Habertürk yazarı Fatih Altaylı: Başına gelenlere sevinenler var ama Trump giderse gerilimi tırmandıran Başkan Yardımcısı Pence'nin geleceğini de ifade etti.

ABD'de Trump hakkında devam eden soruşturmada flaş gelişmeler yaşanırken Habertürk yazarı Fatih Altaylı, ABD Başkan'ı Trump'ın düşürülmesinin ihtimal dahilinde olduğunu yazdı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı: Başına gelenlere sevinenler var ama Trump giderse gerilimi tırmandıran Başkan Yardımcısı Pence'nin geleceğini de ifade etti.

ABD'de Trump hakkında devam eden soruşturmada flaş gelişmeler yaşanırken Habertürk yazarı Fatih Altaylı, ABD Başkan'ı Trump'ın düşürülmesinin ihtimal dahilinde olduğunu yazdı. Türkiye'de bu gelişmeye sevinenler olduğunu ifade eden Altaylı, Trump'ın görevden alınmasının Türkiye için iyi bir gelişme olmadığını belirtti. Altaylı ayrıca Trump giderse yerine gerilimi tırmandıran Başkan Yardımcısı Pence'nin geleceğini de ifade etti.

Altaylı'nın bugünkü köşe yazısının ilgili bölümü şöyle:

Başkan Trump’ın Amerikan adaleti tarafından köşeye doğru itilmesi Amerika’daki aklı başında herkesi mutlu eden bir gelişme. ABD’de devlet yapısında büyük bir çöküş olduğu su götürmez bir gerçek gibi görünse de, en azından hala bir “Yargı” var gibi duruyor.

Türkiye’de ise kimileri Trump’ın başına gelenlere seviniyor, bunu Türkiye’nin lehine bir gelişme olarak görmek istiyor. Oysa durum pek de böyle değil gibi.

Amerika ile ilgili en doğru yorumları yapan ve tahminleri pek de şaşmayan Hakan Akbaş “Tam aksine, Trump’ın Brunson’a şimdi her zamankinden daha çok ihtiyacı var” diyor mesela.

Bundan "Türkiye’nin eli güçlenir ve pazarlık daha rahat yapılır" anlamı da çıkarmayın. Trump’ın Brunson’ı alma karşılığında Türkiye’nin taleplerini karşılama gücü de aynı oranda zayıflıyor bu arada. Trump’ın başkanlıktan düşürülmesi ihtimali de ayrı bir mevzu.

Sakın kimse “Çılgın gibi hareket eden Trump gider, ilişkileri toparlarız” diye düşünmesin. Trump giderse ABD Anayasası gereği yerine Başkan Yardımcısı Pence gelecek ve dönemi tamamlayacak. Brunson krizini en üst seviyeye tırmandıran açıklamanın Pence’den geldiğini de unutmayın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER