Talanx, Türkiye’deki faaliyetlerini Şirket satın alarak genişletiyor

Talanx, Türkiye’de hayat dışı sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren ERGO Sigorta A.Ş.’yi satın alarak Türkiye’deki faaliyetlerini önemli ölçüde genişletiyor.

Talanx, Türkiye’deki faaliyetlerini Şirket satın alarak genişletiyor

Sigortahaber.com.tr - Talanx, Türkiye’de hayat dışı sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren ERGO Sigorta A.Ş.’yi satın alarak Türkiye’deki faaliyetlerini önemli ölçüde genişletiyor. Talanx, grubun Uluslararası Bireysel Sigortalar bölümünün stratejisine uygun olarak, beş hedef pazarından (Polonya, Türkiye, Brezilya, Meksika ve Şili) birindeki varlığını bir kere daha önemli ölçüde güçlendiriyor ve bu adımla, Türkiye’deki ilk 5 sigorta şirketi arasına girme hedefine daha da yaklaşıyor.

Bu satın almanın sonucunda, bölümün Türkiye’deki prim üretimi hacmi yaklaşık 0,8 milyar TL artarak 2,5 milyar TL’ye ulaşacak ve pazar payı da %5’in üzerine yükselmiş olacak. Bu işlemin iki yıl sonra olumlu bir kâr katkısı yapması ve buna bağlı olarak da hisse başına kazançta olumlu etkiler meydana getirmesi bekleniyor. Taraflar satın alma bedelini açıklamama üzerinde anlaştılar. Rekabet Kurumu ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gerekli onayların alınmasına müteakip satın alma süreci tamamlanacaktır, bu onayların 2019’un ikinci yarısında alınması beklenmektedir.

HDI International AG’nin CEO’su ve Talanx AG’nin Yönetim Kurulu üyesi Sven Fokkema, "Bu satın alma HDI Sigorta’yı Türkiye’deki sigorta şirketleri arasında 11. sıradan 7. sıraya yükseltecek. Dolayısıyla, hedef pazarların her birinde ilk 5 sigorta şirketi arasında yer alma olarak belirlediğimiz stratejik hedefimize ulaşmaya bir adım daha yaklaşmış olacağız. Ölçek ekonomisi yoluyla ve potansiyel sinerjileri kaldıraç olarak kullanarak, Türkiye’deki faaliyet kârımızı daha da arttırmayı hedefliyoruz,” dedi. "Bu şirketi satın alarak, ürün portföyümüzün çeşitliliğini de önemli ölçüde arttırıyoruz.”

ERGO Sigorta A.Ş. 2018 yılında yüzde %1,6’lık pazar payıyla 0,8 milyar TL prim üretimi gerçekleştirmiştir. Şirketin yaklaşık 320 çalışanı ve 1500 aracıdan oluşan bir dağıtım ağı bulunmaktadır.

Talanx’ın iştiraki olan HDI Sigorta A.Ş. ise Türkiye’de 2006 yılından bu yana hayat dışı sigortacılık sektöründe faaliyet göstermektedir. HDI Sigorta A.Ş. yaklaşık 420 çalışanı, 9 bölge müdürlüğü ve 2000’i aşkın aracıdan oluşan dağıtım ağı aracılığıyla sigorta hizmetleri sunmaktadır. HDI Sigorta A.Ş. 2018 yılında %3,5 pazar payıyla 1,7 milyar TL prim üretimi gerçekleştirmiştir. ERGO Sigorta A.Ş.’nin satın alınmasıyla birlikte bu pazar payının %5’i geçmesi beklenmektedir.

Talanx Hakkında

34,9 milyar Euro (2018) prim geliri ve yaklaşık 20.000 çalışanıyla, Talanx, Avrupa’nın en büyük sigorta gruplarından biridir. Merkezi Hannover’de olan Grup, 150’yi aşkın ülkede faaliyet göstermektedir Talanx, kurumlar arası sigorta işlerine yoğunlaşmış olarak, çok markalı bir sigorta sağlayıcı olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Talanx, arkasında 100 yılı aşkın bir gelenek olan HDI markası altında hem Almanya’da hem de yurt dışında endüstriyel sigortalar, yanı sıra bireysel sigortalar sağlamaktadır. Grubun diğer markaları arasında, dünyanın lider reasürans şirketlerinden biri olan Hannover Re, Targo sigorta şirketleri, PB sigorta şirketleri ve Neue Leben (tamamen bankasürans işinde uzmanlaşmış bir şirket), yanı sıra Polonyalı sigorta şirketi Warta yer almaktadır. Ampega, Almanya’daki önde gelen varlık yönetimi şirketlerinden biri olup Talanx Grubunun varlıklarını yönetmektedir. Ampega aynı zamanda grup dışı kurumsal yatırımcılara çözümler sağlayan deneyimli bir danışmandır. Derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Talanx’ın ana grubu olan Talanx Primary Group’a A+/durağan (güçlü) mali güç derecesi ve Hannover Re Grubuna AA-/durağan (çok güçlü) derecesini vermiştir. Talanx AG hisseleri Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda SDAX endeksinde, yanı sıra Hannover ve Varşova’daki (ISIN: DE000TLX1005, Alman Menkul Kıymetler Kodu: TLX100, Polonya Menkul Kıymetler Kodu: TLX) menkul kıymetler borsalarında işlem görmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER