banner258
banner156

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

banner209

Sosyal medya pazarlaması Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal içerikli siteler üzerinden yapılan pazarlama aktivesidir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?
banner147

Sosyal medya pazarlaması Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal içerikli siteler üzerinden yapılan pazarlama aktivesidir. Sosyal ağın isteklerine göre şekillenmesiyle ve ondan faydalanmasıyla, klasik pazarlamadan çok daha ilgi çeken, kişiselleşmiş ve dinamiktir. Sosyal medya pazarlaması için strateji en basit şekilde bir şirket bloğuna sahip olmak, Twitter hesabına sahip olmak veya makalelerinize “Bunu Diggle” “Bunu tweetle” tuşlarını eklemek olabilir. Veya bunu blogları, twitterı, sosyal ağı ve youtube üzerinden dolaylı videoları kapsayan bir tam kampanya şeklinde de yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarı ve Sosyal Haberler

Daha kolay sunuş ve oylama için sosyal medya ticaretinin en kolay yolu blog yazılarını veya makaleleri Digg gibi sosyal medya haberleri sitelerinde etiketlemektir. Eğer bir makalenin sonunda Digg oy sayacını veya bunu paylaş tuşunu görürseniz orada sosyal medya ticareti çalışıyor demektir.

Bu gibi işlevler otomatik hale getirilebilir ki buda kullanımını kolay yapan şeydir. Bu da medya şirketleri veya bloglarını yükseltmek isteyen şirketler için çok etkili bir yöntemdir.

Sosyal Medya Pazarı ve Bloglar

Çoğu görüşe göre bloglar geleneksel medyanın birer uzantısı olarak görev yaparlar. Röportaj ve yorumlar gazete ve dergilere gönderildiği gibi ünlü bloglara da gönderilebilir.

Bloglar ayrıca sanal tur imkanı da sağlarlar. Hiçbir seyahat ücreti olmadan hayranlarının karşısına çıkarılmak yani sanal kitap turları çoğu yazarın blogların cazibesine kapılmasına neden olmuştur. Bu turlar kitap hakkında sorular ve hediyeleri kapsadığı gibi röportajlarla, sıkça sorulan sorulara da yer vermektedir.

banner208
Sosyal Medya Pazarı ve Sosyal Ağ

Facebook ve Myspace gibi sosyal ağ sitelerinde yer almak artarak çok önemli bir vaziyete geldi. Bunların yanı sıra konuya özel olarak açılan ve özel ürünleriniz için bulabileceğiniz bir çok sosyal ağ mevcuttur. Örneğin bir film için Facebook’un yanı sıra Flixster’de hesap açılabileceği gibi bir müzisyende Twitter’ın yanı sıra Last.Fm’de açabilir.

Sosyal ağlar şirketlere sadece bir şeyler söyleme olanağını değil aynı zamanda müşteriyle iletişim olanağı sunarken, müşterilerin de kendi aralarında iletişimi sağlamaktadır. Bu sosyal medyaya başlamak, virüs gibi çoğalmak ve köklü bir etki bırakmak için güzel bir başlangıç olabilir.

Sosyal Medya Pazarı ve Twitter

Twitter geçen sene sosyal medya ticareti için iyi bir yer olduğuna dair bir çok yorum aldı. Twitter ufak bloglarıyla beraber inanılmaz şekilde büyürken onu aynı zamanda bir şirket bloğu olarak da düşünmeliyiz. Bozuşmuş haberleri almak için RSS beslemelerine güvenmek veya şirket bloğunu tekrar etmek yerine asıl amacı olan ve bize sağladığı söz söyleme olayına kişisel bir dokunuş katmak daha önemlidir. Büyüyen takipçi kitlesine ek olarak Twitter müşteriler ve hayranlarla iletişim için de mükemmel bir yer olabilir.

Sosyal Medya Pazarı ve Youtube

Bazı sosyal medya pazarlaması stratejileri viral videolar ve Youtube etrafında toplanmıştır.  Daha çok zaman almasına ve pahalı olmasına karşın Youtube büyük sosyal medya şirketlerinin önemli durağı olabilir. Youtube müşterilerle iletişim kurmanın güzel bir yolu olduğu kadar, ürüne ilgi çektiği gibi reklama da müşteriyi katabilen bir sosyal medya pazarıdır. Youtube üzerinden yapılan sosyal medya reklamlarına en güzel örneklerden birisi de “Ben Mac” reklamlarına karşı Microsoft’un cevabıdır.

Apple, “Ben Mac” kampanyasıyla liste başını çekerken Microsoft Ben PC kampanyası başlatarak müşterilerin cevaplarından oluşan bir viral reklam kampanyası başlattı. Bu tarz müşteriyle iletişim kuran sosyal medya pazarı kampanyaları ticaretin çekirdeği olduğu kadar etkili bir stratejide de önemli köşe taşıdır.

Markanız, müşterinizle iletişimde olduğunuz kadar saygındır!

banner263
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133