banner139
banner156

Dijital Dünyada Kişisel Verilerinizi Koruma Yolları

banner209

Teknolojinin gelişmesiyle dijitalleşen günlük yaşamlarımızda iletişimi dünyanın öbür ucuyla bile kolaylıkla sağlayabiliyor, alışverişlerimizi çevrimiçi olarak yapabiliyor, banka işlemlerimizi saniyeler içinde halledebiliyoruz.

Dijital Dünyada Kişisel Verilerinizi Koruma Yolları
banner147

Dijital dünyanın hayatımızı birçok yönden kolaylaştırdığı ve birçok avantaj sağladığı gerçek. Peki, dijital dünyanın dezavantajları bizi nasıl etkiliyor? Bu hızlı ve etkin iletişim ve işlevselliğin dezavantajları nelerdir ve biz bu dezavantajlardan en az zararla nasıl çıkabiliriz?

Akıllı telefonlarımızdan ya da bilgisayarlarımızdan anlık olarak sağladığımız iletişimler, yaptığımız aramalar, ziyaret ettiğimiz web siteler, oturum açıp profil oluşturduğumuz web siteler, aktif olarak paylaştığımız kişisel veri ve bilgilerin hepsi birer dijital ayak izimiz olarak internette bir daha silinmemek üzere kalıyor.

İnternet -World Wide Web- herkes tarafından ortak kullanılıyor ve internet aktivitelerimiz herkesin ortak olarak kullandığı ağ üzerinden izlenebiliyor ve kaydedilebiliyor. Ortak olarak herkesin kullandığı internet üzerinden internete bağlanmak yerine, VPN ile kendi sanal özel ağınızdan bağlanabilirsiniz. VPN -Sanal Özel Ağ-, internet üzerinden internet kullanıcısına özel bir ağ yaratarak bütün internet aktivitesinin bu ağ üzerinden gerçekleştirilmesini ve bütün internet verilerinin şifrelenmesini sağlayarak gizlilik yanında kişisel veriler için güvenlik de sağlar.

VPN programları tünel protokolü adı verilen iletişim protokolünü kullanarak bütün veri paketlerini bu tünel üzerinden internette hareket ettirir. Bir web siteye giriş yapmak için web tarayıcısına o web sitenin linkini yazdıktan sonra, bütün verileriniz tünel protokolü aracılığıyla varış noktasına ulaşır. Bu veriler, yolculuğu sırasında şifreli olarak seyahat eder ve varış noktasına ulaşana kadar veriler şifreli olarak kalır. VPN programı aynı zamanda IP adresini değiştirdiğinden dolayı konumunuz ve verileriniz internette gizli kalır.

Bir arama motoru olan Google aslında daha birçok uygulamaya sahiptir. Google web tarayıcısı Google Chrome, Google e-posta uygulaması Gmail, Google işletme kaydı için Google Business, web site analizleri için Google Analytics ve benzeri gibi birçok uygulamayı içeren bir ekosisteme sahiptir. Google, Google üzerinden arama yapan ve bir Gmail hesabı olan bir internet kullanıcısının yaptığı bütün aramaları, yazışmaları, Youtube aramalarını ve izlediği videoları, ziyaret ettiği web site geçmişini, konumunu, internete bağlanmak için kullandığı cihazın yazılımını ve donanımını, Android telefon üzerinden ses ile verilen komutları kaydeder.  Bu kaydı durdurmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

banner208

Kullandığınız cihazlarınızın şifreli olmasını sağlayın. Akıllı telefonunuza ya da bilgisayarınıza koyacağınız ekran kilidi, cihazlarınızı yalnız bıraktığınızda içine virüs ya da takip programı gibi kötü amaçlı yazılımlar bulaştırılmasını engelleyecektir.

Aldığınız her e-postadaki dosya eklerini indirmekten kaçının. Sadece dosya eki bekliyorsanız dosya ekini indirin ve açın. E-posta üzerinden bir linke tıklamanızı ve bilgilerinizi doğrulamanızı isteyen linklere tıklamayın. Bu bir bankaya ait gibi görünen bir e-posta olabilir. O linke tıklamak yerine Google’da arama yaparak bankanın resmi web sitesi üzerinden giriş yapın. Gerçekten bilgilerinizi doğrulamanız isteniyorsa, bankanın resmi web sitesine giriş yaptığınızda da bu sizden istenir.

İnternet üzerinden indirdiğiniz dosya eklerinin ‘’.exe’’ uzantısı olup olmadığını kontrol edin. Güvenilir olmayan bir web siteden indirdiğiniz bir şarkı yanında ‘’.exe’’ uzantısına sahip bir dosya ile geliyorsa, o dosyayı kesinlikle bilgisayarınıza çalıştırmayın.

Ortak bilgisayarları kullanırken kredi kartı bilgilerinizle ödeme yapmaktan kaçının. Bu tür bilgisayarlarda ekran kaydedici ve tuş kaydediciler olabilir. Bu da sizi maddi olarak zarara sokabilir.

Ortak ağları kullanırken VPN kullanın. Ortak ağlarda interneti kimin sağladığını ve internet aktivitelerinizin izlenip izlenmediğini bilemezsiniz. Bu yüzden, çok acil olmadıkta ortak ağları kullanmaktan kaçının ve kullanmanız gerekiyorsa VPN ile kendinize özel bir ağ oluşturarak bağlanın.

banner263
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner317

banner133