banner154

banner256

Birçok alanda çalışmalar yürütülüyor

banner209

TBMM Başkanlığı, 1 Ekim'de başlayacak 27.

Birçok alanda çalışmalar yürütülüyor
banner199
banner147

TBMM Başkanlığı, 1 Ekim'de başlayacak 27. Dönem 1. Yasama Yılı için hazırlıklarına hız verdi. Bu kapsamda, TBMM Genel Kurulundaki oturma düzeninden milletvekili odalarına, Meclis koridorlarındaki halılardan asansörlerin yenilenmesine kadar bir dizi alanda çalışma yürütülüyor.

24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesiyle milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkmıştı.

Oda açığının kapatılması amacıyla 50 yeni milletvekili odası ile komisyon başkanları için Halkla İlişkiler Binası ve ana binada 70'e yakın oda oluşturuluyor.

Genel Kurul Salonu’ndaki oturma düzenine yönelik çalışmalar kapsamında, salona ek koltukların konulacağı alan 600 milletvekiline uygun olarak yeniden tasarlandı.

banner208
Buna göre, salonda TBMM Başkanlık Divanı'nın solunda yer alan Bakanlar Kurulu üyelerinin oturduğu hükümet sıraları kaldırıldı, zemin milletvekili sıralarıyla eşitlendi. Siparişi verilen yeni koltukların gelmesiyle montaj çalışması da başladı.

Böylece 1 Ekim'de başlayacak yeni yasama döneminde, Meclis'teki oturma düzeni partilerin milletvekili sayısı dağılımına göre şekillenecek.

Meclis’e turkuaz halı

Çalışmalar kapsamında Meclis'teki halılar da yenilenecek. Daha önce bir kısmının rengi değiştirilen zemin halılarının tamamı turkuaz renkte yenileniyor. Bu çerçevede Meclis koridorlarına yaklaşık 6 bin metrekare halı döşenmesi planlanıyor.

Bu arada Meclis'te ana binadaki tüm asansörler de yenilendi. Kişi kapasitesi yüksek asansörlerin montajı tamamlandı.

Kaynak: AA

banner263
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56

banner62

banner81

banner213

banner135

banner55

banner78

banner91

banner133