banner139
banner156

Yükseköğretim Kurumları sınavı değişmeyecek

banner209

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Üniversite'ye giriş için çok önemli olan Yükseköğretim kurumları sınavı değişecek mi söylentilerine son noktayı koydu. Sayın Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin herhangi bir değişikliğin şuan gündemlerinde olmadığını belirtti.

Yükseköğretim Kurumları sınavı değişmeyecek
banner147

Prof. Dr. Yekta Saraç'ın YÖK'ün Türkiye'de eğitim gören uluslararası öğrencilere verdiği iftar organizasyonunda eğitim muhabirleriyle bir araya gelme imkanı oldu. Eğitim muhabirleriyle sohbet esnasında YKS ile ilgili söylentilere değinen Saraç, aslında bu konu ile ilgili daha önce çeşitli basın kuruluşlarına açıklama yaptığını ve YKS'de sistem değişikliği ile ilgili herhangi bir bilimsel çalışmanın olmadığını dile getirdi.

banner208
Hatta söylentilerde geçen sistem değişikliği ile ilgili bir raporun Milli Eğitim Bakanlığından da kendilerine ulaşmadığını belirterek sözlerine şöyle  devam etti; ''Eğer böyle bir sistem değişikliği olacaksa öncelikle bilimsel olarak şekillenmesi ve kamuoyunun içine sinmesi gerekir. Zaten şuan güncemimizde böyle bir sistem değişikliği konusu yok. Aslına bakarsanız sistem değişimi için sebepte yok''

SOSYAL ADALET VE FIRSAT EŞİTLİĞİ TEMİN EDİLMELİ

Üniversiteye giriş sistemlerinden öncelikle sosyal adalat ve fırsat eşitliği temin edilmeli diyen Saraç, ''Eğitim ve öğretim başlı başına bir kamusal hizmettir. Eğitim öğretimin bütününde olduğu gibi yükseköğretimde de 'piyasa' şartlarının egemen olmamasını istiyoruz. Mezuniyetlerini dört - beş yıl göreceğimiz bilinmezliklerle dolu bir sisteme ilişkin süreç başlatmamız bilimsel anlamda uygun değildir.'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 13:18
banner263
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133