banner154
banner156

Anız yakmak isteyen çiftçi, 40 dönüm tarlayı küle çevirdi

banner209

Ceylanpınar'da akıllara durgunluk veren bir anız yakma olayı gerçekleşti. Bir çiftçinin yakmak istediği anızlar, yan tarlaya ve sonraki arazilere sıçrayınca 40 dönüm buğday tarlası yerle bir oldu. Tarladan geriye kül olmuş mahsul kaldı.

Anız yakmak isteyen çiftçi, 40 dönüm tarlayı küle çevirdi
banner147

Şanlıurfa'da çok küçük bir ihmal tonlarca buğday ve samanın yerle bir olmasını sağladı. Anızı, yani hasatı yapılan ve toplanan mahsülden geri kalan topraktaki kökleri yakmak isteyen çiftçi katliama sebep oldu. Çok küçük bir alanda kısıtlı olarak çıkarılan yangın çok kısa sürede yan tarlaya sıçradı. Buğday tarlasına sıçrayan yanıgn kısa sürede dağıldı ve 40 dönümlük buğday tarlasındna geriye küller kaldı. Tarlanın belirli kısımlarında toplanan 2 ton samanda yangınla birlikte yok oldu. 

UĞRAŞTAN KAÇMAK İÇİN YAPIYORLAR 

banner208
Ziraat mühendisleri ve birçok uzman anız yakmanın zararlarını her yıl açıklarken, çiftçiler halen anız yakmaya devam ediyorlar. Eski bir alışkanlık olan anız yakma işlemi, kökleri teker teker çıkarıp uğraşmak istemeyen çiftçiler tarafından tercih ediliyor. Uğraştan kaçmak isteyen çiftçilerin başına gelen bu olay tüm yıllık emeklerinin çöpe gitmesini sağlıyor.Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde meydana gelen bu olay birçok çiftçiye ders niteliğinde oldu. 

İTFAİYEYE SONRADAN HABER VERDİLER

Tarımdan Haber'in verdiği bilgilere göre yaşanan yangında vatandaş ilk olarak yangını kendisi kontrol altına almaya çalıştı. Rüzgar sebebiyle kısa sürede büyük bir alana yayılan yangın sebebiyle itfaiye çağırıldı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını kontrol altına aldı ama iş işten çok geçmişti. Tonlarca mahsül ve hayvan yemi kısa sürede kül oldu.

banner263

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner333

banner78

banner91

banner317

banner133