Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Sanayicilere Güven Verdi.

TÜİK'in açıkladığı Haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını değerlendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayinin olumsuz etkilenmemesi için gerekli tedbirlerin alındığını belirterek, Türk sanayicilerin devleti ile birlikte dimdik ayakta olduğunu if.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Sanayicilere Güven Verdi.

TÜİK'in açıkladığı Haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını değerlendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayinin olumsuz etkilenmemesi için gerekli tedbirlerin alındığını belirterek, Türk sanayicilerin devleti ile birlikte dimdik ayakta olduğunu ifade etti.

Türkiye ekonomisinin, sanayinin öncülüğünde güçlü bir şekilde yoluna devam ettiğini söyleyen Varank, "Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 artarken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 2 azaldı." dedi.

Haziran ayı sanayi üretiminde yüksek teknolojili ürünlerin üretimindeki yüzde 17,9'luk artışın yakalamak istedikleri trendin bir göstergesi olduğunu belirten Varank, bu yükselişi sürdürülebilir hale getirmek istediklerini belirtti.

Mayıs ayı rakamlarına göre bir yıl içinde 650 bin kişiye yeni istihdam imkanı sağlandığını ifade eden Varank, bunun 283 bininin sanayi sektörü kaynaklı olduğunu söyledi.

Varank, "Türkiye, tüm dünyada etkisi hissedilmeye başlayan ticaret savaşlarına rağmen Temmuz'da ihracatını yüzde 11,8 artırdı. Böylece tarihimizin en yüksek Temmuz ayı rakamına ulaştık. İhracatımızda sanayi ürünlerinin yüzde 95'e varan oranı, sanayicilerimizin gücünü bir kez daha ortaya koydu." dedi.

İhracat pazarlarındaki toparlanma ve canlı turizm sektörünün sanayinin performansına katkı verdiğini kaydeden Varank, "Sağlam sanayi altyapımız ve dinamik girişimcilerimiz; ülkemize yönelik iç ve dış saldırılarla mücadelede en önemli dayanağımızdır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin son dönemde yaşanan ekonomik saldırılardan da kazanarak çıkacağını dile getiren Varank, Türk sanayicisinin devleti ile birlikte dimdik ayakta olduğunu vurguladı.

Varank, "Bakanlık olarak yerli ve milli üretimi desteklemek, cari açığı azaltmak ve milli teknoloji hamlemizde başarıya ulaşmak için bütün imkânlarımızı seferber ediyoruz. Açıkladığımız 100 günlük eylem planında da; üretimde sadece nicelik değil, katma değeri de artırmaya odaklandık." dedi.

Bakanlık olarak yerli ve milli üretimi desteklemek, cari açığı azaltmak ve milli teknoloji hamleleriyle başarıya ulaşmak için bütün imkanları seferber ettiklerini dile getiren Varank, "Bu süreçten sanayimizin olumsuz etkilenmesine asla izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER