banner143
banner256

Arama Motorları Kayıt İşlemi Nedir?

banner209

Arama motorları kayıt işlemi sayesinde bir çok site sahibi sitelerinin arama sonuçlarında hemen çıkacağına inanmaktadır fakat bu çok eskide kalmış bir yöntemdir.

Arama Motorları Kayıt İşlemi Nedir?
banner147

Arama motorları kayıt işlemi sayesinde bir çok site sahibi sitelerinin arama sonuçlarında hemen çıkacağına inanmaktadır fakat bu çok eskide kalmış bir yöntemdir. Arama motorları artık çok daha fazla faktörü ve dış etkeni dikkate aldığından dolayı kayıt işlemi dışında kullanabileceğiz ve daha çabuk sonuç alabileceğiniz yöntemleri bu yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Neden Kayıt Gerekli?

Eskiden arama motorlarının kullandığı teknoloji sayesinde bir sitenin bulunması uzun zaman alan bir işlemdi. Bu yüzden Google, Altavista, Lycos, Excite gibi arama motorları siteleri kayıt etmeniz için bir web adresi veriyordu. Bu adresler halen arama motorlarının bir yerlerinde olmasına karşın gerçek anlamda pek bir işe yaramamaktadır. Bunun en önemli nedeni ise arama motorlarının indeksleme sürelerinin ciddi anlamda azalmış olmasıdır. Artık çok daha basit teknikleri kullanarak kayıt yapmaya gerek kalmamaktadır.

En Basit Yöntem

banner208
Arama motoruna kayıt etmek ile amacınız %99 ihtimalle sitenizin adını yazdığınız zaman arama sonucunda çıkmasını görmek ve de sitenizin içeriğinin indekslenmesini sağlamaktır. Arama piyasasının hakimi Google için kayıt etme işlemi artık pek de bir anlam taşımıyor.

Bu yüzden eğer siteniz hazır ise, tek yapmanız gereken Facebook veya Twitter gibi popüler bir sosyal medya platformu üzerinden sitenizin adresini tanıtmak olacaktır. Bu platformlar Google için çok daha önem taşıdığı için sitenizin indekslenmeye başlamasını sağlayacaktır.

Aynı mantık sitenize ait yeni girilmiş bir yazı için de uygulanmalıdır. Siteniz arama motorlarına kayıtlı bile olsa yeni girdiğiniz bir makale hemen indekslenmeyebilir. Bu arama motorunun sitenize verdiği önemle doğrudan ilişkilidir. Fakat bu yazıyı sosyal medyada paylaştığınız takdirde çok daha çabuk indekslendiğini göreceksiniz.

Diğer Bir Yöntem Bloglara Comment Yazmak

Bir çok popüler blog Google veya diğer arama motorları tarafından sık ziyaret edildiği için comment yazıp, sitenizin URL adresini vermek kayıt işlemine göre daha etkilidir. Bir çok blogda URL adresleri için “nofollow” adlı bir tag bulunmaktadır ve bu aslında Google tarafından icat edilmiştir. Aslında “nofollow” ile amaçlanan Google robotuna bu siteyi “takip etme” demekse de, asıl görevi sitenin Page Rank’ini kaybetmemesi içindir. Bu yöntem yine de sitenizin indekslenmesini sağlayan bir yöntemdir. Aynı tag sosyal medya platformlarında da bulunur ama yine de işe yarar.


banner263
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133