banner206
banner156

Teminat mektubu yerine geçen kefalet sigortası yaygınlaşacak

banner209

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, kefalet sigortasının özellikle bankadaki kredi limitini başka alanlarda kullanmak isteyen firmalar için büyük kolaylık sağladığını belirtti. Büyük ekonomilerde bu sigorta ürününün banka teminat mektubundan daha sık kullanıldığını kaydeden Kırmızı, “Kefalet sigortasını bizim de yaygınlaştırmamız lazım” dedi.

Teminat mektubu yerine geçen kefalet sigortası yaygınlaşacak
banner147

Kamu ihalelerine teminat verilirken artık tek opsiyon banka teminat mektubu değil. Banka teminat mektubu yerine bundan böyle kefalet sigortası da yaptırılabilecek. Bu, özellikle bankadaki kredi limitini başka alanlara kullanmak isteyen firmalara büyük kolaylık sağlayacak.

Kefalet sigortası ile idareler; ihale ve sözleşme kapsamında öngördükleri, yani teminat mektubu ve ihale şartnamesinde belirtilen risklere karşı kefalet sigortası yaptırabiliyor ve risklerin gerçekleşmesi durumunda sigorta şirketine tazminat talebinde bulunabiliyorlar. Sigorta şirketleri de, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra sigorta ettirene bildirimde bulunup gerekli önlemleri almasını isteyebileceği gibi, sigorta ettirenin yanıtı beklemeksizin, uğranılan zararın ödemesini de yapabiliyor. Sigorta şirketinin, ödeyeceği azami tazminat tutarı, taahhüt edilen yani poliçede belirtilen tazminat tutarını geçemiyor.

Konuya dair açıklamalarda bulunan Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, bu değişiklikle birlikte hem bankalar üzerindeki kredi yükünün kalkacağını hem de sigorta sektörüne yeni bir büyüme alanı açılacağını ifade etti. Teminat mektuplarının en çok imalat, inşaat, enerji ve hizmet sektörlerindeki firmalar tarafından kullanıldığını ifade eden Nihat Kırmızı, “Kefalet sigortası, özellikle ABD ve Avrupa gibi gelişmiş sigorta pazarlarında banka teminat mektuplarından daha sık bir şekilde kullanıyor. Bizim de Türkiye’de bunu tabana yaymamız, buradaki üretimi artırarak reel sektör üzerindeki yükü azaltmamız gerekiyor” dedi.

KREDİ LİMİTİ ETKİLENMİYOR

banner208
Kefalet sigortasının çalışma şeklini de açıklayan Nihat Kırmızı şunları söyledi: “Kefalet sigortasında sigorta şirketi sigortalı lehine, üçüncü kişi olan lehtara belirli bir teminat sağlıyor. Bu sigorta, bankalar tarafından verilen teminat mektubunun yerine geçiyor. Yani sigorta şirketi sigortalının kefili oluyor. Kamuda ise kefalet sigortasıyla sigortacı, ihaleyi alan şirketin görevini yerine getirememesi sonucunda doğabilecek maddi yükümlülüğü üstleniyor. Kefalet sigortasının bankalardan alınan teminat mektubu yanındaki avantajı ise, bu enstrüman alan kurumun kredi limitini işgal etmiyor.”

Kefalet sigortası sistemine geçişte hem şirketlerin iyi bir mali analiz ve mali istihbarat yapıp alınacak teminatları ona göre belirlemesi hem de idareler bu yeni sisteme entegre olurken ihalede aksaklıklar yaşanmaması gerektiğini kaydeden Kırmızı, bu sebeple sistemin çok dikkatle kullanılması gerektiğini vurguladı.

‘ALTYAPI ÇALIŞMALARININ SONUNA GELDİK’

Yerli bir şirket olarak ekonomimize katkı sağlayacak bu yeni sigorta ürününün yaygınlaşması için gerekli çalışmaları bu hassasiyetle yaptıklarını söyleyen Kırmızı, “Gerekli altyapı ve teknik çalışmaları tamamladık. Reasürans ve mali istihbarat altyapısı çalışmalarının sonuna geldik. Şirketimize bu konuda talepler geliyor, biz de bu yıl içerisinde taleplere cevap verebilecek durumda olacağız “dedi.

Kırmızı, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Kefalet sigortası, özellikle bankadaki kredi limitini başka alanlarda kullanmak isteyen firmalar için büyük kolaylık sağlayacak, aynı zamanda sektörümüzün büyümesine katkı sağlayacak yeni ve önemli bir ürün.  Sektör olarak bu ürünün üzerine daha fazla düşmemiz gerekiyor. Doğa Sigorta olarak biz de bu ürünün yaygınlaşması için elimizden geleni yapmaya hazırız.”

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2018, 22:22
banner263

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner333

banner78

banner91

banner317

banner133