadında bir güç birliği yaparak sorunlarımızı sıkıntılarımızı gerek Sigorta Sektörü'nde gerekse Filo Kiralama sektörü'nde paydaşlarımıza anlatmamız gerekiyor.'' dedi.

Neden TOSEF?

TEMSİL EDİLEBİLMEMİZ İÇİN: Sektörde Tüm paydaşların temsilini üstlenen kuruluşlar olmasına rağmen bir tek Özel Servislerin tek çatı altında temsil kabiliyeti bulunmadığını üzülerek görüyoruz. Temsil kabiliyetimiz olmadığı için sıkıntılarımızı, ihtiyaçlarımızı, taleplerimizi, önerilerimizi ve görüşlerimizi dile getiremiyoruz getirsek de duyuramıyoruz, duyursak da bugüne kadar olduğu gibi sonuç alamıyoruz. Uzlaşma kültüründen uzak binbir ayrı zayıf ses değil, bilimsel doğrularla ilerleyen tek bir doğru ve güçlü ses olursak, sesimizin duyulmasını ve beklentilerimizin değerlendirilmesini sağlayabiliriz. Temsil kabiliyetini ve gücünü sadece bir pazarlık unsuru olarak düşünmemeliyiz ve görmemeliyiz. Temsil kabiliyeti birçok çatı örgütünün bakanlıklar düzeyinde kendi sektörlerinin geleceği için teşvikler ve destekler almasına da imkân sağladığını biliyoruz.

GELİŞİMİMİZ İÇİN: Her bir servis sahibinin tek başına dünyada bağımsız oto tamir sektörünün geldiği noktayı takip edebilmesi için çok ciddi bütçe ve zaman ayırması gerekmektedir. Bu yatırımı yapmadığımızda yapamadığımızda ise yeni çıkan teknolojilerle ilgili bilgi sahibi olamıyoruz ve geri kalıyoruz. Gelişimimiz için ayrı ayrı bu yatırımları yapmak ve zaman kaybetmek yerine Federasyon çatısı altında yapılacak yatırımlarla üyelerimizin yönetim ve teknik bilgi deneyimlerini artırarak gelişimlerine katkıda bulunabilir, fuarlara katılım sağlayarak Ar-Ge faaliyetlerinde bulunarak tüm üyelerimizin yeni teknolojilere hızlı, kolay ve uygun maliyetlerle ulaşımını sağlayabiliriz. İşimizin en önemli parçası uzmanlık, bizim tabirimizle Ustalık. Kesintisiz eğitim yasasıyla birlikte çıraklıkla işe başlayan insan kaynağımızı büyük ölçüde kaybettik. Yeni gelen gençlere de ustalığımızı uzmanlığımızı ağaç yaş iken eğilir prensibinden sebep aktaramadık, ya da gençlerimiz mesleğimizi meşakkatli bularak kahve dükkânlarında çalışmayı tercih ettiler. Mesleğimizi tekrar tercih edilir seviyeye getirebilmemiz için çalışmalar yapılması gerekiyor, kazandığımız gençleri eğitimli insan kaynağına dönüştürmek için okullar açmamız ya da meslek liseleri ile işbirlikleri geliştirmemiz gerekiyor. Bu gereklilikleri bir ve güçlü bir yapıyla hep birlikte sağlayabiliriz.

banner208
DOĞRU GELİR-GİDER DENGESİ İÇİN: Doğru bütçe yönetimi için giderlerin arttığı oranda gelirlerin de artırılması gerekir, ancak giderler artıp gelirler artırılamadığında bugün yaşadığımız gibi karsızlık problemiyle karşı karşıya kalıp sürdürülebilir işletme gücümüzü kaybediyoruz. Gider artış kalemlerimizi müşterilerimize doğru fiyatlama, segmentasyon ve standardizasyon ile sunduğumuzda müşterilerimiz de doğru satın almayı yapabileceklerdir. Ancak bu üçünü gerçekleştirdiğimiz durumlarda bile temsil kabiliyetimiz olmazsa ve doğru aktaramazsak aynı sorunlar devam edecektir. Bugün özellikle boya işçilikleri bu durumdadır. Ancak ne standarizasyon, ne segmentasyon, ne de doğru fiyatlandırma sağlanıp anlatılamadığı için birçok servisimiz zararları nedeniyle meslekten çekilmeyi düşünmekte ya da alternatif çözümler aramaktadır. Etik olmayan çözümler yerine hakkımızı arayabileceğimiz doğru platformlarda paydaşlarla bir araya gelip nedenlerimizi anlatmalıyız ve hep beraber çözüm bulmalıyız. Hepimiz aynı gemideysek birimizin zarar görmesinin gemideki herkese zarar vereceğini tüm paydaşlar için geçerli olduğunu anlatabilmeliyiz. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İÇİN: Temsil kabiliyetimizin olması gerekir. Kendimizi, atölyelerimizi, insan kaynağımızı geliştirmemiz gerekir. Karlılığımızı, iş ahlakımızı koruyarak, gelirlerimizi artıracak projeler üretmemiz, giderlerimizi azaltacak ortak satın almalar gerçekleştirmemiz gerekir. Bu üç ana unsurun düzenli takibi ve geliştirilmesi gerekir.

Bu gerekliliklerin hepsini sağlamak için en başta BİRLİK olmak gerekir. Bu nedenlerle toplantılarımıza katılımınız MESLEĞİMİZİN GELECEĞİ için hayati önem arz etmektedir.

SAYGILARIMLA,

ÜNAL ÜNALDI

TOSEF Başkanı

banner263
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133